بالاخره کاسۀ صبر عراق لبریز شد!

بالاخره کاسۀ صبر عراق لبریز شد!
دوشنبه 8 شهريور 1395 - 11:05

اظهارات مداخله جویانه و توهین آمیز سفیر سعودی سرانجام کاسۀ صبر دولت عراق را لبریز کرد.

به گزارش پایگاه خبری شبکه العالم به نقل از روزنامه السفیر لبنان، عربستان سعودی که تحت فشارهای آمریکا سالها منتظر تعیین سفیر در پایخت عراق بود، نتوانست "ثامر السبهان" سفیر خود در بغداد را کنترل کند و مانع اظهارات آتشین او شود.
عراقی ها بارها سفیر عربستان را به زیرپا گذاشتن اصول دیپلماتیک و دخالت در امور داخلی این کشور و بدتر از همه، فتنه انگیزی مذهبی متهم کرده‌اند.
به همین دلیل، عجیب نبود که دیروز (یکشنبه) عراق از عربستان سعودی بخواهد سفیر خود را تغییر دهد.
اظهارات مداخله جویانه و توهین آمیز ثامر السبهان سفیر سعودی از همان آغاز مأموریتش در عراق آغاز شد به صورتیکه وی حدود 10 روز پس از تقدیم استوارنامه خود به ابراهیم جعفری وزیر امورخارجه عراق، در مصاحبه با شبکه السومریه عراق ادعا کرده بود: "مخالفت کردها و اهالی الانبار با ورود الحشد الشعبی به مناطق آنان، بیانگر مقبولیت نداشتن الحشد الشعبی در جامعه عراق است." السبهان سپس پرسید: "آیا دولت عراق قبول می‌کند که مانند نیروهای شیعه، نیروها سنی با همان میزان تسلیحات به وجود بیاید، و چرا سلاح فقط در دست الحشد الشعبی است؟".
الجعفری در آن زمان ادعاهای السبهان را دخالت آشکار در امور داخلی عراق دانسته و گفته بود: "اقدامات السبهان ارتباطی با وظایفش به عنوان یک سفیر ندارد."
وزارت امورخارجه عراق با فراخواندن السبهان، به او ابلاغ کرد که باید به موازین و مقررات بین المللی پایبند باشد، و عراق اجازه نخواهد داد که سفرا مسائل فتنه انگیزانه و طایفه‌ای مطرح کنند.
اما حتی هشدارهای رسمی هم مانع سفیر سعودی نشد، به صورتیکه وی در ژوئیه گذشته در صفحۀ تویتر خود در اعتراض به آغاز عملیات آزادسازی فلوجه، از حضور مستشاران ایرانی نزدیک فلوجه انتقاد کرد و آنان را "تروریست" خواند و مدعی شد که آنان می خواهند "عراقی‌های عرب را با آتش طایفه‌گری بسوزانند و بافت جمعیتی این شهر را تغییر دهند."
وزارت امورخارجه عراق، به این ادعاهای سفیر سعودی که در واکنش به عملیات آزادسازی فلوجه مطرح شده بود، واکنش داد.
"احمد جمال" سخنگوی وزارت امورخارجه عراق در بیانیه‌ای گفت: "عملیات آزادسازی فلوجه طبق برنامه ریزی دولت عراق پیش می‌رود، و فقط دولت عراق است که تصمیم می‌گیرد از کدام مستشاران نظامی کشورهای هم پیمان خود، در نبردها استفاده کند."
اما السبهان پا را فراتر گذاشته و در اظهاراتی تلویزیونی مدعی شد که ایران قصد دارد او را در بغداد ترور کند!
سرانجام کاسۀ صبر عراق لبریز شد و وزارت امورخارجۀ این کشور از وزارت امورخارجه عربستان خواست سفیر خود در بغداد را تغییر دهد چرا که او در اظهاراتش پای خود را از وظایف دیپلماتیک فراتر گذاشته است.
احمد جمال سخنگوی وزارت امورخارجه عراق گفت که این وزارتخانه بارها و به روشهای مختلف اعتراض و مخالفت خود را با اقدامات و اظهارات السبهان اعلام کرده است.
وی با اشاره به ادعای اخیر السبهان در خصوص "طرح ترور او در بغداد با همدستی برخی باندهای مسلح" گفت: از طرف سعودی خواستیم مدارک و اسنادی که این ادعاها را ثابت کند ارائه دهد، ولی هیچگونه مدرکی ارائه نشد.
السبهان هم در واکنش به درخواست وزارت امورخارجه عراق برای تغییر او، مدعی شد: "سعودی ها همه السبهان هستند."
روزنامه سعودی الوطن به نقل از السبهان نوشت: "عراق ریه اعراب است، حتی اگر من را تغییر دهند سعودی‌ها همگی ثامر السبهان هستند و ما به سرزمین‌مان خدمت می کنیم .. از عراق دست نمی‌کشیم، و عراق عربی باقی خواهد ماند."!!
شبکه سعودی "الاخباریه" هم به نقل از السبهان، با تکرار ادعای ترورش مدعی شد که دولت عراق مجبور شده است درخواست تغییر او را مطرح کند تا از رسوایی طرح ترور او رهایی یابد.

پربیننده ترین خبرها