حضور گستردۀ پیشمرگه در عملیات آزادی موصل

حضور گستردۀ پیشمرگه در عملیات آزادی موصل
پنج‌شنبه 24 تير 1395 - 21:18

دبیرکل وزارت پیشمرگه در حکومت کردستان عراق از مشارکت 50 هزار تن از نیروهای پیشمرگه در عملیات آزادسازی موصل خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری العالم "جبار یاور"  "حدود 40 تا 50 هزار نیروی پیشمرگه از غرب، شمال، شرق و و نیروهای عراقی هم از جنوب وارد عملیات موصل خواهند شد".

به گفته یاور، آمریکا مبلغ 415 ملیون دلار برای پرداخت حقوق نیروهای پیشمرگه خواهد فرستاد، زیرا آنها بخشی از نیروهای مبارزه با تررویسم هستند و این کمک ها به صورت ماهیانه ادامه خواهد داشت.
وی در گفت و گوی ویژه با خبرگزاری "آناتولی" خاطرنشان کرد: نیروهای پیشمرگه در حال حاضر هم در عملیات آزادسازی نینوا در شمال عراق مشارکت دارند و از نیروهای عراقی در محور القیاره در جنوب موصل پشتیبانی می کنند.

دبیرکل نیروهای پیشمرگه تاکید کرد که از آغاز سال 2015، پیشمرگه ها مناطقی را دشت نینوا و در نزدیکی مخمور و چندین منطقه را نیز در استان نینوا آزاد کرده اند از جمله سنجار، ربیعه، زمار و سدالوصل.
یاور گفت پیشمرگه ها تمایلی به پیشروی تا مرکز موصل را ندارند و اگر بر اساس متضیات عملیات نظامی از آنها چنین چیزی خواسته شود با هماهنگی نیروهای امنیتی انجام خواهند داد اما بدون شک بعد از سیطره بر شهر دوباره به مواضع خود بازخواهیم گشت.

طبق آمار ارائه شده توسط مقامات نظامی و اداری عراق، 70 درصد از نینوا هنوز تحت سیطره داعش است و حدود 20 هزار تروریست در آن حضور دارند.

نیروهای عراقی از 3 ماه قبل حمله نظامی برای بازپس گرفتن این مناطق را از شهرستان مخمور درجنوب شرق موصل آغاز کرده اند و حدود 3 هفته قبل در پی پاکسازی فلوجه، جبهۀ جدیدی را برای حمله به مواضع داعش در شمال صلاح الدین که مرزهای جنوبی استان نینوا به مرکزیت موصل را تشکیل می دهد؛ گشوده اند.

7- 202
 

دسته بندی ها :

پربیننده ترین خبرها