از فرگام و فجرتا فطرس و حافظ

رونمایی از "Fateh۱۱۰-D" دقیق‌ترین عضوخانواده فاتح‌ + تصاویر

رونمایی از
شنبه 6 شهريور 1395 - 11:29

وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح یکی از مهمترین ارکان کشور در تولید قدرت به شمار می‌رود. این وزارتخانه در ادوار مختلف، همواره مورد توجه رؤسای دولت‌ها بوده و عملکرد آن نیز همیشه زیر ذره‌بین بوده است.

به گزارش پایگاه خبری شبکه العالم به نقل ازتسنیم ،  به مناسبت هفته دولت، نگاهی به عملکرد وزارت دفاع در حوزه رونمایی‌ها و تحویل‌دهی‌ها در طول بیش از 3 سال اخیر (دولت یازدهم) داریم.

1- "قادر و نصر"؛ اولین کروزهایی که هواپایه شدند

 3 مهر 92 : برای نخستین بار در کشور، موشک‌های کروز قادر و نصر، هواپایه شده و رونمایی شدند. موشک‌های کروز قادر هواپایه با برد بیش از 200 کیلومتر و نصر هوا پایه با برد بیش از 35 کیلومتر، قدرت عملیاتی جنگنده‌های ارتش را به نحو چشمگیری افزایش داده‌اند.

قابلیت آماده سازی سریع، ارتفاع پروازی پایین، دقت بالا در انهدام اهداف مورد نظر به‌ویژه شناورهای دریایی، قدرت تخریب زیاد و مقاومت بالا در مقابله با اختلالات رادیویی از ویژگی‌های مهم این موشک‌ها است.

 

رونمایی از "Fateh۱۱۰-D" دقیق‌ترین عضوخانواده فاتح‌

هم‌اکنون این موشک‌ها روی جنگنده‌های اف 4 نیروی هوایی ارتش نصب و عملیاتی هستند.تحقیق، طراحی و ساخت این دستاورد جدید، توسط سازمان‌ صنایع هوافضا و سازمان صنایع هوایی وزارت دفاع به انجام رسیده است.

2- صیاد 2 در خط تولید

- 18 آبان 92: خط تولید موشک پدافند هوایی صیاد 2 افتتاح شد. موشک صیاد 2 یک موشک پدافند هوایی برد متوسط و ارتفاع بلند است که براساس فناوری‌های روز دنیا طراحی شده و قادر است انواع بالگردها، هواپیماهای بدون سرنشین و اهداف با سطح مقطع راداری کوچک و دارای سرعت و مانور بالا را در محدوده عملیاتی خود منهدم کند.

 

رونمایی از "Fateh۱۱۰-D" دقیق‌ترین عضوخانواده فاتح‌

قابلیت بالای ضد جنگ الکترونیک و ردیابی خودکار و مستقل از مهمترین ویژگی‌های موشک صیاد 2 اعلام شده است، موشکی که توسط سامانه موشکی صیاد 2 به شکار اهداف خود خواهد رفت.
ناگفته نماند که سامانه موشکی صیاد 2، یکی از 2 سلاح به کار گرفته شده در سامانه موشکی تلاش است.


3- فطرس؛ بزرگترین پهپاد ایرانی

 

27 آبان 92 : پهپاد فطرس به عنوان بزرگترین پهپاد کشور، رونمایی شد. این پهپاد با محموله خود دارای شعاع عملیاتی تا 2000 کیلومتر، سقف پرواز 25000 پا و قابلیت 16 تا 30 ساعت پرواز مداوم قادر است علاوه بر مأموریت‌های شناسایی و مراقبت با مسلح شدن به موشک‌های هوا به سطح و انواع راکت‌ها، مأموریت‌ رزمی هم انجام دهد.

مراقبت از مرزهای دریایی و خشکی، دیده‌بانی از خطوط لوله‌های نفتی، مخابراتی، کنترل ترافیک جاده‌ها، دیده‌بانی مناطق حادثه دیده در زلزله، آتش سوزی و سیل، محیط بانی برای حفاظت از محیط زیست و ارسال فیلم و عکس‌های دقیق در تمام طول مدت مأموریت از قابلیت‌های پهپاد فطرس است.

 

رونمایی از "Fateh۱۱۰-D" دقیق‌ترین عضوخانواده فاتح‌

پس از پهپاد شاهد 129 (ساخت نیروی هوافضای سپاه)، این پهپاد دومین پهپاد بردبلند ایرانی به شمار می‌رود که به‌دست متخصصان کشورمان در سازمان صنایع هوایی طراحی و ساخته شده است. البته لازم به ذکر است که با گذشت حدود 3 سال از رونمایی این پهپاد، هنوز مشخص نیست که آیا این پهپاد تولید انبوه شده یا خیر.

 

4- رونمایی از محصولات فناورانه

 

- 23 آذر 1392: تعدادی از محصولات بومی فناورانه در حوزه سایبری با حضور سردار حسین دهقان وزیر دفاع و سردار غلامرضا جلالی رئیس سازمان پدافند غیر عامل کشور رونمایی شد.

این محصولات شامل، سیستم عامل بومی و امن، ضد بدافزار پادویش، تلفن همراه امن، مسیر یاب بومی، سیستم انتقال نوری مخابرات، سامانه تشخیص تهدیدات سایبری، مرکز عملیات امنیت، دیواره آتش پرسرعت و با ظرفیت بالا، سامانه کنترل صنعتی بومی، دیواره آتش نرم افزار های کاربردی و سامانه کنترل صنعتی بومی هستند.

 

5- فرگام با پژوهش به فضا رفت

 

- 23 آذر 1392: دانشمندان و متخصصان فضایی جمهوری اسلامی ایران "کاوشگر پژوهش" حامل دومین میمون فضایی را به منظور توسعه تحقیقات فضایی با موفقیت به فضا پرتاب و بازیابی کردند.

این کاوشگر، حامل دومین میمون فضایی با نام «فرگام» بود که با موفقیت توانست مأموریت زیرمداری خود را به پایان رسانده و روی زمین بازیابی شود. فرگام نیز با موفقیت و زنده روی زمین بازیابی شد.

 

رونمایی از "Fateh۱۱۰-D" دقیق‌ترین عضوخانواده فاتح‌

فرگام، یک میمون از نژاد رزوس بود که پس از طی یک مسیر زیرمداری تا ارتفاع 120 کیلومتری، در مدت زمان حدود 15 دقیقه توانست توسط ماهواره به فضا رفته و توسط کپسول به زمین بازگردد.

در طول این مأموریت دانشمندان فضایی کشور توانستند علایم محیطی داخل محموله زیستی از جمله صوت، تصویر، ترکیب گازی و علائم حیاتی موجود زنده نظیر نوار قلب و شاخص‌های تعیین کننده وضعیت عمومی در طول پرواز زیرمداری را ثبت و کنترل کرده و در ایستگاه‌های زمینی این اطلاعات را لحظه به لحظه رؤیت کنند.

6- طرح ملی موقعیت‌یاب زمین پایه

 24 آذر 1392: نخستین طرح ملی موقعیت یابی زمین پایه با حضور سردار سرتیپ پاسدار دکتر حسین دهقان ، وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در دانشگاه صنعتی مالک اشتر وزارت دفاع  رونمایی شد.

موقعیت یاب‌ها در مواردی نظیر،  حمل و نقل شهری، جاده‌ای، ریلی، هوانوردی، کشتیرانی، فعالیت‌های عمرانی و نقشه‌برداری و موارد بسیار زیادی دیگری که در مجموع به بیش از 270 مورد می‌رسد، کاربرد دارند.

 

رونمایی از "Fateh۱۱۰-D" دقیق‌ترین عضوخانواده فاتح‌

در روش موقعیت‌یاب زمین پایه، سیگنال‌های موقعیت‌یابی از طریق ایستگاه‌های فرستنده رادیویی مستقر در زمین پخش شده و کاربران با دریافت سیگنال‌های رادیویی، موقعیت خود را با دقت مناسب  تشخیص می‌دهند.

 

7- لندیگرافت چند منظوره 1000 تنی


- 26 دی 92: دو فروند لندیگرافت چند منظوره 1000 تنی در صنایع دریایی شهید موسوی خرمشهر به بهره‌برداری رسید. این لندیگرافت‌ها، همزمان به بخش خصوصی نیز واگذار شدند.

 

رونمایی از "Fateh۱۱۰-D" دقیق‌ترین عضوخانواده فاتح‌


این لندیگرافت‌ها، "فرشته 2 و پاس یار" نام داشته و قابلیت حمل سوخت، آب، بار بروی عرشه و کانتینر را دارا هستند.

 

8- تدبیر با خلیج فارس آمد

 

- 14 بهمن 1392: ماهواره‌های «تدبیر» و «خلیج فارس» که به همت متخصصان و دانشمندان کشور ساخته شده‌ است، رونمایی شدند. ماهواره مخابراتی خلیج فارس توسط دانشگاه صنعتی مالک اشتر و ماهواره تدبیر نیز توسط دانشگاه علم و صنعت به تولید رسیده است.

ماهواره مخابراتی خلیج فارس سازگار با بستر ارتباطی بی سیم زمین پایه کشور بوده و خدمات ارتباطی بی‌سیم ماهواره‌ای را به صورت امن و مطمئن با پوشش جغرافیایی ملی و یا منطقه‌ای ارائه می‌کند. این سامانه مجهز به پایانه‌های کاربردی کوچک و سبک بوده و در شرایط بروز بحران ناشی از حوادث و بلایای طبیعی نیز توسط نیروهای امدادی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

رونمایی از "Fateh۱۱۰-D" دقیق‌ترین عضوخانواده فاتح‌


ماهواره خلیج فارس برای برقراری خدمات ارتباطی امن اختصاصی باند باریک از نوع غیربلادرنگ یا ذخیره - ارسال، مورد استفاده قرار گرفته و سرویس پیام رسانی کوتاه را در داخل یا خارج مرزهای ملی تامین خواهد کرد. افق آتی این طرح تحقق یک منظومه ماهواره‌ای است.

ماهواره تدبیر هم، مدل توسعه یافته مامواره نوید علم و صنعت است و دارای ماموریت عکس برداری با قدرت تفکیک مکانی (رزولوشن) بهتر از 100 متر، ارسال و دریافت بین 16 کاربر از طریق هدست‌های (گوشی) قابل حمل در هر موقعیت جغرافیایی، سیستم تعیین مدار، تعیین موقعیت به کمک جی.پی.اس فضایی، رهگیری و فاصله یابی ماهواره از طریق ایستگاه زمینی است.

جرم این ماهواره حدود 50 کیلوگرم و ابعاد آن حدود 74.2 در 50 در 50 سانتی متر مکعب و مدار آن 250 در 375 کیلومتر است.

 

9- بینا؛ جدیدترین موشک هدایت لیزری ایران

 

21 بهمن 1392: نسل جدید موشک بالستیک برد بارانی و موشک هدایت لیزری هوابه سطح و سطح به سطح با موفقیت آزمایش شد.

نسل جدید موشک بالستیک برد بلند زمین به زمین با سرجنگی بارانی برای انهدام جنگ افزارها و تجهیزات نظامی دشمن به کار گرفته می‌شود. گریز از سامانه‌های ضدموشکی دشمن، قابلیت تخریب اهداف گسترده، امکان تخریب چند هدف مجزا از یک دیگر از ویژگی‌های این موشک به شمار می‌رود.

 

رونمایی از "Fateh۱۱۰-D" دقیق‌ترین عضوخانواده فاتح‌


موشک بینا هم یک موشک هدایت شونده لیزری هوا به سطح و سطح به سطح است که قابلیت شلیک از هواپیما و انواع سکوی پرتاب زمینی را دارا است. این موشک قادر است اهداف مهمی همچون پل‌ها، تانک‌ها، ادوات جنگی و مراکز فرماندهی دشمن را به دقت مورد اصابت قرار دهد.

سرعت عمل فوق العاده در از بین بردن اهداف مورد نظر، نگهداری آسان  و قدرت سریع به‌کارگیری از ویژگی‌های این موشک به شمار می‌رود.

10-  تحویل انبوه موشک‌های قدر، قیام ، فاتح 110، خلیج فارس و سامانه پدافندی مرصاد

 14 اسفند 1392: انبوه موشک های قدر، قیام، فاتح 110، خلیج فارس و سامانه پدافند هوایی مرصاد که توسط سازمان هوافضای وزارت دفاع طراحی و تولید شده است به نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیا (ص) تحویل شد.


موشک‌ بسیار دقیق و نقطه زن زمین به زمین  فاتح 110 سری D و موشک زمین به دریای خلیج فارس، در دسته نسل چهارم موشک‌های بالستیک مدرن با سوخت جامد ایرانی هستند. این موشک‌ها از معدود موشک‌هایی هستند که تا لحظه برخورد به هدف قادرند اهداف را رهگیری کرده و اصابت دقیق و موثری داشته باشند.

 

رونمایی از "Fateh۱۱۰-D" دقیق‌ترین عضوخانواده فاتح‌

 

در میان موشک‌های بالستیک فاتح 110، سری D این موشک‌ها که به عنوان نسل چهارم آنها نیز شناخته می‌شوند، دقیق‌ترین سری هستند که بردشان به بیش از 270 کیلومتر می‌رسد.

11- جستجوگر هوشمند برای موشک‌های بالستیک نقطه زن

 5 اسفند 1392: سر جستجوگر هوشمند موشک‌های بالستیک نقطه زن که توسط متخصصان وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح طراحی و ساخته شده و زره کامپوزیتی به عنوان دستاورد جدید فناورانه سازمان تحقیقات نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران، رونمایی شدند.

سر جستجوگر هوشمند موشک‌های بالستیک که رتبه اول طرح فناورانه نیروهای مسلح در سومین جشنواره سلمان فارسی را به‌دست آورده است، در یکپارچگی با بقیه زیرسامانه‌های نوین موشک با تمایز قابلیت نقطه‌زنی در خشکی و دریا برای موشک‌ها، توانمندی جدیدی را به توان رزم نیروهای مسلح پر افتخار جمهوری اسلامی می‌افزاید.

 

رونمایی از "Fateh۱۱۰-D" دقیق‌ترین عضوخانواده فاتح‌

 

زره کامپوزیتی هم که مبتنی بر فناوری زره مایع (STF) و به‌کارگیری الیاف منحصر به فرد ساخته شده است، در برابر گلوله‌های هسته فولادی ضدزره، مقاوم است و الزامات استانداردهای نظامی جهانی در آن به‌کار گرفته شده است.

12- تحویل 20 بالگرد به نیروهای مسلح

 

 12 خرداد 1393: بیست فروند بالگرد که از سوی شرکت پنها وابسته به سازمان صنایع هوایی وزارت دفاع عملیات بازسازی و تعمیرات اساسی آن به پایان رسیده است طی مراسمی به نیروهای مسلح تحویل شد.

این 20 فروند بالگرد از انواع بالگردهای 205، 212، 214، 412، CH ، RH، SH و Mil بود.


13- تولید باطری‌های پیشرفته

 

30 مرداد 1393: خطوط تولیدی  باتری‌های پیشرفته روی-نقره و صنعت تولید مواد اولیه پودر و اکسید نقره در سازمان توسعه منابع انرژی وزارت دفاع افتتاح و به بهره برداری رسید.
با افتتاح این خطوط ، توانمندی های لازم به منظور طراحی های پیشرفته محصولات و خودکفایی مواد اولیه مورد استفاده در سامانه‌های دفاعی شامل حوزه‌های موشکی، هوایی، دریایی و زمینی برای تقویت توان بازدارندگی دفاعی حاصل شد.

14- قدیر و نصربصیر؛ دست نداجا بلندتر شد/ کرارهای جدید رونمایی شدند

 

2 شهریور 1393: موشک کروز قدیر نسل جدیدی از موشک کروز جمهوری اسلامی است که با برد 300 کیلومتر اهداف دریایی دشمن را با دقت و قدرت تخریب بالا منهدم می‌کند.

موشک قدیر همانند دیگر موشک‌های هم خانواده خود مانند نور و قادر امکان شلیک از ساحل و شناور را دارد. مزیت عملیاتی برجسته این موشک امکان پرتاب آن از روی سامانه‌های موشکی قبلی است که انعطاف و توان عملیاتی نیروهای مسلح را افزایش می‌دهد.

 

رونمایی از "Fateh۱۱۰-D" دقیق‌ترین عضوخانواده فاتح‌

موشک کروز نصربصیر هم علاوه بر قابلیت چالاکی و قدرت عملیاتی با داشتن سر جستجوگر بدون انتشار، به ویژگی عملیات در سکوت و هوشمندی مجهز شده است که می‌تواند در ارتقاء توان دریایی نیروهای مسلح مؤثر باشد.

پهپاد رهگیر کرار 4، نسل جدیدی از پهپادهای جت ایران است که در سازمان صنایع هوایی وزارت دفاع طراحی و ساخته شده است. این پهپاد ماموریت رهگیری هوایی پرنده‌های متجاوز را بر عهده دارد. نیروهای مسلح با در اختیار داشتن این پهپاد قابلیت‌های عملیاتی متنوع‌تری را برای پدافند هوایی در ارتفاع بالا و دفاع از حریم هوایی کشور خواهند داشت.

پهپاد فتوگرامتری مهاجر 4 (سامانه نقشه‌برداری هوایی) نیز یکی دیگر از دستاوردهای وزارت دفاع بود که رونمایی شد. نقشه‌برداری هوایی با پهپاد قابلیت برجسته‌ای است که توان محققان و صنعتگران سازمان‌های جغرافیایی و صنایع هوایی وزارت دفاع و با مشارکت حوزه دانشگاه به منصه ظهور رسیده است.

 

رونمایی از "Fateh۱۱۰-D" دقیق‌ترین عضوخانواده فاتح‌


این پهپاد قادر است نقشه‌های هوایی را با کاربری نظامی و غیرنظامی در اختیار کاربران قرار دهد. مهاجر 4 پهپاد پیشرفته و مطمئنی است که برای نخستین بار توانایی خود را در نقشه‌برداری هوایی در خدمت دفاع و توسعه ملی کشور قرار می‌دهد.

15- مهاجر با موشک‌ پدافندی

1 مهر 1393: نخستین پهپاد مسلح به موشک‌های پدافند هوایی رونمایی شد. این پهپاد، قادر است انواع هواگردها نظیر هواپیماهای جنگنده، هواپیمای بدون سرنشین و بالگرد را منهدم کند.

 

رونمایی از "Fateh۱۱۰-D" دقیق‌ترین عضوخانواده فاتح‌

 

با رونمایی از این پهپاد، علاوه بر افزایش برد و حوزه عملیاتی پهپادهای نیروهای مسلح، قابلیت تعقیب و گریز، ردگیری و انهدام پهپادهای متجاوز افزایش می‌یابد.

16- فلق و ظفر؛ افزایش توان راکتی و خودرویی نیروهای مسلح

 

10 مهر 1393: سامانه راکتی فلق 1 و 2 و همچنین خودروی 8*8 ظفر به عنوان دستاوردهای جدید وزارت دفاع رونمایی شدند.

 

سامانه راکتی فلق یکی از تسلیحات کارآمد رزم زمینی است که نقش مؤثری در تأمین اجرای آتش سنگین با حجم بالا را دارد. این سامانه از قدرت مانور بالا، زمان استقرار و روانه سازی کوتاه، انجام عملیات ضربتی و توانایی جابه‌جایی در مناطق صعب العبور برخوردار می‌باشد.

توانایی انهدام اهداف دشمن تا عمق 10 کیلومتری یکی از ویژگی‌های منحصر به فرد این سامانه در مقایسه با سامانه‌های مشابه است. با استفاه از این سامانه دومنظوره، یگان‌های رزمی می‌توانند دو نوع راکت از نوع 240 و 333 م.م با نام راکت‌های فلق 1 و 2 را با حجم آتش سنگین علیه اهداف دشمن به‌کار گیرند.

 

رونمایی از "Fateh۱۱۰-D" دقیق‌ترین عضوخانواده فاتح‌

 

خودروی تاکتیکی سنگین ظفر 8 ×8 هم قابلیت حمل انواع لانچر، موشک، رادار، راکت و پست‌های فرماندهی را دارا است و با داشتن سیستم تعلیق مستقل و محورهای متحرک، قادر است در مناطق ذوعارضه و صعب‌العبور، بسیار قوی و نرم عمل کرده، انتقال شتاب به سامانه مورد حمل را به حداقل برساند.

این خودرو مجهز به سیستم حفاظت جنگ‌های نوین است و با داشتن 4 محور محرک ، دو محور فرمان‌پذیر ، شعاع عملیاتی 800 کیلومتر و سیستم تعلیق مستقل، توانایی حمل 24 تن بار، عبور از شیب‌های تند طولی و عرضی، گودال‌های عریض، آب با عمق زیاد و موانع پله را دارد.


17- افتتاح نخستین کارخانه تولید باتری لیتیومی

 

22 مهر 1393: نخستین کارخانه تولید باتری لیتیومی در کشور افتتاح و به بهره برداری رسید. این کارخانه با زیربنای 17 هزار و 600 متر مربع و ظرفیت تولید سالانه 5/2 میلیون آمپر ساعت انواع باتری های تخت و استوانه‌ای قابل شارژ برای مصارف نظامی و غیرنظامی قادر خواهد بود نیاز کشور به‌خصوص نیروهای مسلح در این بخش را تأمین کند.

باتری‌های  لیتیومی در صنایع نظامی نظیر تجهیزات مخابراتی و الکترونیکی مثل بی سیم همچنین در صنایع غیرنظامی مثل انواع باتری تلفن های همراه، انواع رایانه‌ها، دوچرخه، موتور سیکلت و خودروهای الکتریکی، سامانه‌های تولید الکتریسیته تجدیدپذیر نظیر ذخیره ساز انرژی‌های خورشیدی و بادی، پاور بانک‌ها، UPS و تأمین انرژی سیستم های مخابراتی و شبکه های تلفن همراه کاربرد دارد.

 

رونمایی از "Fateh۱۱۰-D" دقیق‌ترین عضوخانواده فاتح‌


این باتری‌ها به دلیل ویژگی‌های منحصر به فرد همچون چگالی انرژی و سطح ولتاژ بالا، به‌تدریج جایگزین انواع باتری های دیگر شده است. باتری‌های پایه لیتیومی با چگالی انرژی 3 تا 5 برابر باتری‌های سرب اسیدی، امروزه یکی از پرکاربردترین باتری‌های موردنیاز تجهیزات الکترونیکی در بسیاری از کشورهای پیشرفته دنیا محسوب می‌شود.

18- حافظ در خط تولید

27 مهر 1393: خط تولید سامانه راداری حافظ که توسط متخصصین صنایع الکترونیک وزارت دفاع در صاشیراز طراحی و ساخته شده است، افتتاح و به بهره‌برداری رسید.
رادار حافظ یک رادار جستجوگر آرایه فازی فعال سه بعدی با برد متوسط جهت استفاده در سامانه پدافند هوایی مرصاد است که می‌تواند انواع پرنده‌های مهاجم از جمله جنگنده‌ها و پرنده‌های بدون سرنشین و موشک‌های کروز را در ارتفاع پست و ارتفاع متوسط کشف کرده و موقعیت دقیق آنها را در سه بعد، برد، زاویه سمت و زاویه ارتفاع در اختیار رادار کنترل آتش سیستم سلاح قرار دهد.

 

رونمایی از "Fateh۱۱۰-D" دقیق‌ترین عضوخانواده فاتح‌

 

رادار حافظ همچنین قادر است پرتو را در دو بعد سمت و ارتفاع به صورت الکترونیکی و در زمان بسیار کوتاه انجام داده و اهداف را از فاصله 250 کیلومتری آشکارسازی کرده و همزمان با جستجوی اهداف، تعداد 100 هدف را ردگیری و اطلاعات موقعیت آنها را در چند ثانیه جهت استفاده در سیستم سلاح، به روز رسانی کند.

با توجه به حد تفکیک بالای این رادار در برد، زاویه و سرعت، این رادار می‌تواند در مقابل تهدیدات گروهی به خوبی مقابله بپردازد. این رادار کاملاً تاکتیکی و دارای مداومت 24 ساعته بوده و در یک زمان بسیار کوتاه قابل گسترش و آماده انجام عملیات می‌شود.

"حافظ" از تکنیک‌های پیشرفته و به روز ضد جنگ الکترونیک، برخوردار بوده و قادر است در محیط‌ های حاوی اختلال و جنگ الکترونیک و همچنین در شرایط جوی و آب و هوایی مختلف نقش مؤثری را ایفا کند.

19- پیش‌آغشته‌های نظامی و سایت فضای باز اندازه‌گیری سطح مقطع راداری

 

 25 آذر 1393: دانش فنی و ساخت تجهیزات تولید پیش‌آغشته‌های نظامی و سایت فضای باز اندازه گیری سطح مقطع راداری رسما رونمایی شد.

ساخت پیش آغشته‌های مورد نیاز در صنایع هوافضا مثل بدنه موشک‌ها و ملخ بالگرد و سایت فضای باز اندازه‌گیری سطح مقطع راداری که اهداف مهمی را در حوزه پدافند هوایی محقق ساخته است، گام بلندی در تامین زیر ساخت های مورد نیاز در حوزه های هوافضا و پدافند هوایی به شمار می‌رود.

به طور کلی پیش آغشته‌ها شامل پارچه‌های بافته شده یک جهته، دو جهته و سه جهته و یا بافته نشده از الیاف شیشه، کربن و کولار هستند که از قبل به رزین حاوی سیستم پخت و دیگر اجزای مورد نیاز، آغشته شده‌اند که علاوه بر صنایع هوافضا در صنایع ساخت توربین بادی و مخازن تحت فشار نیز کاربرد دارند.

با طراحی و ساخت سایت فضای باز اندازه گیری سطح مقطع راداری، به اهدافی همچون طراحی و ساخت ادوات و سامانه‌های رادار گریز پیشرفته، اندازه گیری سطح مقطع راداری باز سامانه‌های موجود در میدان دور هوایی، موشکی، زمینی و دریایی به صورت دینامیکی و پالسی، استخراج تصویر راداری اهداف و تعیین اثر شرایط محیطی مثل باد، باران، مه و امواج دریایی میزان سطح مقطع راداری پوشش داده شد.


20- ماهواره ملی فجر با موفقیت در مدار زمین قرار گرفت

- 13 بهمن 1393: متخصصان افتخار آفرین سازمان صنایع هوافضای وزارت دفاع به‌عنوان نخستین سازمان پرتاب کننده ماهواره در جهان اسلام و شرکت صنایع الکترونیک ایران به‌عنوان اولین سازنده ماهواره در کشور، موفق شدند که چهارمین ماهواره بومی جمهوری اسلامی ایران را با نام  فجر و با ماهواره‌بر سفیرفجر به فضا پرتاب و در مدار زمین قرار دهند.

 

رونمایی از "Fateh۱۱۰-D" دقیق‌ترین عضوخانواده فاتح‌

 

مرکز هدایت و کنترل عملیات فضایی کشور عهده دار پشتیبانی و نظارت بر عملیات بهره برداری ماهواره  فجر به کمک شبکه ایستگاه های زمینی بومی است که تمامی مراحل طراحی، ساخت، تست و نصب آنها توسط  متخصصان فضایی شرکت صنایع الکترونیک ایران انجام شده است.

21- تحویل اولین بالگرد 412 ساخت شرکت پنها به هلال‌احمر

 13 بهمن 1393: نخستین بالگرد از کلاس 412 ساخت شرکت پنها وابسته به سازمان صنایع هوایی وزارت دفاع به هلال احمر جمهوری اسلامی ایران تحویل داده شد.

این بالگرد که  توسط متخصصان سازمان  صنایع هوایی وزارت دفاع در شرکت پنها ساخته شده است، با نظارت سازمان هواپیمایی کشوری تولید شده و در آن، کلیه استاندارهای هوانوردی بین‌المللی و  سازمان هواپیمایی کشوری رعایت شده است.

 

رونمایی از "Fateh۱۱۰-D" دقیق‌ترین عضوخانواده فاتح‌

 

بالگردهای 412 دارای 2 موتور 4 ملخه و از سیستم خلبان خودکار برخوردار هستند و می‌توانند 14 نفر را حمل و جابجایی کنند.

 

پربیننده ترین خبرها