رییس دیوان محاسبات اعلام کرد:

مدیرانی که حقوقهای نجومی را پس نداده اند

مدیرانی که حقوقهای نجومی را پس نداده اند
دوشنبه 15 آذر 1395 - 15:24

رییس دیوان محاسبات دومین گزارش دیوان به مردم را درباره حقوق های نجومی و پرداختهای نامتعارف بیان کرد.

العالم ـ ایران

عادل آذر در نشست خبری با رسانه ها گفت: از 397 مدیر دریافت کننده حقوق های نامتعارف و ناعادلانه، 10 نفر به رغم تذکرات دیوان محاسبات برای استرداد وجوه، اقدامات لازم را انجام نداده اند.
وی با اشاره به اشخاصی که وجوه دریافت شده را مسترد نکرده اند، اظهار داشت: این افراد شامل مدیرعامل و یک نفر اعضای هیئت مدیره سابق بانک ملت، مدیرعامل و دو نفر اعضای هیئت مدیره سابق و سه نفر از اعضای هیئت مدیره فعلی بانک قرض الحسنه مهر ایران، مدیرعامل فعلی شرکت مدیریت طرح های صنعتی و مدیرعامل سابق شرکت آلومینیوم المهدی هستند.
عادل آذر افزود: مابه التفاوت مبلغ 23 میلیارد و 200 میلیون تومان یعنی حدود دو مید تومان ازجانب این افراد بازگشت داده نشده است.
وی در ادامه با اشاره به نحوه ارائه گزارش دیوان محاسبات به مجلس شورای اسلامی گفت: گزارش کامل و مستند قطعا به مجلس شورای اسلامی ارائه خواهد شد.
بازگشت21 میلیارد تومان از حقوق های نجومی 

رییس دیوان محاسبات از بازگشت بیش از 21 میلیارد تومان از دریافت‌های نامتعارف خبر داد و گفت: از 397 مدیر دریافت کننده حقوق های نامتعارف و ناعادلانه، 10 نفر با وجود تذکرات دیوان برای استرداد وجوه، اقدامات لازم را انجام نداده اند.

عادل آذر با اشاره به این که این پرونده به صورت جدی از مرداد ماه به دیوان محاسبات واگذار شد، اظهار داشت: از 397 مدیر دارای دریافت‌ های نامتعارف، 387 نفر اقدامات لازم را برای استرداد جمعا مبلغ 214 میلیارد و 273 میلیون و 896 هزار و 947 ریال بابت اضافه دریافتی مازاد بر 200 میلیون ریال انجام داده اند.

وی افزود: کار بسیار فشرده، وسیع و فنی در خصوص ابعاد، محتوای پرونده و تعداد افراد مشمول حقوق های نامتعارف و مبلغی که دریافت کردند، انجام گرفته است.
عادل آذر گفت: با توجه به پیگیری و چند وجهی بودن این پرونده، حجم فعالیتهایی که باید از نظر فنی ، مالی و اداری ، حسابرسی ، اداری انجام می شد نیازمند زمان زیادی بود اما بواسطه حساسیت مردم به این موضوع، پیگیری های جدی و همچنین هشدارها و مطالبات به حق مقام معظم رهبری و سران سه قوه ، دیوان محاسبات رسیدگی به این موضوع را در اولویت قرار داد و در زمانی کوتاه و فشرده ، پرونده را به سرانجام رساند.
وی افزود: تقریبا بیش از 93 هزار پرونده مربوط به دستگاههای مختلف حاکمیتی و افراد و مدیران پایه بالا بررسی شده است.
رئیس دیوان محاسبات با اشاره به دامنه بررسی ها گفت: این بررسی ها شامل روسای سه قوه، سایر مقامات و مدیران وزارتخانه ها ، سازمانها و موسسات دولتی از جمله نیروهای مسلح ، وزارت اطلاعات، مجلس ، قوه قضائیه و قضات، اعضای هیئت علمی دانشگاهها، هیئت مدیره شرکتهای دولتی مندرج در قانون بودجه کل کشور و همچنین موسسات و نهادهایی است که زیر نظر مقام معظم رهبری اداره می شوند.
عادل آذر افزود: در گزارش اول از تعداد بیش از 93 هزار مدیر مشمول این پرونده ، تعداد 397 مدیر ، مشمول مازادی تحت عنوان حقوق نامتعارف شدند یعنی تا سقف 20 میلیون تومان را براساس مصوبه شورای حقوق و دستمزد بعنوان حقوق متعارف و مازاد آن را حقوق نامتعارف در نظر گرفتیم.
وی گفت: براساس بررسی های دیوان محاسبات، کل پولی که باید به حسابهای دولتی و خزانه بازگشت داده می شد، مبلغ 23 میلیارد و 200 میلیون تومان بوده است که در گزارش اول وعده دادیم که در کوتاه ترین زمان و تا آخر آبان ، این گزارش تهیه و تقدیم مجلس شود.

رئیس دیوان محاسبات در ادامه گفت: با توجه به مطالبات مردمی و بویژه پیگیری، هشدارها و تذکرات مقام معظم رهبری که پرونده باید سریعا به نتیجه برسد ، مجموعه دیوان محاسبات در تلاشی شبانه روزی و البته با تاخیری ده روزه به وعده خود عمل کرد تا گزارش دوم را تقدیم مردم کند.
وی افزود: از 397 مدیر ، تعداد 387 نفر اقدام لازم را برای استرداد جمعا مبلغ 214 میلیارد و 273 میلیون و 896 هزار و 947 ریال بابت اضافه دریافتی، مازاد بر 200 میلیون ریال، برگشت داده اند.
رئیس دیوان محاسبات تاکید کرد: این مبلغ معادل 92 درصد کل مبلغ 233 میلیارد و 627 میلیون و 783 هزار و 350 ریال مطالبه بوده است.

دسته بندی ها :

پربیننده ترین خبرها