الجبوری: ایران نقش فعالی در مقابله با داعش ایفا کرد

الجبوری: ایران نقش فعالی در مقابله با داعش ایفا کرد
يکشنبه 31 مرداد 1395 - 11:02

رئیس پارلمان عراق تاکید کرد که جمهوری اسلامی ایران نقش فعالی در مقابله با گروه تروریستی داعش و سایر گروه های تروریستی ایفا کرده است.

به گزارش پایگاه خبری شبکه العالم، سلیم الجبوری در کنفرانس خبری مشترک با علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: تصمیم‌گیران و نهادهای دولتی در عراق همه معتقدند که باید به دنبال ایجاد رابطه قوی‌تر و بهتر با جمهوری اسلامی ایران کشوری باشیم و این ارتباط همواره مستمر باشد تا بتوانیم پل‌های همکاری را در تمام زمینه‌ها مخصوصا اقتصادی و پارلمانی با ایران ایجاد کنیم، چرا که اینگونه روابط و همکاری‌ها به نفع هردو کشور است.

رئیس مجلس نمایندگان عراق با بیان اینکه با بحران امنیتی در منطقه مواجه هستیم، افزود: داعش و گروه های تروریستی نمود این بحران هستند، بنابراین نیازمند آن بودیم که کشورهای منطقه در کنار ما بایستند. در این بین جمهوری اسلامی ایران نقش بسیار فعالی را در این زمینه ایفا کرد، ایران نقش بسیار گسترده‌ای در مقابله با داعش و کمک به عراق، داشته است.

الجبوری گفت: ما مایل بودیم عراق نقش بیشتر و روشن تری را در زمینه مقابله با تروریست‌ها ایفا می‌کرد، به دنبال آن بودیم که دیدگاه‌های یکپارچه‌ای را در برخورد با این پدیده و بحران‌هایی که در داخل و خارج عراق به وجود می‌آید، داشته باشیم، در حال حاضر به این سمت حرکت می‌کنیم تا با کشورهای مختلف برای برخورد با بحران‌ها در ارتباط باشیم، معتقدیم باید اهتمام ما در مقابله با تروریسم مقام و رتبه اول را داشته باشیم.

وی با بیان اینکه در دیدار با لاریجانی در خصوص روابط تجاری واقتصادی مذاکره شد، ادامه داد: هردو طرف در این زمینه‌ها اهتمام زیادی را داشتند و توانستیم به نقاط مشترکی هم دست یابیم.

رئیس مجلس نمایندگان عراق تاکید کرد: همچنین به نتایج نشست جلسه بین‌المجالس اسلامی که در بغداد برگزار شد، اشاره کردیم. در آن نشست تصمیماتی گرفته شد تا برای مقابله با تروریست و حرکت‌های تروریستی همکاری بین همه کشورها یکپارچه باشد، در این دیدار این نکات تاکید شد.

الجبوری در ادامه این کنفرانس خبری در پاسخ به سؤال خبرنگار العالم مبنی بر اینکه چه راه حلی برای حل اختلافات سیاسی در عراق پیشنهاد شده، توضیح داد: به هر حال مسئولان سیاسی در عراق و تصمیم‌گیران در این کشور این درایت را دارند که مشکلات را حل کنند، آنها تنها تصوری که دارند این است که مواضع‌شان برای مقابله با تروریست و حل مشکل و بحران اقتصادی یکپارچه باشد. همه این تمایل را دارند که خیلی روی اختلافات نمانند و از آن عبور کنند و این اختلافات، آنها را وادار نکند که به اهداف مهم تر خود نپردازند. آنچه که از دوستان انتظار داریم این است که همه به ما کمک کنند.

رئیس مجلس نمایندگان عراق در پایان خاطرنشان کرد: تصمیم‌گیران نظامی و سیاسی عراق به مصلحت این کشور فکر می‌کنند و مصلحت را در نظر می‌گیرند، هر تصمیمی که بگیرند در راستای منافع عراق است، اما آن چیزی که مهم است، منافع عراق است.

6

پربیننده ترین خبرها