اظهارات معاون حزب الله درباره نقش مخرب سعودی ها در منطقه

اظهارات معاون حزب الله درباره نقش مخرب سعودی ها در منطقه
چهارشنبه 17 شهريور 1395 - 15:58

شیخ « نعیم قاسم» معاون دبیرکل حزب الله لبنان با تاکید به اینکه « نقش سعودی از نقش آمریکا هم بدتر است»، گفت که سعودی همچنان از برخی گروه های مسلح حمایت و از حل سیاسی بحران سوریه با حضور « بشار اسد» رئیس جمهوری این کشور امتناع می کند.

به گزارش پایگاه خبری شبکه العالم، شیخ نعیم قاسم در گفت وگو با تعدادی از رسانه های لبنانی تاکید کرد که سعودی شکست های نظامی زیادی در خاک سوریه خورده است.

وی خاطرنشان کرد: در آینده نزدیک شاهد حل سیاسی بحران سوریه و پایان جنگ در خاک این کشور که بیش از 85 کشور در آن مشارکت دارند، نخواهیم بود و همه چیز به بعداز انتخابات ریاست جمهوری آمریکا موکول شده است.

معاون دبیرکل حزب الله تصریح کرد:تفاهم های بین مسکو و واشنگتن در خصوص سوریه محدود، جزئی و موضعی است و به سطحی که مقدمه ای برای توافق سیاسی همه جانبه باشد، نرسیده است.

شیخ نعیم قاسم اظهارداشت: توافق روسی - آمریکائی شامل توقف عملیات نظامی بین دولت سوریه و گروه هائی که معتدل خوانده می شوند و داعش و جبهه النصره هدف عملیات نظامی مشترک دو طرف باشد، است و گفت وگوها در باره چگونگی اجرای این توافق ادامه دارد.

وی گفت: حزب الله از حضورش در سوریه و از موفقیت هائی که رقم زده بویژه ناکام ساختن اجرای طرح خاورمیانه جدید خرسند و راضی است.

معاون دبیرکل حزب الله افزود: محاصره حلب گامی بسیار مهم در چارچوب درگیری های نظامی است و اما ورود به داخل شهر حلب در این مرحله مطرح نیست.

شیخ نعیم قاسم تاکید کرد: روابط روسیه و ترکیه در ابتدای مسیر خود است، البته دو طرف به باورهای مشترک رسیده اند اما این تحول به مرحله توافق نرسیده است.

وی خاطرنشان کرد: نقش ترکیه در مواردی کاهش یافته وجاه طلبی های رهبری آن درمقایسه با آغاز جنگ علیه سوریه محدود شده است.

معاون دبیرکل حزب الله با تاکید به اینکه « حزب الله در سوریه تا زمانی که نیاز باشد باقی می ماند»، تصریح کرد: بشار الاسد ثابت کرده که در همه ایستگاه ها و حتی در جزئی ترین برنامه ها در کنار مقاومت قرار دارد و برهمین اساس ما خواستار سوریه یکپارچه به ریاست جمهوری بشارالاسد و حفظ نظام سوریه هستیم.

شیخ نعیم قاسم در بخش دیگری از گفت وگو با رسانه ها، گفت که ژنرال « میشل عون» رئیس فراکسیون تغییر و اصلاح در پارلمان لبنان نامزد حزب الله در انتخابات ریاست جمهوری است تا زمانی که از نامزدی منصرف نشده باشد.

وی افزود: هرگاه « سعد حریری» رئیس حزب جریان المستقبل تصمیم بگیرد ژنرال عون رئیس جمهوری لبنان باشد، نمایندگان حزب الله ( فراکسیون وفاداری به مقاومت) را در صحن پارلمان لبنان ملاقات خواهد کرد.

معاون دبیرکل حزب الله اظهارداشت: اما اگر سعدحریری حاضر نباشد این سناریو اجرا شود، خلاء ریاست جمهوری مستمر خواهد بود و درهای کاخ ریاست جمهوری(بعبدا) بسته خواهد ماند.

شیخ نعیم قاسم از مرحله دوم گفت وگوهای بین حزب جریان المستقبل و حزب جریان آزاد ملی پرده برداشت و خاطرنشان کرد: مرحله اول گفت وگوهای دو حزب بعداز مخالفت سعودی که آن زمان توسط « سعود الفیصل» وزیر خارجه وقت آن اعلام شد، پایان یافت.

وی تصریح کرد: دو طرف از گفت وگوهای مرحله جدید راضی خارج شده اند بویژه در خصوص موضوعاتی که مورد بررسی قرار گرفته است.

معاون دبیرکل حزب الله گفت: دو حزب موضوعات اختلافی را در دستور کار قراردادند و حتی تاریخ هشتم ماه اوت را برای انتخاب ژنرال عون به عنوان رئیس جمهوری تعیین کردند اما ناگهان همه چیز به نقطه صفر بازگشت.

شیخ نعیم قاسم افزود: تفسیر حزب الله از عقب نشینی جریان المستقبل این است که « بجز سعودی نمی توان مانع دیگری پیدا کرد».

وی اتهام های طرف مقابل را که مدعی است حزب الله مسئول تعطیل روند انتخاب رئیس جمهوری لبنان است، رد کرد و اظهارداشت: حزب الله همواره برای انتخاب همپیمانش ژنرال عون آماده بوده و حتی « نبیه بری» رئیس مجلس لبنان هم با توافق سیاسی در این زمینه همکاری می کند.

معاون دبیرکل حزب الله تاکید کرد: البته نبیه بری تاکید کرده است که بر همپیمانانش فشار وارد نمی کند اما برای تفاهم و قانع کردن آنها تلاش می کند.

شیخ نعیم قاسم خاطرنشان کرد: راهبرد و اصول اساسی که حزب الله و همپیمانانش را در کنار هم قرار داده، ثابت است اما اگر اختلاف در باره جزئیات ایجاد شود به معنی دشمنی و بحران درروابط نیست و همواره تماس ها برقرار است و تلاش ها برای نزدیک کردن دیدگاه ها و رویکردها متوقف نشده است.

برای اثبات اینکه حزب الله نقش تسهیل کننده امور را ایفا می کند، معاون دبیرکل حزب الله گفت که به نظر ما نباید در خصوص سبد تفاهم ها تنش زا صحبت کرد.

وی تصریح کرد: باید از یک جا شروع کرد، انتخاب رئیس جمهوری یا تصویب قانون جدید انتخابات و معتقدیم اگر در این زمینه تفاهم شود، زمینه برای تفاهم های وسیعتر فراهم می شود.

شیخ نعیم قاسم تاکید کرد که چاره ای نیست باید روزنه ای در بن بست سیاسی ایجاد کرد و اگر این مهم در کاخ بعبدا (ریاست جمهوری) باشد ، آغاز خوبی است.

معاون دبیرکل حزب الله با بیان اینکه « حزب الله با توافق طائف است و هرگز خواستار تشکیل کنگره تاسیسی نبوده است»، گفت: باید پرسید چه طرفی خواستار اقناع دیگران به نشست پشت میز مذاکرات بوده است.

وی در باره تهدید طرفداران ژنرال عون برای بالابردن سطح اعتراض ها و حتی بازگشت به خیابان ها، اظهارداشت: هر گروهی روش خود را برای بیان رویکردها و نقطه نظراتش دارد.

شیخ نعیم قاسم خاطرنشان کرد:اگرچه حزب الله به ادامه فعالیت دولت و از سرگیری فعالیت های پارلمان و تصویب قانون جدید انتخابات بر اساس اصل نسبیت تمایل دارد اما این تمایل بستگی به پاسخ طرف های دیگر دارد.پ

معاون دبیرکل حزب الله تصریح کرد: حزب الله هرگز بخاطر پیروزی در مقابل اسرائیل و یا تحولات در سوریه در داخل لبنان فخرفروشی نکرده است.

وی گفت: نشانه های جدی برای انتخاب رئیس جمهوری لبنان در آینده نزدیک دیده نمی شود.

لبنان حدود دو سال و سه ماه است که رئیس جمهوری ندارد.

شیخ نعیم قاسم با بیان اینکه « حزب الله موضعش در باره مسئله تعطیلی دولت لبنان را بررسی می کند»، تاکید کرد: حزب الله با تمدید دوباره دوره کنونی مجلس نمایندگان لبنان مخالف است و اگر به زمان برگزاری انتخابات پارلمانی برسیم به آن بدون توجه به ماهیت قانون انتخابات، احترام می گذاریم.

9

پربیننده ترین خبرها