آغاز برنامه خروج گروههای مسلح از قدسیا و الهامه

آغاز برنامه خروج گروههای مسلح از قدسیا و الهامه
پنج‌شنبه 22 مهر 1395 - 15:01

العالم - با آغاز روند خروج گروههای مسلح از مناطق اطراف پایتخت سوریه ، چندین دستگاه اتوبوس برای خارج کردن افراد این گروهها وارد قدسیا و الهامه شدند.

به گزارش پایگاه خبری شبکه العالم، 22 دستگاه اتوبوس در چارچوب اجرای توافق خارج کردن افراد مسلح به دو منطقه قدسیا و الهامه در ریف دمشق رسیده اند و قرار است افراد مسلح با میانجی های کمیته آشتی سوریه این مناطق را به سمت حمص شمالی ترک کنند.

یک منبع در کمیته آشتی قدسیا و الهامه امروز(پنجشنبه) در گفت وگو با خبرگزاری آلمان بیان کرد: اتوبوسها به همراه خودروهایی از هلال احمر سوریه و بدون حضور کارمندان سازمان ملل برای انتقال افراد مسلح و خانواده های آنان وارد این دو منطقه شدند.

گفتنی است 2500 مسلح در قدسیا و 150 نفر در الهامه وجود دارند.

وی افزود: افراد مسلح روز چهارشنبه 12 اکتبر سلاح های سنگین و نیمه سنگین را تحویل داده و فقط سلاح های سبک را نزد خود نگاه داشتند.

این منبع هم چنین تاکید کرد: قدسیا و الهامه تا روز شنبه آینده ار هرگونه سلاح و افراد مسلح تخلیه خواهد شد.

ارتش سوریه روز سه شنبه 27 سپتامبر پس از لغو آشتی ناشی از تکرار حملات افراد مسلح به مراکز ارتش، عملیات نظامی برای آزادسازی قدسیا از چنگ افراد مسلح آغازکرد.

این توافق بدون مداخله سازمان ملل یا هرطرف خارجی فقط میان دولت سوریه و گروههای مسلح از طریق کمیته های آشتی در دو منطقه اجرا می شود.

توافق های مشابهی در گذشته در منطقه الوعر در شهر حمص انجام شد به گونه ای که در تاریخ 26 سپتامبر سومین گروه افراد مسلح از حمص خارج شده و بیش از 130 فرد مسلح با خانواده هایشان به سوی ریف حمص شمالی عزیمت کردند.

در شهر داریا واقع در ریف شمال نیز توافق مشابهی انجام شد که براساس آن گروههای مسلح که چندین ماه تحت محاصره کامل نیروهای سوریه بودند به همراه خانواده های خود به ادلب انتقال داده شدند.

217-9

 

پربیننده ترین خبرها