کاهش سقف تولید اوپک؛ افزایش بهای نفت و سهم ایران

کاهش سقف تولید اوپک؛ افزایش بهای نفت و سهم ایران
چهارشنبه 10 آذر 1395 - 19:08

اعضای اوپک سرانجام توافق کردند که روزانه تولید یک میلیون و 200 هزار بشکه از نفت خود را کاهش دهند.

به گزارش پایگاه خبری شبکه العالم، کشورهای تولید کننده نفت (اوپک) امروز چهارشنبه در نشست خود در وین در خصوص کاهش تولید نفت خام به توافق رسیدند.

اعضای اوپک توافق کرده اند که روزانه تولید یک میلیون و 200 هزار بشکه از نفت خود را کاهش دهند تا اینگونه سقف تولید نفت اوپک به 32.5میلیون بشکه در روز برسد. کشورهای اوپک پیش از این روزانه 33.64 میلیون بشکه در روز تولید می کردند.

در این میان، نکتۀ قابل توجه، افزایش تولید نفت ایران با وجود توافق صورت گرفته است. اوپک پذیرفته است که ایران تولید خود را به 3.9 میلیون بشکه در روز برساند. همچنین کشور های غیر عضو نیز پذیرفته اند که تولید خود را کاهش دهند.

درپی توافق اعضای کشورهای صادر کننده نفت اوپک در وین، قیمت نفت خام برنت دریای شمال بیش از هفت درصد افزایش یافت.

بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت ایران پیش از این نسبت به نتایج نشست وین،‌ گفته بود که به این نشست خوش بین است.

خالد فالح وزیر نفت عربستان نیز روز چهارشنبه پیش از آغاز مذاکرات کشورهای اوپک در وین گفت: «نمی دانیم که آیا برای فریز نفتی توافقی بین اعضای اوپک حاصل خواهد شد یا خیر،‌ اما این را در نشست خواهیم فهمید، اما فضای کلی نشان از خوش بینی می دهد.

سهیل المزروعی وزیر انرژی امارات نیز پس از گفت و گوهای اولیه تاکید کرد:‌ همه اعضا با جدیت تلاش خواهیم کرد و انتظار داریم که نشست وین،‌ نشستی مثبت باشد و پس از پایان نشست،‌خبرهای خوبی اعلام شود. جبار علی اللعیبی همتای عراقی مزروعی نیز افزود: امید زیادی وجود دارد.
پس از ماه ها مذاکرات سخت، سرانجام سه تولید کنندۀ بزرگ سازمان کشورهایِ صادر کنندۀ نفت، یعنی عربستان سعودی، ایران و عراق، توانستند اختلافاتشان را برای تقسیم سهمشان از به دوش کشیدن بار کاهش تولید حل کنند تا اوپک برای اولین بار پس از 2008 تولید خود را کاهش دهد. قابل ذکر است که عربستان پذیرفته است که ایران، به عنوان موردی خاص، بتواند تولید خود را تا 3.9 میلیون بشکه در روز افزایش دهد. همچنین، آن طور که گفته شده است، این توافق شامل کاهش حدود 600.000 بشکه نفت در روز توسط کشور های غیر عضو اوپک است.

دسته بندی ها :

پربیننده ترین خبرها