طرح هوشمندِ حفظ کربلا از گرد وغبار و تروریسم!

چهارشنبه 10 شهريور 1395 - 21:20

كربلای مقدس (العالم) – تولیت حرم مطهر امام حسین (ع) و حضرت ابوالفضل (س) طرح ایجاد کمربند سبز در اطراف شهر مقدس کربلا را آغاز کردند.

به گزارش پایگاه شبکه خبری العالم، هدف این طرح که پنج سال به طول خواهد انجامید، بهبود بخشیدن به وضعیت محیط زیست شهر و محافظت آن در برابر توفان شن است.
این منطقه تا چندی پیش صحرای شنزاری بود که دید چشم ها را می گرفت و هیچ کس تصور نمی کرد که روزی این صحرا به یک بهشت سرسبز تبدیل شود اما اندیشه انسان تصمیم گرفت تا این صحرای خشک و بی آب و علف را به منطقه ای با فوائد بسیار تبدیل کند.
اجرای این طرح که در عراق در نوع خود بی نظیر است و شش سال به درازا خواهد کشید در حوزه اداری کربلای مقدس آغاز شده است.
درقالب این طرح کمربند سبزی در شمال و غرب از سمت دو استان بابل و الانبار به شکل هلال به طول 25 کیلومتر در اطراف شهر مقدس کربلا امتداد خواهد داشت و توسط صدها چاه که ویژه این طرح حفر شده اند، آبیاری خواهد شد.
آمال الدین الهر مشاور وزارت محیط زیست عراق در گفت وگو با خبرنگار العالم خاطرنشان کرد: این طرح اولین طرح شهری کامل درعراق است.
وی خاطرنشان کرد: وزارت محیط زیست در صدد ایجاد کمربند سبز در جنوب به طول 27 کیلومتر برآمد اما طول آن به 50 کیلومتر رسید.
علاء المعموری مدیر طرح ها در وزارت کشاورزی عراق گفت: هدف از طرح "بی" جلوگیری از گسترش صحرا در شهر مقدس کربلا و ایجاد مناطق سبز در آن است و دراجرای ان فرصت کار برای جوانان فراهم شد تا در آن سهیم شوند.
بهبود بخشیدن به وضعیت محیط زیست و کاهش دمای هوا از دیگر اهداف این طرح است که با ایجاد پوشش انبوه گیاهی میسر می شود و طی آن ده ها هزار درخت زیتون و خرما و تعداد زیادی درختان متنوع کاشته شده است که می تواند با فراهم آوردن پوشش امنیتی مانع از نفوذ تروریست ها به این شهر مقدس شود.
عباس موسوی مدیر بخش کشاورزی و محیط زیست در تولیت حرم امام حسین (ع) در گفت وگو با خبرنگار العالم ابراز داشت: برای بهره برداری هرچه بهتر از این طرح درختان مثمرثمر و میوه داری مانند خرما و زیتون کاشته شدند.
بحران مالی فراروی عراق مانع از آن شد تا نهادهای ذیربط این طرح زیست محیطی بزرگ را ادامه دهند و به همین دلیل تولیت حرم امام حسین (ع) و حضرت ابوالفضل (س) مسوولیت تکمیل آن را برعهده گرفته اند.

209-9 

پربیننده ترین خبرها