کشف امواجی به بزرگی زمین در خورشید

کشف امواجی به بزرگی زمین در خورشید
چهارشنبه 9 فروردين 1396 - 19:01

محققان امواج عظیم مغناطیسی را در خورشید شناسایی کرده اند که مشابه آن در اطراف زمین نیز وجود دارد.

العالم - گوناگون

محققان موفق به کشف سرنخهایی مهمی شده اند که نشان می دهد مشابه همان امواج عظیم مغناطیسی که در اتمسفر زمین نفوذ می کنند در خورشید هم وجود دارد.

این امواج تحت عنوان Rossby یا امواج سیاره ای شناخته شده اند و معمولا بر فراز سطح زمین شکل می گیرند. در نتیجه عملکرد این امواج، الگوهای آب و هوایی زمین تحت تأثیر قرار می گیرد و جریان شدید باد شکل می گیرد.
 

اکنون اما ردپایی از همین امواج در خورشید شناسایی شده اند. نکته جالب توجهی که برای محققان کاملا به چشم می آید این است که بزرگی این امواج فراتر از تصورات است. آنها دریافته اند بزرگی این امواج به اندازه زمین است.

این کشف جدید می تواند توضیحی بر این پرسش ابهام برانگیز باشد که چرا پیش بینی توفانهای خورشیدی تا این حد کار دشواری است؟

پیش بینی توفانهای عظیم خورشیدی از آن جهت اهمیت دارد زیرا محققان معتقدند در آینده باید پیش بینهای دقیقی درباره آنها انجام داد تا بتوان آن دسته از شراره های خورشیدی که در مسیر زمین ایجاد می شوند را به درست شناسایی و مورد ارزیابی قرار داد.

این کشف مهم توسط محققان مرکز ملی تحقیقات اتمسفریک آمریکا صورت گرفته است. اسکات مکینتاش که این تحقیقات را سرپرستی کرده می گوید: با این کشف بزرگ حالا می توانیم با جدیت و اطمینان خاطر بیشتری درباره پیش بینی توفانهای خورشیدی صحبت کنیم.

دسته بندی ها :
کلید واژه ها :

پربیننده ترین خبرها