پاسخ قاطع عراق به ادعای بمباران غیرنظامیان در موصل

پاسخ قاطع عراق به ادعای بمباران غیرنظامیان در موصل
يکشنبه 6 فروردين 1396 - 12:57

فرماندهی مشترک عملیات در موصل، با انتشار بیانیه ای به شایعۀ بمبارانِ غیرنظامیان پایان داد و جزئیاتی عجیب از جنایت های داعش را فاش کرد.

العالمعراق

ستاد اطلاع رسانی جنگ عراق با صدور بیانیه ای دربارۀ کشته شدن غیرنظامیان در موصل اعلام کرد: در پی هر پیروزی، تلاش ها برای شایعه پردازی و تلخ کردن کام مردم از طریق بزرگنمایی و سیاه نمایی وقایع، در دستور کار برخی رسانه ها قرار می گیرد؛ همچنان که اخیراً از حمله ای هوایی سخن به میان آمده که به کشته شدن صدها غیرنظامی انجامیده است.

فرماندهی مشترک عملیات در موصل، پس از بررسی های دقیق تاکید کرد: در تاریخ 17 مارس 2017، یگان های مبارزه با تروریسم وارد محله الرساله موصل شدند، عناصر تروریست داعش برای جلوگیری از پیشروی آنان، خودروهای سنگینِ بمب گذاری را به همراه راننده های انتحاری منفجر کردند، نیروهای ما پس از نابود کردن عناصر داعش، موفق شدند در سال 18:00، منطقۀ حی الرساله را به طور کامل پاکسازی کنند.

در ادامۀ این بررسی ها آمده است: در ساعت 8:25، نیروهای ائتلاف بین المللی، به درخواست نیروهای عراقی، یک گروه از داعشی ها را با مهماتشان هدف حملۀ هوایی قرار دادند.

در بخش دیگری از این تحقیقات تاکید شده است: پس از آن، اطلاعاتی دقیق از شهروندان دریافت کردیم که ثابت می کرد عناصر داعش، خانواده های عراقی را در منزلی بمب گذاری شده زندانی کرده اند و از این خانه، برای استقرار تک تیراندازان و انتحاری های خود استفاده می کنند و هنگامی که نیروهای عراقی به سمت این خانه ها پیشروی می کنند، آن ها را منفجر می کنند؛ ما، تیمی برای بررسی وضعیت این خانه تشکیل دادیم و آن ها منزل بمب گذاری شده را کشف و در آن 25 زنِ و کودکِ زندانی پیدا کردند که همگی این افراد، به سلامت نجات داده شدند.

ستاد اطلاع رسانی جنگ همچنین از تشکیل تیمی از کارشناسان خبر داد که اعضای آن از فرماندهان میدانی هستند، این تیم به بررسی منزلی پرداخت که رسانه ها، از آن به عنوان منزلی یاد کرده اند که در آن غیرنظامیان، بمباران شده اند؛ تیم کارشناسان به این نتیجه رسید که منزل مزبور، به طور کامل نابود و همه دیوارهای آن بمب گذاری شده است. هیچ چاله یا نشانه ای دال بر بمباران این خانه وجود ندارد و یک شاهد عینی از منطقه هم خبر داد که داعشی ها منزل را بمب گذاری کردند و خانواده ها را مجبور کردند که به زیرزمین های این خانه بروند، آن گاه نیروهای انتحاری خود را در این منزل، گماشتند تا از پیشروی نیروهای عراقی جلوگیری کنند.

فرماندهی مشترک عملیات در موصل، از رسانه ها و شخصیت های سیاسی خواست در اطلاع رسانی به مردم، دقیق باشند و خبر را از منابع دست اول بگیرند، زیرا درگیری های شدید با عناصر داعش و جانفشانی ها برای آزادسازی مردم و سرزمین موصل همچنان ادامه دارد.

205-216

 

پربیننده ترین خبرها