پیش بینی رشد اقتصادی 7.7 درصدی سال 96

پیش بینی رشد اقتصادی 7.7 درصدی سال 96
دوشنبه 15 آذر 1395 - 13:41

رئیس سازمان برنامه و بودجه با تشریح جزییات و آثار کلان لایحه بودجه 96 گفت: برای سال آینده، تورم 7.6 و رشد اقتصادی 7.7 درصدی پیش بینی شده است.

العالم ـ ایران

محمدباقر نوبخت روز دوشنبه در نشست خبری با خبرنگاران، از دیگر اثرات کلان لایحه بودجه 96 را «رشد سرمایه گذاری 12.3و رشد نقدینگی 19 درصدی» اعلام کرد.
نوبخت در نشست خبری خود به تبیین لایحه بودجه 10 میلیون و 849 هزار و 392 میلیارد و 934 میلیون ریالی سال 96 کل کشور که روز گذشته همزمان با ١٤ آذر از سوی حسن روحانی رییس جمهوری به مجلس ارایه شد، پرداخت.

رییس سازمان برنامه و بودجه خاطرنشان کرد، در نتیجه اجرای این بودجه رشد اقتصادی ٧.٧ درصدی، تورم حدود ٧.٦ درصدی، رشد سرمایه‌گذاری ١٢.٣ درصدی و رشد نقدینگی ٠.١٩ درصدی محقق خواهد شد.

وی با اشاره به بودجه ١٠٨٥ میلیاردی سال آینده که با رشد ١٠ درصدی همراه بوده است، افزود: این رشد نسبت به تورم پیش بینی شده برای سال آینده، مناسب بوده و در این حالت بودجه نه انقباضی است نه انبساطی.

رشد ۵۲ درصدی منابع عمومی طی ۴سال

وی با بیان اینکه از سال ٩٢ تا سال ٩٦ میزان منابع عمومی ٥٢ درصد رشد کرده است، اظهار کرد:  منابع عمومی که در سال ۹۲ حدود ٢١٠ هزار میلیارد تومان بود، تا سال ۹۶، ۵۲ درصد رشد داشته است.

نوبخت در تشریح ویژگی های بودجه ٩٦ گفت: این بودجه برگرفته از برنامه ششم است که البته هنوز در مجلس مصوب نشده است؛ بر این اساس برنامه موضوع محور است و اگر به آن نرسیم به بحران برخواهیم خورد؛ فراموش نشود که برنامه ششم برگرفته از سیاست های کلی مقام معظم رهبری و اقتصاد مقاومتی است.

این مقام مسئول ادامه داد: بر این اساس توجه به اولویت های برنامه ششم، اولویت بخشی به محیط زیست، آب و فاضلاب، حمل‌ونقل ریلی و فراهم کردن ساز و کار مقابله با فساد از طریق شفاف سازی از جمله ویژگی های لایحه بودجه سال ٩٦ است.

افزایش ۱۰ درصدی هزینه پرسنلی دستگاهها

معاون رئیس جمهور همچنین درباره بودجه عملیاتی نیز گفت: باید بر اساس قیمت عملیاتی دستگاهها به آنها بودجه بدهیم که بر این اساس هر فعالیت مشخص است که چقدر باید پول بگیرد، البته برخی از هزینه های پرسنلی دستگاهها ده درصد افزایش یافته است.

نوبخت گفت: اشتغال برای دولت یک اولویت بوده و به همین دلیل هم یکهزار میلیارد تومان برای این مهم اختصاص یافته است که صرفا به یارانه تسهیلات ارزان قیمت به شغل های دانش بنیان و جوانان تحصیلکرده اختصاص خواهد یافت. البته اکنون با یک پدیده مواجهیم که عرضه نیروی کار در حال افزایش است و ما سن ده سال به بالا را جزو جمعیت جویای کار می گذاریم. بر این اساس جمعیت شاغل جویای کار را جمعیت فعال می نامیم که تعدادی از آنها شاغل و تعدادی بیکار می شوند، پس بیشتر افراد جویای کار در سن کار هم هستند و این به این معنی است که نرخ مشارکت مردان و زنان در حال افزایش است.

وی تصریح کرد: به همین دلیل روش سنتی ایجاد اشتغال جواب نمی دهد؛ پس در بودجه سال آینده یکهزار میلیارد تومان قرار دادیم که در کنار آن ١.٥ میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی نیز برداشت خواهیم کرد که باید البته تصویب شود.

 انتشار تا سقف ۲۰هزارمیلیارد تومان اوراق مشارکت

این مقام مسئول با بیان اینکه در تدوین بودجه سال ۹۶ بودجه ریزی کاملا عملیاتی شده است، اظهار کرد: معتقدیم سازمان برنامه نباید برای همه کشور تصمیم بگیرد بلکه استانها را وارد کردیم که تصمیم بگیرند؛ البته برخی استانها پایه خوبی برای رشد ندارند که باید علاوه بر بودجه به آنها رسیدگی بیشتری داشته باشیم.

وی گفت: ٧٥٠٠ میلیارد تومان از بودجه هزینه ای سال آینده از طریق اسناد خزانه است، همچنین اجازه انتشار اوراق مشارکت و صکوک تا سقف ٢٠ هزار میلیارد تومان برای طرح های انتفاعی دارای  توجیه فنی اقتصادی و مالی داده شده است که باید روی طرح های عمرانی بنشیند.

وی ادامه داد: اسناد بخشی از منابع ما است که اینها روش های مرسوم دنیا است که باید جایگزین روس سنتی شود.

رشد سرمایه گذاری ۱۲.۳ درصدی

رئیس سازمان برنامه و بودجه همچنین به تشریح آثار کلان بودجه سال ۹۶ پرداخت و گفت: سال آینده رشد اقتصادی ٧.٧ درصدی، رشد سرمایه گذاری ١٢.٣ درصدی، نرخ تورم ٧.٦ درصدی و رشد نقدینگی ١٩ درصدی  پیش‌بینی شده است.

وی اظهار کرد: یک مدل مالی انتخاب کردیم که بر مبنای آن، بخشی از پول را در صندوق می گذاریم و بانک و صندوق در تامین مالی طرح های عمرانی وارد خواهند شد

پیش بینی درآمد ۱۵۹هزارمیلیارد تومانی

نوبخت همچنین در پاسخ به پرسش‌های خبرنگاران گفت: برای تامین مالی گندمکاران از بازار مالی کمک گرفتیم و البته بازار حساب و کتاب دارد که باید مراقب باشیم تورم بالا نرود و این مسایل نیز تاخیر را سبب می شود. دولت علاقمند است که پرداخت ها به وقت خود باشد ولی باید همه جوانب را در نظر گرفت.

وی ادامه داد: اقتصاد ما اقتصاد دولت- بازار است و دولت مسئولیت خود را در نظر خواهد گرفت؛ بخش عمده ای از ارقام گندمکاران نیز از بازار سرمایه تامین شده است.

نوبخت گفت : درآمدهای سال جاری ١٥٧ هزار میلیارد تومان است که سال آتی ١٥٩ هزار میلیارد تومان پیش بینی شده است و مالیات به اندازه تورم افزایش یافته است چرا که نباید بودجه غیرواقعی باشد.

وی ادامه داد: سال قبل ٢٢٠ هزار میلیارد تومان پیش بینی منابع بود که ٢٠٢ هزار میلیارد تومان آن تحقق یافت.

کسری ۱۱.۸هزار میلیارد تومانی یارانه نقدی

معاون رییس جمهور در مورد تبصره هدفمندی یارانه ها نیز گفت: تغییراتی که غیر اجرایی در مجلس ممکن است انجام شود نباید رخ دهد، امروز شاهدیم بسیاری از افرادی که در عسرت هستند یارانه شان قطع می‌شود اما ما باید به گونه ای عمل کنیم که به افرادی که واقعا نیازمند هستند پرداخت صورت گیرد.

نوبخت اظهار کرد: عملکرد دریافت و پرداخت یارانه ها به نحوی است که ماهانه ٣٤٠٠ میلیارد تومان یارانه نقدی به ٧٧ میلیون نفر  پرداخت می‌کنیم یعنی جمعا در سال ۹۶ بالغ بر ۴۰هزار و ۸۰۰میلیارد تومان یارانه نقدی باید پرداخت کنیم که پرداخت از سه محل شرکت پالایش و پخش، شرکت گاز و توانیر تامین می‌شود؛ به طوری که  ٢١ هزار میلیارد تومان متعلق به پالایش و پخش،  ٨ هزار میلیارد تومان شرکت گاز و ٢٢٠٠ میلیارد تومان هم توانیر است. که البته توانیر را نمی گیریم و به حساب یارانه تولید قرار می دهیم. مکانیزم اجرایی آن هم اینگونه است که توانیر می گیرد و ما دوباره تخصیص می دهیم.

راه های حقوق‌های نجومی بسته شد

معاون رئیس جمهور همچنین در مورد حقوق های نجومی نیز گفت: مبارزه با فساد از طریق شفاف سازی است و تمامی دستگاههای اجرایی نمی توانند دریافتی را غیر از خزانه داری کل نگهداری کنند چرا که سیستم کنترلی را از طریق دیوان محاسبات داریم و سامانه ای طراحی شده که همه افراد هر دریافتی را با هر عنوانی دریافت می کنند، حتی اگر دو ساعت تدریس باشد، باید در سامانه مشخص شود.

وی تصریح کرد: همه پولها باید در سامانه ثبت باشد و همه مقامات باید زیر ده میلیون تومان دریافت کنند و همه راههای تخلف را بستیم و به همه دستگاههای نظارتی نیز مجوز نظارت دادیم.

سقف حقوق وزرا ۱۰ میلیون تومان

نوبخت در پاسخ به سوالی در مورد دریافت حقوق ۱۴ تا ۱۶ میلیون تومانی یک وزیر گفت: سقف دریافتی وزرا ده میلیون است و اگر فردی بالاتر می گیرد، دیوان محاسبات نظارت خواهد کرد.

پاسخ بودجه‌ای به تحریم‌های احتمالی

نوبخت در این نشست همچنین در پاسخ به احتمال تمدید تحریم ها و لحاظ کردن آن در لایحه بودجه سال ۹۶ کل کشور گفت: اگر تهدیدی مقابل امنیت ملی و اقتصاد کشور قرار گیرد دولت بودجه اضطراری خواهد داد و البته به نظر می رسد ترامپ باید بودجه سایه تدوین کند.

وی اظهار کرد: طی سال های گذشته در سه حالت خوشبینانه، بدبینانه و منطقی بودجه را تنظیم می کردیم و برای سه حالت نیز یک سناریوی بودجه از سوی دولت در نظر گرفته می شد اما باید این موضوع را در نظر گرفت که سازمان گسترده ای همچون برنامه و بودجه وجود دارد که با هزار کارشناس متخصص برای هر حالتی آمادگی دارد بودجه تدوین کرده و اقدامات لازم انجام دهد.

نوبخت تصریح کرد: اگر موضوعی امنیت ملی و اقتصاد کشور را تهدید کند فرزندان ملت در سازمان برنامه و بودجه حتما بودجه اضطراری خواهند داد.

وی افزود: البته بودجه ای که اکنون برای سال ۹۶ کل کشور به صورت لایحه تقدیم مجلس شده قدرت کنترل دارد و مکانیزم های تخصیص متنوعی را در اختیار دولت قرار خواهد داد به این معنا که اگر بودجه به جای ۳۱۹ هزار میلیارد تومان منابع ۲۱۹ هزار میلیارد تومان هم باشد می توانیم مخارج را کاهش داده و اولویت بندی کنیم و تمام اینها در لایحه بودجه سال ۹۶ دیده شده است.

دسته بندی ها :

پربیننده ترین خبرها