پيام مصريهاازانفجارخط لوله گاز به اسراييل

 پيام مصريهاازانفجارخط لوله گاز به اسراييل
دوشنبه 13 تير 1390 - 12:42

يک نويسنده و تحليلگر سياسي مصري گفت: انفجار امروز خط لوله انتقال گاز مصر به اسراييل در شبه جزيره سينا که براي سومين بار صورت گرفته حامل پيام خشم مردم از تداوم ننگ آور تاراج منابع گازي مصر و صدور آن به رژيم اشغالگر است.

قطب العربي دوشنبه در مصاحبه با شبکه خبري العالم اظهار داشت: رويارويي مردم مصر با بحران شديد گازي و فروش گاز اين کشور به اسراييل با قيمتي بسيار کمتر از قيمت بازار جهاني از جمله عوامل دخيل در انفجار خط لوله گاز سينا است.
 
هزينه استخراج 2.5 و قيمت فروش به اسراييل 1.5 دلار

العربي افزود: يک ميليون واحد حرارتي گاز مصر با قيمت يک و نيم دلار به اسراييل فروخته مي شود در حالي که هزينه استخراج همين يک ميليون واحد حرارتي 2 و نيم دلار است.
 
تحليلگر سياسي مصري تصريح کرد: اين عوامل باعث شده است که برخي در مصر خط لوله انتقال گاز به اسراييل را منفجر کنند زيرا بسياري از مصري ها معتقدند که ثروت ملي کشورشان به جاي استفاده داخلي به دست دشمن مي رسد.
 
العربي گفت: اين سومين مورد انفجار خطوط انتقال گاز مصر به اسراييل از زمان پيروزي انقلاب مصر در ماه فوريه و سرنگوني رژيم حسني مبارک رييس جمهوري مخلوع است.

وي خاطرنشان کرد: انفجار سوم در حالي امروز رخ داد که به دنبال دومين انفجار اين خط لوله و توقف صادرات گاز، اين خط لوله مجدد مورد باز سازي و اصلاح قرار گرفت و انتقال گاز به اسراييل در ابتداي ژوين ازسرگرفته شد.
 
العربي گفت: دولت مصر تصميم دارد در توافقنامه صادرات گاز به اسراييل بازبيني کند ولي دولت نمي تواند به يک باره اين توافقنامه را به دستور مقامات عالي رتبه لغو نمايد.

خط لوله انتقال گاز مصر به اردن و اسراييل امروز (دوشنبه) در منطقه بئر العبد (80 کليومتري شهر العريش) در منطقه سينا براي سومين بار مورد حمله قرار گرفت و منفجر شد.

کلید واژه ها :

پربیننده ترین خبرها