آغاز نشست کمیته نظارت بر اجرای برجام

آغاز نشست کمیته نظارت بر اجرای برجام
چهارشنبه 17 آذر 1395 - 11:02

نشست کمیته نظارت بر اجرای برجام به ریاست حسن روحانی، رییس شورای عالی امنیت ملی در محل دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی برگزار شد.

العالم - ایران

بر اساس اعلام رییس‌جمهور، این نشست با هدف بررسی روند تحولات در اجرای برجام به ویژه موضوع تصویب طرح تمدید تحریم‌های ایران از سوی سنای آمریکا و بررسی واکنش‌های احتمالی ایران در صورت اجرایی شدن این قانون امروز (چهارشنبه) برگزار می‌شود.
حسن روحانی رییس‌جمهوری یک‌شنبه گذشته در مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: به عنوان رئیس‌جمهور و رئیس شورای عالی امنیت ملی اعلام می‌کنم که ما نقض برجام را تحمل نخواهیم کرد و به ‌آن پاسخ مناسبی خواهیم داد. مصوبه اخیر کنگره آمریکا با برجام مغایرت داشته و ناقض آن است.
در همین چارچوب دیروز (سه‌شنبه) نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل با ارسال نامه‌ای به بان کی‌مون دبیر کل این سازمان اعلام کرد: دولت جمهوری اسلامی ایران مصوبه اخیر کنگره آمریکا و تمدید قانون تحریم ایران (ایسا) تا پایان سال 2026 میلادی را مغایر تعهدات آمریکا بر اساس برجام می‌داند.
در این نامه تاکید شده است که بر اساس مفاد برجام، آمریکا به عنوان یکی از طرف‌های برجام متعهد شده است از تمدید و وضع مجدد تحریم و یا هر اقدام مغایر با اهداف، نص و روح برجام خودداری کند.
وی افزود: تمدید قانون تحریم ایران (ایسا) بر خلاف تعهدات برجامی آمریکا است از این رو این کشور مسئول پیامدهای منفی و آثار زیان بار چنین اقدامی خواهد بود.
در این نامه از دبیرکل سازمان ملل متحد خواسته شده است که از همه طرف‌های برجام به ویژه آمریکا بخواهد تا به تعهدات خود پایبند بمانند.
هم چنین از وی خواسته شده است تا این اقدام اخیر آمریکا و سایر موارد بدعهدی در اجرای تعهدات برجام را در چارچوب گزارش آتی خود به شورای امنیت منعکس کند.
با این حال برخی مقامات کشورمان ضمن اعلام خلاف بودن تمدید قانون تحریم های ایران (ایسا) تصریح کرده‌اند چنانچه این قانون پس از امضای آن توسط باراک اوباما مجددا به اجرا درآید نقض کامل برجام است و ایران اقدام متقابل و مقتضی نشان خواهد داد.
بنا براین گزارش در نشست امروز (چهارشنبه) کمیته نظارت بر اجرای برجام با توجه به سفر محمد جواد ظریف به کشورهای شرق آسیا سید عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه حضور دارد.
اعضای هیئت نظارت بر اجرای برجام  آقایان حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی، علی‌ لاریجانی، محمدجواد ظریف، حسین دهقان، علی شمخانی، علی‌اکبر صالحی، سعید جلیلی و علی‌اکبر ولایتی هستند. هم‌چنین دریابان علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی، هم‌زمان دبیر این هیأت است و وظیفه اطلاع‌رسانی و ارایه گزارش‌های مربوطه با ایشان و هیئت نظارت است.

دسته بندی ها :

پربیننده ترین خبرها