کاخ سفید: چقدر بگوییم؟.. کودتای ترکیه، کارِ ما نبود!

کاخ سفید: چقدر بگوییم؟.. کودتای ترکیه، کارِ ما نبود!
شنبه 9 مرداد 1395 - 11:25

سخنگوی کاخ سفید، با تکذیب هرگونه دست داشتن در کودتای نافرجام ترکیه، تاکید کرد که دولت آمریکا، بارها و بارها حمایت خود را از دولت منتخب ترکیه اعلام کرده است.

به گزارش پایگاه خبری شبکه العالم، "اریک شولتز" در خلاصۀ گزارش مطبوعاتی خود در واشنگتن گفت: هرگونه حدس و گمانی که مربوط به عاملیت ایالت متحده در کودتا یا دست داشتن در آن و یا آگاهی از آن باشد، بی اساس است.

وی افزود: دولت آمریکا این گونه حدس و گمان ها را مردود می داند. باراک اوباما از این گونه گمان پردازی ها هشدار داد و گفت که این حرف ها بر روابط ما با ترکیه تاثیر می گذارد.

سخنگوی کاخ سفید در ادامه خاطر نشان کرد: آمریکا، بارها و بارها کودتای نافرجام در ترکیه را محکوم و بارها و بارها حمایت خود را از رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه اعلام کرد، ما همچنین حمایت خود را از کابینۀ ترکیه که به صورت دموکراتیک انتخاب شده است، اعلام کردیم.

شولتز با بیان این که ملت ترکیه در شب کودتا دچار شوک شد، افزود: اوباما تاکید کرد اگر اتفاقی که در ترکیه افتاد، در آمریکا اتفاق می افتاد نیز مردم آمریکا شوکه می شدند.

سخنگوی کاخ سفید همچنین در پاسخ به سئوالی درباره اقدامات دولت ترکیه در قبال کسانی که در کودتا دست داشتند، تصریح کرد: ایالات متحده، به شدت از آزادی بیان در سراسر جهان حمایت می کند و آن چه رئیس جمهور (اوباما) را نگران می کند، این است که در کشوری رسانه ها تعطیل شوند یا اصول و ارزش های بین المللی (حقوق بشر) نقض شوند.

205

دسته بندی ها :

پربیننده ترین خبرها