یک میلیارد دلار سعودی برای توسعه وهابیت در بنگلادش

یک میلیارد دلار سعودی برای توسعه وهابیت در بنگلادش
جمعه 22 ارديبهشت 1396 - 00:52

واشنگتن تایمز نوشت کمک یک میلیارد دلاری عربستان به پروژه ساخت مساجد در بنگلادش، باعث افزایش نگرانیها درباره گسترش وهابیت شده است.

العالم - عربستان سعودی

به گزارش مونیتورینگ خبرگزاری صدا و سیما، این روزنامه آمریکایی در گزارشی به قلم داگلاس ارنست نوشت عربستان، بودجه یک میلیارد دلاری برای احداث 560 مسجد در بنگلادش را تأمین میکند. اقلیتهای مذهبی در بنگلادش از آن نگران هستند که پروژه دولتی (احداث مساجد) این کشور که اواخر ماه آوریل اعلام شد، آثار خطرناکی داشته باشد. بنیاد اسلامی دولت بنگلادش نیز قرار است بر احداث صدها مسجد نظارت داشته باشد که به گفته کارشناسان و مورخان، باعث ترویج وهابیت خواهد شد.

دنیل پایپس Daniel Pipes مورخ و بنیانگذار اندیشکده انجمن خاورمیانه گفت تأمین مالیِ پروژه از سوی عربستان، تلاش راهبردی بلند مدت برای ایجاد تحول در فرهنگ های دنیا است. پایپس دیروز (چهارشنبه) در گفتگو با شبکه خبری فاکس نیوز گفت: عربستان روی سازمانها، رسانه ها و مردم سرمایه گذاری کرده است. پس از خرج صدها میلیارد دلار دیگر، وهابیت نیز یک نیروی قدرتمندِ جهانی خواهد شد. هم اکنون نیز می توان در مناطق بسیاری از آمریکا گرفته تا شبه جزیره بالکان، پاکستان و اندونزی، اثر این تلاش دهها ساله را دید. سعودی ها در کشورهای مختلف، منابع عظیمی را صرف احداث زیرساختهایِ بیشتر برای وهابیت میکنند.

عبدالرشید، رئیس دانشکده مطالعات اسلامی در دانشگاه داکا نیز اخیراً در مصاحبه ای گفت: تجربه نشان میدهد ایدئولوژی وهابیتِ عربستان، افراد را علیه دیگر ادیان تحریک میکند. مردم بنگلادش به همه ادیان احترام گذاشته و در صلح زندگی میکنند. دولت (بنگلادش) باید مراقب باشد که وهابیت گسترش پیدا نکند.

پربیننده ترین خبرها