انفجار درکابل 180 شهید و مجروح بر جای گذاشت

انفجار درکابل 180 شهید  و مجروح بر جای گذاشت
شنبه 2 مرداد 1395 - 17:04

العالم - خبرنگار العالم گزارش کرد که براثر انفجار امروز (شنبه) در شهر کابل پایتخت افغانستان دست کم 20 نفر شهید و 160 نفر مجروح شدند.

این انفجار در مسیر راهپیمایی هزاران تن از شیعیان هزاره و جنبش موسوم به روشنایی در کابل روی داد.  شدت انفجار به حدی بود که دیواره های بتنی نصب شده در محل حادثه از جا کنده شد.

درهمین حال رویترز گزارش کرد که گروه تروریستی داعش مسئولیت این انفجار را برعهده گرفته است. 

این درحالیست که گروه طالبان اعلام کرد که انفجارهای امروزدر میان تظاهرکنندگان کابل موسوم به جنبش روشنائی ربطی به این گروه ندارد و توطئه ای برای ایجاد تفرقه است.

وزارت بهداشت عمومی افغانستان به رسانه ها گفت که تاکنون پیکر 20 تن از کشته شدگان و 160 تن از مجروحان به بیمارستان های پایتخت منتقل شده است.

در عین حال شاهدان عینی گفتند که بیش از 50 تن از جمله پنج پلیس را دیده اند که در انفجار امروز کشته شدند.

معترضان به انتقال خط برق 500 مگاواتی ترکمنستان به افغانستان از مسیر سالنگ موسوم به جنبش روشتائی، از صبح امروز تظاهرات خود را از غرب کابل آغاز کردند، اما نیروهای امنتی با اتخاذ تدابیر شدید امنیتی و مسدود کردن راه ها به آنان اجازه ندادند در مسیرهای پیش بینی شده راهپیمائی کنند.

آنان قصد داشتند به طرف کاخ ریاست جمهوری حرکت کنند و در آن جا با برپائی چادرهای صحرائی، تا تحقق خواسته های خود متحص شوند.

این تظاهرات در شرایطی برگزار شد که افراد محوری این جنبش اعلام کردند که با تصمیم دولت برای انتقال برق به بامیان، برگزاری تجمع های اعتراض آمیز بی معنا خواهد بود.

شاهدان عینی گفتند که 3 مهاجم انتحاری قصد داشتند در میان تظاهرکنندگان خود را منفجر کنند که دو تن از آنان خود را در بین تظاهرات کنندگان منفجر کردند و یک تن دیگر توسط پلیس هدف قرار گرفت و کشته شد.

بعد از این انفجار شرکت کنندگان در تظاهرات متفرق شدند، اما دقایقی بعد شبکه تلویزیونی «طلوع نیوز» گزارشی از محل انفجار پخش کرد و به نقل از حامیان جنبش روشنائی گفت که این تظاهرات تا زمان تحقق خواسته های آنان ادامه خواهد داشت.

«محمد اشرف غنی» رئیس جمهوری افغانستان نیز بعد از انفجار امروز به نیروهای امنیتی و بیمارستان ها دستور داد تا برای درمان زخمی های این انفجار رسیدگی فوری صورت گیرد شود.

رئیس جمهوری افغانستان به بیمارستان ها دستور آماده باش داده است.

 

9

پربیننده ترین خبرها