اردوغان: 15 دقیقه دیگر می‌ماندم، من را می‌کشتند

اردوغان: 15 دقیقه دیگر می‌ماندم، من را می‌کشتند
سه شنبه 29 تير 1395 - 18:41

رئیس جمهور ترکیه در مورد حمله به محل استراحت خود در هتل شهر مارماریس در شب کودتای نافرجام گفت، اگر خروج از این هتل 15 دقیقه با تاخیر صورت می‌گرفت، من را می‌کشتند.

به گزارش پایگاه خبری شبکه العالم به نقل از خبرگزاری آناتولی، رجب طیب اردوغان در مصاحبه با شبکه «سی ان ان» در مورد کودتای نافرجام 15 گفت: به همراه خانواده‌ام برای گذراندن تعطیلاتی 5 روزه به شهر مارماریس رفته بودیم؛ آن شب ساعت 20:00 خبری دریافت کردم که در برخی از مناطق آنکارا و استانبول سرکشی‌ها و جریاناتی صورت گرفته است. در آن هنگام همسرم، دامادم و نوه‌هایم کنارم بودند.
وی افزود: قبل از حرکت از آنجا باید به مردم پیام میدادم و آنها را به میدان ها فرامی خواندم. برای فراخواندن مردم، از رسانه‌ها به مردم پیام دادم، اما از طریق رسانه‌های ملی پخش نشد و مجبور به انجام راهی دیگر شدیم و از طریق تلفن همراه با برخی از شبکه های خبری تلویزیون ارتباط برقرار کردیم، و از آن طریق مردم را به حضور در میادین و خیابانها دعوت کردم که پس از این فراخوان با حضور گسترده مردم در خیابان ها مواجه شدیم.
اردوغان ادامه داد: این نکته بسیار مهمی بود، چون کودتای متقابل تنها زبانی بود که کودتاگران از آن می فهمیدند، که آن را تنها مردم می توانند انجام دهند، ملت ما به بهترین نحو ممکن این کار را انجام داد.
خبرنگار در ادامه این مصاحبه یادآوری کرد شب کودتا از طریق شبکه تلویزیونی «سی ان ان ترک» با اپلیکیشن «facetime» به مردم پیام دادید و اردوغان تصریح کرد: بله، ابتدا با این شبکه ارتباط برقرار کردم.
رئیس‌جمهور ترکیه در پاسخ به این سوال که آیا در مورد این اتفاق کنایه‌ یا طنزی وجود دارد گفت: خیر، ما در طول دولت 14 ساله خود در مورد آزادی رسانه‌ها و رسانه‌های خصوصی نگرش مشخصی داشتیم و همیشه راه را برای آنها هموار و از آنها حمایت کردیم، آن شب هم سی ان ان از ما چنین درخواستی کرد که پیش از آن نیز با چهار شبکه خبری خصوصی دیگر نیز ارتباط برقرار کرده بودیم که از طریق آنها این پیام را به کل کشور برسانیم.
وی در ادامه تصریح کرد: در این اقدام 208 نفر که اکثر آنها غیر نظامی هستند جان خود را از دست داده اند، هزار و 500 مجروح داریم که وضعیت بیش از 150 نفر از آنان وخیم است. در این میان نظامیان از طریق هوایی پلیس را بمباران کردند که در نتیجه آن تنها در این حمله 47 نفر جان خود را از دست داده‌اند.
اردوغان راجع به فرود هواپیمایش در فرودگاه بین المللی آتاتورک استانبول در شب اقدام به کودتا، گفت: چنان كه می‌دانید، آن هنگام برج مراقبت فرودگاه به تسخیر کودتاگران درآمده بود. پس از فرمان من به رئیس پلیس استانبول، این برج طی عملاتی از تصرف کودتاگران آزاد شد.
وی افزود: در این اثنا من از خلبان خود پرسیدم هواپیمای ما تا چه مدتی می تواند بر فراز آسمان بماند، او در پاسخ گفت: 3 الی 4 ساعت. ولی ما با یک مشکل دیگر نیز مواجهیم: چراغ های باند فرودگاه نیز روشن نیستند. من از او پرسیدم آیا می‌توانی با چراغهای هواپیما فرود آیی؟ گفت: بله، ولی احتمال دارد در باند موانع گذاشته باشند. من در پایان به خلبان گفتم؛ اگر لازم باشد باید این اقدام ریسک دار را انجام داد. ولی دیری نگذشت که چراغهای باند روشن شدند و هواپیمای ما فرود آمد. در هنگام فرود جنگنده‌های اف 16 از ارتفاع پایین در حال پرواز بودند که دیوتر صوتی را شکسته و صدایی شبیه بمباران داشتند.
وی با بیان اینکه نمی‌تواند در قبال این حادثه که منجر به کشته شدن 208 شهروند کشور شد، بی تفاوت ماند، گفت: مگر مردمی که مرا به مقام ریاست جمهوری انتخاب کرده‌اند، فردا حساب این عمل را از من نخواهند پرسید؟ حتما خواهند پرسید.
اردوغان در پاسخ به سوال اینکه آیا هنگام فرود در استانبول از اینکه دیگر رئیس‌جمهور ترکیه نباشید نهراسیدید، گفت: چنین چیزی به هیچ عنوان از ذهنم خطور نکرد، من و دوستانم هیچ وقت دچار چنین نگرانی نشدیم، از همان لحظات اولیه این سرکشی اعلام کردم که در مقام ریاست جمهوری هستم و جای هیچگونه نگرانی نیست و در کوتاه‌ترین زمان این اشغال‌گران را پاکسازی خواهیم کرد. 12 ساعت این عملیات به طول انجامید.
اردوغان در بخش دیگری از این مصاحبه تصریح کرد: برای استرداد فتح الله گولن در روزهای آینده درخواست رسمی به آمریکا ارسال خواهد شد.
رئیس‌جمهور ترکیه در پاسخ به سوال اینکه در صورت عدم عودت فتح الله گولن توسط آمریکا، واکنش ترکیه چگونه خواهد بود؟ اظهار داشت: آمریکا از شرکای استراتژیک ماست و در خصوص استراداد مجرمان توافق داریم. وقتی که شما اخراج کسی را درخواست می کنید، من هم با آن موافقت می کنم، ولی شما همان برخورد را ندارید. باید این رویکرد باید متقابل باشد.

دسته بندی ها :

آخرین مطالب

پربیننده ترین خبرها