آغاز نشست شورای امنیت درباره حمله شیمیایی ادلب

آغاز نشست شورای امنیت درباره حمله شیمیایی ادلب
چهارشنبه 16 فروردين 1396 - 19:43

نشست شورای امنیت سازمان ملل درباره حمله شیمیایی در خان شیخون در استان ادلب سوریه آغاز شد.

العالم - سوریه

نماينده امور خلع سلاح در سازمان ملل، در سخنراني خود در نشست شوراي امنيت سازمان ملل درباره حمله شيميايي در خان شيخون در استان ادلب سوريه گفت: اگر اين حمله شيميايي ثابت شود، بزرگترين حمله پس از حمله غوطه خواهد بود.

سپس نماينده انگليس در سازمان ملل، در سخنراني خود مدعی شد: استفاده روسيه و چين از حق وتو به نفع بشار اسد، او را به ادامه تجاوزاتش تشويق كرده است! تا چه زمان فعاليت هاي ما در اين سالن بايد بي نتيجه باشد و هيچ تاثيري بر اوضاع ميداني نداشته باشد؟!

وي در ادامه با رد دلایل روشن روسیه، ادعا کرد: هيچ نشانه اي وجود ندارد كه آنطور كه روسيه مي گويد مخالفان سوري مسئول حمله شيميايي باشند. حمله خان شيخون، جنايت تروريستي نيست و مخالفان عامل آن نيستند، بلكه رد پاي بشار اسد در آن ديده مي شود و جنايت جنگي است. بشار اسد كه از حمايت روسيه برخوردار است، عامل كارشكني در مذاكرات آستانه است.

نماينده انگليس در تهدید ضمنی گفت: اگر روسيه رفتار خود را تغيير ندهد، شوراي امنيت فلج باقي خواهد ماند. روسيه بايد از تحقيقات فراگير درباره حمله ادلب حمايت كند تا اعتبار اين كشور احيا شود. هر وتو، پيامدهاي وخيمي دارد و روسيه همچنان از دمشق حمايت مي كند.

اما نماينده فرانسه در سازمان ملل، در سخنراني خود در نشست شوراي امنيت درباره حمله شيميايي در خان شيخون در استان ادلب سوريه این ادعا را مطرح کرد که اين حمله ناشي از انفجار انبار سلاح نبوده است، زیرا اگر انفجار مخزن مهمات رخ داده بود، بايد آتش سوزي ايجاد مي شد. وی که دولتش همواره در پاریس پذیرای سران گروه های تروریستی سوریه بوده؛ در ادامه گفت: حاميان بشار اسد نمي توانند مانع از ادامه اقدامات او شوند.

وی مدعی شد: جزئيات كشتار خان شيخون بايد بلافاصله مشخص شود. سكوت حاميان بشار اسد، نشانه حمايت آنها از اقدامات اوست. هواپيماهاي نظام، مسئول حمله خان شيخون هستند. هيچ توجيهي براي دادن اجازه استفاده از سلاح شيميايي در سوريه وجود ندارد و روسيه در اين مورد، مسئوليت ويژه اي دارد..

نماينده فرانسه افزود: از تشكيل كميته حقيقت ياب درباره كشتار خان شيخون حمايت مي كنيم. سلاح شيميايي سلاح كشتار جمعي است و نبايد در برابر استفاده از آن سكوت كنيم.

انگلیس، آمریکا و فرانسه که مهمترین حامیان گروه های تروریستی در سوریه هستند، دولت سوریه را به حمله شیمیایی به ادلب، متهم و پیش نویس قطعنامه ای را به شورای امنیت ارائه کرده اند، اما وزارت دفاع روسیه اعلام کرده حادثه ادلب، ناشی از انفجار کارخانه و انبار مهمات شیمیایی تروریست ها در ادلب بوده است.

دولت سوریه پیش از این تمامی انبارهای سلاح شیمیایی خود را به روی ناظران بین المللی گشوده و با خلع سلاح کامل شیمیایی موافقت کرده بود.

از سوی دیگر، سخنگوی وزارت خارجه کشورمان نیز هر نوع کاربرد سلاح شیمیایی را به شدت، محکوم کرد و گفت : این فاجعه دردناک، نخستین مورد بکارگیری سلاح شیمیایی از سوی تروریست ها در بحران سوریه نبوده است.

بهرام قاسمی افزود: تعامل با این اقدام براساس معیارهای چندگانه، تبلیغات جهت دار و استفاده ابزاری برای اتهام زنی و امتیاز گیری، فاجعه بار است.

دسته بندی ها :

پربیننده ترین خبرها