شیخ‌الاسلام:

هواپیماهای روس در صورت لزوم از ایران پرواز می‌کنند

هواپیماهای روس در صورت لزوم از ایران پرواز می‌کنند
چهارشنبه 10 آذر 1395 - 11:28

مشاور وزیر امور خارجه با بیان اینکه حضور روسیه در پایگاه نوژه تحت نظارت ایران انجام شد، گفت که هواپیماهای روس در صورت لزوم می‌توانند بر اساس توافق دوجانبه از ایران پرواز کنند.

العالم- ایران
«حسین شیخ‌الاسلام» مشاور وزیر امور خارجه با بیان اینکه ایران هیچ‌گاه پایگاه هوایی در اختیار روسیه قرار نداده، گفت جنگنده‌های روس در صورت لزوم می‌توانند بر اساس توافق و تحت نظارت ایران از پایگاه هوایی نوژه برای پرواز به سوریه استفاده کنند.
شیخ‌الاسلام به خبرگزاری «اسپوتنیک» روسیه تأکید کرد: «ما هیچ وقت پایگاه در اختیار روسیه قرار ندادیم. پایگاه "نوژه" کاملا ایرانی است، [تحت] کنترل ایران است و فرمانده‌هان ما آنجا هستند. هواپیماهای روسیه برای عملیات در سوریه ضدتروریست‌ها آنجا تحت نظارت ما نشست و برخاست می‌کردند.»
وی افزود: «آنجا تحت نظارت ما، از امکانات استفاده می‌کردند و هیچ‌وقت این پایگاه در اختیار هیچ‌کس گذاشته نشده بوده و این خلاف قانون اساسی ما است که ما پایگاه در اختیار کسی بگذاریم و اگر قرار به این کاری هم باشد مصوبه مجلس می‌خواهد و خلاف قانون اساسی است.»
مشاور وزیر امور خارجه ادامه داد: «ولی برای استفاده هر وقت که ما و روسیه با هم توافق کنیم، روسیه می‌تواند از این پایگاه استفاده کند. شرط این کار این است که توافق کنیم و طبیعی است که تحت نظارت ما آنجا خواهند بود و بر اساس توافقی که انجام می‌شود، استفاده از آن تحت نظارت ما انجام می‌شود. بله اگر نیاز باشد که مثل گذشته هواپیماهای روسی از آنجا پرواز کنند؛ این امکان همیشه فراهم است.»
روسیه پیش از این در ماه آگوست برای هدف قرار دادن مواضع تروریست‌ها در سوریه، از پایگاه شهید نوژه همدان برای پرواز استفاده کرد.
سردار «حسین دهقان» وزیر دفاع ایران این هفته گفت در صورت «اقتضا» برای مقابله با تروریست‌ها در سوریه، ممکن است که بار دیگر اجازه استفاده از این پایگاه به روس‌ها داده شود. منبع: فارس

دسته بندی ها :

پربیننده ترین خبرها