ژان مارک ایرو: برجام برای فرانسه اهمیت بالایی دارد

ژان مارک ایرو: برجام برای فرانسه اهمیت بالایی دارد
سه شنبه 12 بهمن 1395 - 12:10

وزیرامور خارجه فرانسه می گوید، پس از امضای برنامه جامع اقدام مشترک ( برجام) در وین ، برای فرانسه بسیار مهم بود که به این قرارداد بین المللی احترام گذاشته شود.

العالم ـ ایران

« ژان مارک ایرو» روز سه شنبه در همایش ایران و فرانسه در محل اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران افزود: پس از امضای توافقنامه وین بین ایران و پنج کشور جهان، فرانسه بلافاصله برای برقراری روابط همه جانبه با ایران اقدام کرد و به لحاظ سیاسی پشتیبانی نیرومندی از این روابط به عمل آورد.
وی گفت: روابط دوجانبه به ویژه در زمینه های اقتصادی به نفع هر دو کشور است و فرانسه هیچ گاه با چنین شتابی با هیچ کشوری کار نکرده است.
به گزارش ایرنا، ژان مارک آیرو وزیر خارجه فرانسه شب گذشته برای شرکت در همایش تجاری ایران و فرانسه در صدر یک هیات عالی‌رتبه اقتصادی به تهران آمد. رئیس انجمن کارفرمایان فرانسه و یک هیات 100 نفره تجاری وزیر خارجه این کشور را همراهی می کنند.
آغاز به کار دولت یازدهم با ورود هیات های اروپایی، به خصوص فرانسوی همراه بود. در بهمن ماه 1392 یک هیات 114 نفره از فعالان اقتصادی فرانسه به سرپرستی پاتریک بلان رئیس انجمن خودروسازی فرانسه به ایران آمدند. اواخر تابستان 1394 نیز 130 شرکت فرانسوی به سرپرستی وزیر بازرگانی این کشور به تهران سفر کردند.
در پاسخ، در بهمن همان سال، حسن روحانی رئیس جمهوری ایران، با هیاتی از فعالان اقتصادی ایران به پاریس سفر کرد که منجر به عقد پیش نویش قرارداد خرید یکصد فروند هواپیمای ایرباس شد.
بر اساس آمار گمرک جمهوری اسلامی ایران حجم واردات ایران از فرانسه در سال 1394، حدود 694 میلیون دلار و شامل واردات انواع قطعات خودرو، دارو، لوازم آرایشی و بهداشتی، فولاد، تجهیزات پزشکی، لوازم خانگی و ساختمانی، ماشین آلات صنعتی، فرآورده‌های شیمیایی و موادغذایی بوده است.
صادرات ایران به فرانسه در سال 1394 نیز حدود 18 میلیون دلار و شامل کالاهای سنتی صادراتی مثل خشکبار، خرما، زعفران، فرش، مواد اولیه، صمغ و اسانس انواع گل بود. آمار رسمی 9 ماه نخست سال 1395 حاکی از رشد صادرات ایران به فرانسه به 25 میلیون دلار و واردات از این کشور به 733 میلیون دلار است.

دسته بندی ها :

پربیننده ترین خبرها