وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی مطرح کرد:

وحدت راه حل غلبه بر افراطی گری در جهان اسلام

وحدت راه حل غلبه بر افراطی گری در جهان اسلام
سه شنبه 5 بهمن 1395 - 12:50

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: وحدت را راه حل مناسبی برای غلبه بر افراطی گری در جهان اسلام است.

العالم- ایران

سید رضا صالحی امیری روز سه شنبه در آئین افتتاحیه پایتخت فرهنگی جهان اسلام (مشهد 2017) افزود: انتخاب مشهد به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام می تواند نوای وحدت را به گوش جهانیان برساند.

وی با بیان این که امروز مسئولان مختلف بر اساس شکل گیری وحدت در این مراسم شرکت کرده اند، اظهار کرد: از امروز گفتمان رضوی که همان گفتمان صلح و انسانیت است در جهان اسلام جاری می شود.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه در شرایط فعلی باید ندای وحدت و اخلاق در بین جوامع اسلامی سر داده شود، گفت: پیامبر اکرم ( ص ) هدف اصلی خود را مکارم اخلاق می داند و معیارهای آیسسکو نیز برای انتخاب پایتخت فرهنگی جهان اسلام نیز بر همین اساس استوار است.

صالحی امیری با بیان اینکه مشهد در شرایط فعلی محل اجتماع عالمان و هنرمندان است، تصریح کرد: رویکرد گفت وگو در سیره حضرت رضا(ع) بوده است و چرا در شرایط فعلی نتوانیم جذب حداکثری داشته باشیم، مگر جز این است که ما دارای مبانی مشترک هستیم.

وی با تاکید بر اینکه همه مسلمانان دارای مبانی مشترک هستند، تصریح کرد: در شرایط فعلی مسلمانان با یک دشمن واحد روبه رو هستند و آن دشمن کسی است که چهره ای خشن از دین رحمانی اسلام را جلوه می دهد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خاطرنشان کرد: در شرایط فعلی دشمنان مسلمانان به افراط گری روی آورده اند و در این میان صهیونیست ها نقش موثری در خصوص اختلاف افکنی و نفاق جهان اسلام ایفا می کنند.

وی با بیان اینکه حضرت امام خمینی(ره) با طرح ایده هفته وحدت پرچمدار وحدت و همدلی مسملنان شد، یادآور شد: امروز جهان اسلام از سوی دو جبهه در تنگا قرار گرفته است و برای برون رفت از این وضعیت نیازمند وحدت و همگرایی است.

وزیرفرهنگ و ارشاد اسلامی خاطر نشان کرد: حضرت آیت الله خامنه ای، رهبر معظم انقلاب نیز همواره بر ضرورت وحدت تاکید داشته اند و تنها راه حل از بین رفتن مشکلات جهان اسلام را وحدت عنوان کرده اند.

صالحی امیری گفت: ریاست جمهوری نیز از ابتدای تشکیل دولت، تلاش برای وحدت و همدلی را در بین جهان اسلام شروع کرده است.

وی یادآور شد: برای از بین بردن مشکلات موجود در جامعه، حتی فقر باید وحدت مورد توجه قرار بگیرد و برگزاری چنین نشست هایی می تواند زمینه شکل گیری صلح و وحدت را در بین جهان اسلام تسریع کند.

صالحی امیری با اشاره به اینکه باید به شکل گیری تمدن نوین اسلامی کمک کنیم، خاطر نشان کرد: باید بستر سازی مناسب در این زمینه شکل بگیرد و در این خصوص می توان برنامه های متنوعی از جمله جشنواره های فرهنگی و هنری، نشست های تخصصی، علمی و مسابقات ورزشی را به صورت مشترک اجرایی کرد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اینکه باید زمینه توسعه گردشگری در بین کشورهای اسلامی بیش از گذشته فراهم شود، خاطر نشان کرد: جهان اسلام بیش از هر زمان دیگر از تفرقه و خشونت رنج می برد و ما بیش از پیش به وحدت نیازمندیم و سیره امام رضا (‌ع ) به ما می آموزد که در سایه فرهنگ رضوی می توانیم زندگی کنیم و به وحدت دست یابیم.

صالحی امیری گفت: فرهنگ رضوی؛ فرهنگ گفت وگو و همدلی است و در این میان خراسان و مشهد محل تلاقی ارتباطات تمدنی و کانون پیداش گفتمان های نو و محل تعامل میان افراد از گذشته تا کنون بوده است.

وی یاداور شد: این پیشنه به ما می آموزد که این جمع ارزشمند با ارتباطات و گفت وگوهای فرهنگی می توانند طرحی نو را در بین جوامع اسلامی ایجاد کنند.

گفتنی است؛ نشان آیسسکودر مراسم آغاز رسمی برنامه های پایتخت فرهنگی جهان اسلام در مشهد توسط 'امینه الحجری' معاون دبیرکل آیسسکو به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران اهدا شد.

سازمان علمی، فرهنگی و آموزشی(آیسسکو) وابسته به سازمان کنفرانس اسلامی هر ساله سه کشور را از حوزه کشورهای آفریقایی، عربی و اسلامی غیرعربی به عنوان پایتخت فرهنگ اسلامی انتخاب می کند.

در همین چارچوب کلانشهر مذهبی مشهد در سال 2017 میلادی به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام در آسیا انتخاب شد که امروز آغاز این مراسم با حضور صدها میهمان داخلی وخارجی است.
در مراسم رسمی افتتاحیه این رویداد بزرگ مسئولان شخصیت های برجسته کشوری، بیش از 250 میهمان خارجی از کشورهای اسلامی اعم از وزرا ، نمایندگان مجلس ، ملی ، سفرا ، کاردارها ، شخصیت های فرهنگی ، مذهبی حضور دارند. 

دسته بندی ها :

پربیننده ترین خبرها