پاسخ سوریه به ورود نیروهای ترکیه به شهر جرابلس

پاسخ سوریه به ورود نیروهای ترکیه به شهر جرابلس
چهارشنبه 3 شهريور 1395 - 16:01

العالم- وزارت خارجه سوریه اعلام کرد که ورود تانک های ترکیه به منطقه مرزی جرابلس، تجاوز به تمامیت ارضی سوریه است.

به گزارش پایگاه خبری شبکه العالم، وزارت خارجه سوریه ضمن محکوم کردن ورود تانک های ارتش ترکیه به منطقه مرزی جرابلس با پوشش هوایی ائتلاف غرب به رهبری آمریکا، تاکید کرد که عملیات ضد تروریستی از جانب هر کشور و طرفی باید با هماهنگی دولت سوریه و ارتش این کشور انجام شود که طی پنج سال گذشته با تروریست ها درگیر هستند.

سوریه تاکید کرد که مبارزه با تروریست ها فقط به معنای مقابله با داعش و جایگزین کردن گروههای تروریستی مورد حمایت مستقیم ترکیه نیست.

وزارت خارجه سوریه تاکید کرد که تانکها و نفربرهای زرهی ترکیه صبح امروز با حمایت و پشتیبانی هوایی ائتلاف غرب به رهبری آمریکا به خاک سوریه تجاوز کرده و وارد شهر جرابلس شدند.

سوریه تاکید کرد که آنچه در جرابلس روی داد، مبارزه با تروریسم آنگونه که ترکیه ادعا می کند نیست، بلکه جایگزینی گروهی تروریستی به جای گروهی دیگر است، لذا سوریه خواستار پایان یافتن سریع این اقدام و خروج نیروهای ترکیه است.

وزارت خارجه سوریه از ترکیه و آمریکا خواست ضمن احترام به مقررات بین المللی در باره حفظ حریم کشورها، برای ممانعت از تردد تروریست ها در مرزها اقدام کنند و همچنین از سازمان ملل خواست با تکیه به قطعنامه های خود در باره احترام به تمامیت ارضی کشورها، درباره اقدام امروز ترکیه اقدام فوری انجام دهد.

یادآور می شود منابع خبری امروز(چهارشنبه) ترکیه هم امروز گزارش کردند که نیروهای ترکیه برای عملیات در شهر جرابلس از مرز سوریه گذشته و وارد خاک این کشور شده‌اند.

خبرگزاری آناتولی به نقل از منابع نظامی ترکیه اعلام کرد که تانکهای نیروهای مسلح ترکیه وارد مرزهای سوریه در شمال حلب شده اند.

انتشار این خبر در حالی است که ترکیه اعلام کرد از صبح امروز حملات توپخانه و نیروی هوایی خود را به مواضع داعش در شهر جرابلس آغاز و بیش از 70 هدف داعش را منهدم کرده است.

همچنین تانک‌های ارتش ترکیه با استقرار در مناطق مرزی اهدافی را در خاک سوریه گلوله‌باران کرده‌اند.

تصاویری که خبر گزاری آناتولی ترکیه از جرابلس منتشر کرده است نیز نشان می‌دهد که از نقاط مختلف شهر دود برخاسته است.

ترکیه که از روز دوشنبه حمله به مواضع داعش را آغاز کرده است، روز سه‌شنبه با شلیک چند خمپاره از سوی داعش با حملات تلافی جویانه این گروه به خاک خود مواجه شد.

ترکیه علاوه بر داعش به مواضع یگان‌های مدافع خلق کرد که آمریکا حامی آنهاست، نیز حمله ور شده است.

خبرگزاری دولتی آناتولی می‌گوید هدف عملیات ترکیه در سوریه پاکسازی "سازمان‌های تروریستی" و همچنین حفظ تمامیت ارضی سوریه است.

همزمان با آغاز عملیات جرابلس، جو بایدن معاون رئیس جمهور آمریکا به ترکیه سفر کرده است.

با این حال به گفته برخی منابع، عناصر گروه‌های تکفیری فیلق الشام و الجبهه الشامیه در این عملیات نیروهای ترکیه را همراهی می کنند، و هدف از این عملیات فتح جرابلس است.

9

پربیننده ترین خبرها