سرگئی لاوروف:

آمریکا در قبال موصل مسئولیت پذیر باشد

آمریکا در قبال موصل مسئولیت پذیر باشد
سه شنبه 8 فروردين 1396 - 16:41

وزیر خارجه روسیه می گوید کشورهایی که در عملیات آزادسازی حلب از روسیه برای مسائل بشردوستانه انتقاد می کردند، چشم خود را در مقابل بی مسئولیتی آمریکا در موصل بسته اند.

العالم-عراق

به گزارش رویترز، «سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه با انتقاد از تشدید حملات هوایی نیروهای ائتلاف در موصل، از افزایش تلفات غیر نظامیان ابراز نگرانی کرد.

این در حالی است که مسکو خواستار گزارش شورای امنیت پیرامون کشته شدن حدود ۲۰۰ شهروند عراقی در یکی از تازه ترین حملات جنگنده های ائتلاف به اصطلاح مبارزه با داعش شده است.

لاوروف در کنفرانس خبری مشترک با «آنجلینو آلفانو» همتای ایتالیایی خود، با اشاره به سابقه این گونه حملات از سوی نیرهای ائتلاف، از حمله ۱۷ مارس که چند ساعت متوالی طول کشید به دلیل گستردگی تلفات به عنوان یکی از بدترین ها در نوع خود اشاره کرد.

وزیر امور خارجه روسیه با تاکید بر تمایل مسکو به رهایی موصل از چنگ تروریست ها، رفتاری به مراتب محتاطانه و مسئولانه تر از سوی نیروهای ائتلاف را خواستار شد.

وی در عین حال از دوگانگی رفتار غرب در قبال موصل و حلب انتقاد کرد و گفت: در حالیکه برخی از کشورهای غربی دغدغه زیادی درباره حلب از خود نشان می دادند و روسیه را به بهانه مسائل بشردوستانه تحت فشار گذاشته بودند، حالا تقریبا با بی تفاوتی کامل نظاره گر آنچه که در موصل اتفاق می افتد، هستند.

گفتنی است که همچنان حدود ۴۰۰ هزار غیرنظامی در بخش قدیمی شهر موصل که تحت کنترل داعش است به سر می برند و علاوه بر ناامنی، با گرسنگی و کمبود امکانات رفاهی نیز مواجه هستند.

به گفته کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل، روزانه بین ۸ تا ۱۲ هزار شهروند عادی برای خروج از صحنه درگیری، از موصل می گریزند./منبع: مهر

پربیننده ترین خبرها