ماجرای "اتوبوس‌های سبز" حلب چیست؟

چهارشنبه 17 آذر 1395 - 15:24

از زمان آغاز عملیات آزادسازی حلب از دست تروریستها، دولت سوریه اتوبوسهایی را برای انتقال عناصر مسلح و افراد وابسته به آنها در اطراف این شهر مستقر کرده است.

العالم- سوریه
هدف از استقرار اتوبوسهای سبز، انتقال عناصری است که با پذیرش شرایط دولت سوریه سلاح خود را زمین می گذارند و به همراه خانواده هایشان از گذرگاه های مشخص شده از حلب خارج شوند.
پیش از این نیز در جریان آزادسازی مناطقی دیگر از سوریه، هزاران نفر از عناصر مسلح پس از رسیدن به توافق با ارتش به وسیله همین اتوبوسها به مناطقی دیگر منتقل شده اند.
در همین راستا، روسیه به عناصر مسلح در حلب هشدار داده است که در صورت باقی ماندن در این شهر و خودداری از خروج از این شهر، به عنوان تروریست با آنان برخورد خواهد شد.
«دیمتری پسکوف» سخنگوی مطبوعاتی رئیس جمهوری روسیه امروز، از اتحاد همه گروه های مسلحِ حلب شرقی حول محور جبهه النصره خبر داد.
پسکوف، روز چهارشنبه دربارۀ عناصر مسلحی که حاضر به خروج از مناطق شرقی حلب نشدند، اظهار داشت: «کسانی که در مناطق شرق حلب مانده اند، متحد شدند و محور اتحادِ آن ها گروه تروریستی جبهه النصره است».
وی در ادامه تصریح کرد: به این ترتیب، همۀ این عناصر مسلح، تروریست هستند.
"حسین مرتضی" مدیر دفتر شبکه العالم در سوریه چند هفته قبل با آغاز استقرار اتوبوسها در اطراف حلب، ویدیویی را در یوتیوب درباره این اتوبوسها منتشرکرد.
حسین مرتضی، در این ویدیو خطاب به عناصر مسلح می گوید: بخواهید یا نخواهید، اتوبوسهای سبز منتظر شما هستند.
وی در سخنانی طنز آلود افزود: "این اتوبوسها به دستگاه تهویه مجهز شده اند .. البته عذرخواهی می کنم اگر بعضی از آنها به دلیل بارش باران گل آلود شده اند."
حسین مرتضی در ادامه گفت: "این اتوبوسها باری المحسینی (قاضی سعودی گروه تروریستی جبهه النصره)، موسی عمر (از تروریستهای معروف سوری) آماده هستند".
وی در ادامه گفت: "دفعه قبل در میدان سعد الله الجابری (وسط حلب) انتظارت را کشیدیم و کباب آماده کرده بودیم، ولی نیامدی."

 

 

پربیننده ترین خبرها