ابزاری برای شخصی‌سازی رساندن دارو به بیماران

ابزاری برای شخصی‌سازی رساندن دارو به بیماران
سه شنبه 26 ارديبهشت 1396 - 17:09

دانشمندان یک ابزار جدید اختراع کردند که می‌تواند توسط بیمار پوشیده شده یا در بدن وی کاشته شود تا داروهای فرد را در دوزهای اختصاصی به بدن وی برساند.

العالم - گوناگون

روند درمانی هر فرد و میزان داروی مصرفی او منحصر به فرد بوده و با دیگری تفاوت دارد به طوریکه میزان دوز یک دارو که برای یک فرد حیات بخش است، می‌تواند برای فرد دیگر مخاطره آمیز باشد.
این تنوع، کار را برای پزشکان در جهت تجویز و مدیریت میزان دارو دشوار کرده است. برای مثال سطح داروهایی از جمله انسولین و داروهای شیمی درمانی باید در بدن بیماران حفظ شود.
به همین دلیل مهندسان در دانشگاه استنفورد کالیفرنیا یک ابزار جدید را ابداع کردند که دارو را به صورت اختصاصی به بیماران می‌رساند.
در یک پژوهش که در Nature Biomedical Engineering منتشر شده، این تیم نشان داده است که چگونه این  فناوری می‌تواند به طور مداوم سطح یک داروی شیمی درمانی را در حیوانات زنده تنظیم کند.
این دانشمندان امیدوارند که بتوانند اجزای این ابزار جدید را به صورت مینیاتوری تولید کرده و آن را برای پوشیدن یا کاشت در بدن انسان در یک دستگاه واحد تعبیه کنند.
این ابزار دارای یک حسگر زیستی بوده که بر سطح دارو در جریان خون بیمار نظارت می‌کند.
این ابزار همچنین از یک سیستم کنترل بهره می‌برد که دوز صحیح دارو را بسته به میزان قدرت آن و نیاز بیمار محاسبه می‌کند. در نهایت، با استفاده از تمامی این اندازه‌گیری‌ها، این ابزار به طور خودکار میزان مورد نیاز دارو را به بدن بیمار می‌فرستد.
محققان این پژوهش بر این باورند که این ابزار می‌تواند گام بزرگی به سوی شخصی‌سازی درمان باشد.

 

منبع : isna

دسته بندی ها :

پربیننده ترین خبرها