بفرمایید شیر سوسک!

بفرمایید شیر سوسک!
سه شنبه 5 مرداد 1395 - 21:32

تیمی بین‌المللی از دانشمندان موفق به شناسایی یک پروتئین در شیر نوع خاصی از سوسک‌های شیرده شده‌اند که سه برابر انرژی بیشتری از شیر بوفالو دارد و قصد دارند آن را به یک مکمل در رژیم غذایی ورزشکاران تبدیل کنند.

به گزارش پایگاه خبری شبکه العالم سوسک‌ها معمولا دارای شیر نیستند اما یک استثنا در میان آن‌ها وجود دارد. " سوسک اقیانوس آرام" با نام علمی Diploptera punctata که در منطقه آسیا و اقیانوسیه زندگی می‌کند، تنها سوسک جهان است که مانند پستانداران زایمان می‌کند و به فرزندان خود شیر می‌دهد.

محققان اکنون ساختار پروتئین‌های بلوری شده موجود در این شیر را با استفاده از بلورنگاری پرتوی ایکس بررسی کردند که به آن‌ها اجازه داد تا موقعیت هر اتم و پیوند آنها در بلور را تعیین کنند. آن‌ها دریافتند که هر بلور حاوی طیفی از مواد مفید برای انسان است.

سانچاری بنرجی، یکی از دست اندرکاران این تحقیق می گوید: بلورهای پروتئین شیر مانند یک غذای کامل هستند و از پروتئین، چربی و قند برخوردارند. توالی پروتئین نشان می‌دهد که همه اجزای آن، اسید آمینه‌های ضروری هستند.

محققان اکنون با در دست داشتن درک دقیقی از ترکیب این شیر، به دنبال راههایی برای باز تولید بلورهای پروتئین شیر این نوع سوسک در مقادیر زیاد هستند تا برای هر وعده غذایی مجبور نباشید به دنبال سوسک بگردند!

این روش یک مزیت دیگر نیز دارد؛ از آنجایی که این بلورها بسیار کند آزاد می‌شوند، پس از بلعیده شدن پروتیئن، بلورهای آن با یک فاصله زمانی مساوی به انتشار پروتئین بیشتر می‌پردازند.

این تحقیق در مجله International Union of Crystallography منتشر شده است.

211-9

دسته بندی ها :

پربیننده ترین خبرها