پایان زودهنگام ماهِ عسلِ نتانیاهو و ترامپ

پایان زودهنگام ماهِ عسلِ نتانیاهو و ترامپ
يکشنبه 6 فروردين 1396 - 14:10

قرار بود تغییرات به وجود آمده در هرم حاکمیتی آمریکا، به جشنی برای حزب حاکم رژیم صهیونیستی به سرکردگی بنیامین نتانیاهو تبدیل شود، چرا که پس از 10 سال، سرانجام جمهوری خواهان به کاخ سفید راه پیدا کردند و به موازات آن، اکثریت جمهوری خواهان بر پارلمان و کنگرۀ آمریکا حاکم شدند.

العالم فلسطین اشغالی

به نوشتۀ وبگاه شبکه "سی ان ان" محافظه کاران راست گرای صهیونیست فکر می کردند که نتانیاهو از زیر تیغ محکوم شدنِ ساخت شهرک های صهیونیست نشین در کرانه باختری و قدس اشغالی رهایی خواهد یافت؛ موضوع آزاردهنده ای که در تمام دورۀ ریاست جمهوری باراک اوباما، رژیم صهیونیستی را ناخرسند نگه داشته بود. آن ها گمان می کردند که ترامپ، به "اسرائیل" اجازه خواهد داد آزادانه به شهرک سازی در مناطق فلسطینی بپردازند.

به همین سبب، 10 روز پس از روی کار آمدن دونالد ترامپ، کابینۀ رژیم صهیونیستی با احداث 6000 واحد مسکونی در شهرک های صهیونیست نشین موافقت کرد و همچنین دستور ایجاد نخستین شهرداری صهیونیستی در اراضی کرانه باختری را صادر کرد؛ موضوعی که در دو دهۀ گذشته، بی سابقه بود.

نتانیاهو در نخستین کنفرانس مطبوعاتی مشترک با رئیس جمهور جدید آمریکا، دونالد ترامپ را ستود و گفت: تأیید ملت یهودی و دولت یهودی، از این بیشتر ممکن نیست.

همچنین انتظار می رود که "مایک پنس" معاون رئیس جمهور آمریکا نیز در سخنرانی خود در برابر کمیسیون امور آمریکایی – اسرائیلی در کنگرۀ بزرگِ سالانه ای که از روز یک شنبه در واشنگتن برگزار می شود، نیز از واژگانی گرم استفاده کند.

جنبش شهرک سازی نیز از روی کار آمدن ریاست جدید در کاخ سفید استقبال کرد.

اما با همۀ این ها، ماه عسلِ نتانیاهو، دو ماه بیشتر طول نکشید و ترامپ، از وعده های خود دربارۀ انتقال سفارت آمریکا از تل آویو به قدس، دست کشید، وعده ای که در دورۀ رقابت انتخاباتی آن را بسیار تکرار می کرد، او سپس از شهرک های صهیونیست نشین انتقاد کرد و گفت که این شهرک ها برای روند سازش "خوب نیستند".

ترامپ سپس از نتانیاهو خواست جهت به ثمر نشستن فرصتی که آن را "آخرین قرارداد" برای سازش میان فلسطینی ها و اسرائیلی ها نامید، به او مهلت دهد و "کمی شهرک سازی را متوقف کند".

روز پنج شنبه، پس از دو دور گفت وگو، کاخ سفید بیانیه ای صادر کرد که در آن آمده بود هیأت آمریکایی "بار دیگر شهرک سازی را در روند حرکت به سمت توافق صلح، موجب نگرانی ترامپ" دانست و کابینۀ رژیم صهیونیستی قصد دارد در خصوص شهرک سازی سیاستی در پیش بگیرد که این نگرانی را مدنظر قرار دهد.

به این ترتیب، نتانیاهو خود را میان دو لبه قیچی گرفتار می بیند. از یک طرف رئیس جمهوری که عزم خود را جزم کرده است تا توافق سازشی را به نتیجه برساند و از طرف دیگر حزب راست گرایی است که تاکید دارد یک بار برای همیشه راه حل تشکیل دو کشور را نابود سازد.

205

 

دسته بندی ها :

پربیننده ترین خبرها