پای فلسطینی ها چگونه به کودتای ترکیه رسیده است؟

پای فلسطینی ها چگونه به کودتای ترکیه رسیده است؟
شنبه 9 مرداد 1395 - 16:25

مسئولان ترکیه درباره دست داشتن محمد دحلان مشاور فلسطینی ولیعهد ابوظبی در طرح کودتای ناکام اخیر در آن کشور تحقیق می کنند.

به گزارش پایگاه خبری شبکه العالم به نقل از خبرگزاری عراقی" المَسَله"، مرکز مطالعات راهبردی در سارایوو که یک مرکز مطالعاتی غیردولتی است، اعلام کرد: شک و شبهه های قوی درباره دست داشتن محمد دحلان در کودتای 25 تیر در ترکیه وجود دارد.

" محمد دحلان " که از رهبران برکنار شده جنبش فلسطینی فتح است، درزمان حاضر با دراختیار داشتن گذرنامه مونته نگرو درامارات اقامت دارد.

مرکز یاد شده به نقل از" احمد فارول " از رهبران حزب عدالت و توسعه ترکیه، اعلام کرد که  دحلان با مسئولان حاکم در مونته نگرو و صربستان روابط دوستانه دارد.

 براساس اعلام این مرکز روابط مستحکم میان دحلان و طرفداران فتح الله گولن که متهم به دست داشتن در کودتا است، وجود دارد.

این مسئول حزب  عدالت و توسعه در ترکیه افزود" مقام های ترکیه به تحقیقات خود درزمینه دست داشتن محمد دحلان در کودتای ترکیه ادامه می دهند و در بازخواست و مجازات کسانی که درصدد ضرر رساندن به ترکیه بوده اند، تعلل نخواهند کرد".

بنا به اعلام این مرکز، دحلان و همسرش درسال 2010 تابعیت مونته نگرو گرفتند، و شخص دحلان در سال 2013 تابعیت صربستان را نیز گرفت و توانست از روابطش با مسئولان صربستان برای عقد قراردادهای تجاری به نفع امارات و محمد بن زاید ولیعهد این کشور استفاده کند.

مرکز یاد شده همچنین اعلام کرد که دحلان به مسئولان ترکیه وعده سرمایه گذاری های میلیونی امارات در آن کشوررا به منظور احیای اقتصاد ترکیه داده است.

یک پایگاه اسرائیلی طی تحقیقی اعلام کرد ترکیه به طور کامل باور دارد که کشورهای عربی مانند امارات از کودتای نظامی در ترکیه حمایت می کنند، به ویژه اینکه یک هفته قبل از کودتا، خبرهایی درباره سفر فتح الله گولن به ابوظبی منتشر شده بود.

215-9

پربیننده ترین خبرها