پلیس لندن: خالد مسعود با داعش ارتباط نداشت

پلیس لندن: خالد مسعود با داعش ارتباط نداشت
سه شنبه 8 فروردين 1396 - 03:06

پلیس انگلیس تاکید دارد که نشانه‌ای از یک عملیات سازمان‌یافته در حادثه لندن و ارتباط خالد مسعود عامل این حمله با داعش وجود ندارد.

العالم - اروپا

«نیل باسو» معاون دستیار متروپلیتین پلیس روز دوشنبه در رابطه با حمله مرگبار تروریستی اخیر در لندن گفت: هر چند حمله صورت گرفته مشابه حملات تروریستی سال های اخیر است اما نشانه ای از یک عملیات سازمان یافته و ارتباط خالد مسعود عامل این حمله با داعش وجود ندارد.

 باسو در گفت وگو با شبکه بی.بی.سی افزود: روش حمله خالد مسعود (عامل حمله تروریستی چهارشنبه گذشته در وستمینستر واقع در مرکز لندن) از پیچیدگی خاصی برخوردار نبوده؛ او از فناوری کمی استفاده کرده و بیشتر از حملاتی که در گذشته رخ داده الهام گرفته است.

وی همچنین با بیان اینکه «خالد مسعود صرفا لفاظی رهبران داعش را تکرار کرده است»، افزود: در حال حاضر نشانه و یا اطلاعاتی مبنی بر اینکه این حمله از پیش برنامه ریزی شده باشد، وجود ندارد.
باسو در ادامه عنوان کرد که هیچ نشانی مبنی بر اینکه عامل حمله تروریستی هفته گذشته، در زندان به افراط گرایی تمایل پیدا کرده باشد نیز در دست نیست.

به گفته منابع انگلیسی خالد مسعود در سال 2000 پس از درگیری با یک نفر در میخانه ای در نزدیکی محل سکونتش به دو سال حبس محکوم شده بود.

این مقام امنیتی همچنین اضافه کرد که هیچ نشانی از ارتباط وی با گروه های تروریستی که به موجب آن در رصد دستگاه های امنیتی قرار گرفته باشد، وجود ندارد.

«نیل باسو» بیان داشت: من می دانم که خالد مسعود چه زمانی این حمله را صورت داده است اما اکنون من و از همه مهمتر خانواده قربانیان بایستی دریابند که چرا او مرتکب چنین جنایتی شده است؟

باسو پیشتر در گفت وگو با خبرنگاران گفته بود که 'این احتمال هست که ما هرگز نتوانیم بفهمیم که چرا او دست به این کار زده است.'

وی عنوان کرد: 'ما در حال حاضر باور داریم که مسعود به تنهایی این کار را انجام داده است. علاوه بر این که هیچ اطلاعاتی و یا منابعی که موید آن باشد حملات بیشتری برنامه ریزی شده بود، در دست نداریم.'
در جریان حادثه تروریستی روز چهارشنبه گذشته فردی که از سوی پلیس لندن «خالد مسعود» معرفی شده، با خودرو وارد پیاده‌روی پل وستمینستر، در نزدیکی ساختمان پارلمان ( وستمینستر) در مرکز لندن شد که به دنبال آن سه عابر پیاده کشته و تعداد زیادی زخمی شدند.

مهاجم سپس با چاقو به یک افسر پلیس در برابر ساختمان پارلمان حمله کرد و جان او را گرفت و خود نیز به ضرب گلوله نیروهای امنیتی از پا درآمد.

در جریان این واقعه در مجموع علاوه بر خالد مسعود، چهار نفر دیگر از جمله یک مامور پلیس کشته و دستکم 50 نفر زخمی شدند که وضعیت جسمانی برخی از افراد زخمی شده وخیم گزارش شده است.

گروه تروریستی داعش مسئولیت حمله روز چهارشنبه گذشته در لندن را برعهده گرفته است.

دسته بندی ها :

پربیننده ترین خبرها