انتقاد مشاور اردوغان از شبکه العربیه عربستان

انتقاد مشاور اردوغان از شبکه العربیه عربستان
دوشنبه 1 شهريور 1395 - 11:42

مشاور رجب طیب اردوغان با انتقاد از شبکه العربیه عربستان گفت:این شبکه باید به علت این که تصمیم گرفته است ابزاری برای انتشار سخنان تروریستی مانند فتح الله گولن باشد، پاسخ دهد.

به گزارش پایگاه خبری شبکه العالم، مشاور رئیس جمهور ترکیه در مصاحبه با "هافینگتن پست عربی" خاطرنشان کرد، ترکیه هر خبر حاوی سخنان فتح الله گولن را «تبلیغات به نفع تروریسم» می داند.

وی با این حال تایید نکرد که آیا ترکیه رسما به عربستان به علت این که شبکه العربیه گفتگو با فتح الله گولن را پخش کرده، اعتراض کرده است یا خیر.

ترکیه فتح الله گولن را که مقیم آمریکا است، به دست داشتن در کودتای نافرجام دراین کشور متهم کرده است.

مشاور رئیس جمهور ترکیه افزود: آنکارا پخش این گفتگو را بی احترامی به اراده ملت متحد خود علیه این سازمان خائن (جماعت گولن) و رهبر و پیروان آن می داند. ترکیه از هم پیمانان خود و رسانه ها انتظار دارد که کودتا را مستقیما و به شدت محکوم و همچنین کمک کنند تا مجرمان به سزای اعمال خود برسند.

گفتگویی که شبکه العربیه پخش کرد واکنش های خشمگینانه ای را در داخل ترکیه به دنبال داشت و در سایه تجلیل از گولن و اتهامات علیه اردوغان در برخی از روزنامه های عربستان، سوالاتی درباره واقعیت ائتلاف بین ریاض و آنکارا برانگیخته است.

این گفتگو همچنین خشم برخی از کاربران را برانگیخت که هشتگ «العربیه از فتح الله گولن حمایت می کند» ایجاد کردند.

فتح الله گولن در مصاحبه با شبکه العربیه اتهاماتی را که در گفتگوی قبلی خود با شبکه تلویزیونی محمد دحلان به نام شبکه «الغد العربی» علیه اردوغان مطرح کرده بود، تکرار کرد و گفت او با ملی گرایان چپگرای تندرو در داخل ارتش سناریوی کودتا را طراحی کرده تا همه مخالفان خود را از میان بردارد.

این نخستین بار نیست که انتقادهایی درخصوص اوضاع ترکیه در شبکه سعودی العربیه مطرح می شود تا جایی که پوشش کودتای نافرجام ترکیه در شبکه العربیه نارضایتی و اعتراض های گسترده ای را به دنبال داشت، و این شبکه متهم شد که در جریان کودتای نافرجام ترکیه حرفه ای و واقعگرایانه عمل نکرده است.  

204 ـ 211

پربیننده ترین خبرها