ادامه پیشتازی حزب کارگر درانتخابات انگلیس

ادامه پیشتازی حزب کارگر درانتخابات انگلیس
جمعه 19 خرداد 1396 - 06:43

نتایج اولیه شمارش آرای انتخابات پارلمانی انگلیس در ساعات اولیه بامداد روز جمعه همچنان حاکی از پیشتازی موقت حزب کارگر به رهبری 'جرمی کوربین' است.

به گزارش پایگاه خبری شبکه العالم، براساس اعلام نتایج اولیه که ساعات اولیه بامداد جمعه ( به وقت محلی ) اعلام شد با شمارش آرای 263 حوزه انتخابیه، حزب کارگر کماکان پیشتاز است. نتایج شمارش آرای این صندوق‌ها به شرح ذیل است:
حزب کارگر: 128 کرسی
حزب محافظه کار: 104 کرسی
لیبرال دموکرات‌ها: 2 کرسی
حزب ملی اسکاتلند: 16 کرسی
دیگر احزاب: 13 کرسی

نتایج یاد شده موید افزایش قابل ملاحظه حمایت ها از حزب کارگر و کاهش حمایت از حزب محافظه کار و حزب ملی اسکاتلند و سقوط کامل حزب ضد اروپایی و ضد مهاجر یوکیپ است.
اما به رغم نتایج اولیه، ارزیابی های صورت گرفته در شعب اخذ رای حاکی از این است که حزب محافظه کار به رهبری 'ترزا می' همچنان بزرگترین حزب انگلیس در مجلس عوام باقی خواهد ماند هر چند از شانس اندکی برای کسب اکثریت کرسی های پارلمان برخوردار است.
مردم انگلیس، اسکاتلند، ولز و ایرلندشمالی روز پنجشنبه برای انتخاب نمایندگان مجلس عوام و تعیین دولت آینده این کشور، به پای صندوق‌های رای ‌رفتند.
در جریان این انتخابات عمومی که پنجاه وهفتمین انتخابات پارلمانی انگلیس از سال 1801 میلادی بشمار می آید سرنوشت 650 کرسی مجلس عوام از سوی مردم این کشور رقم خواهد خورد.
انتظار می رود که نتایج نهایی این انتخابات که در 40 هزار شعبه اخذ رای در سراسر بریتانیا(انگلیس، ولز، اسکاتلند و ایرلند شمالی) برگزار می شود، تا پیش از ظهر روز جمعه مشخص شود.
براساس آخرین آمار اعلام شده در کل 46 میلیون و 900 هزار نفر برای ثبت نام در انتخابات امروز انگلیس ، ثبت نام کرده بودند.
به موجب بررسی های صورت گرفته توسط موسسه نظرسنجی 'ایپوس موری 'برای سه شبکه 'بی بی سی'، ' آی تی وی' و 'اسکای نیوز'، در حوزه های انتخابیه که در ساعت 22 امشب منتشر شد، حزب محافظه کار می تواند در حدود 314 کرسی بدست آورد اما این تعداد کرسی برای کسب اکثریت در مجلس عوام کافی نیست.
حزب محافظه کار در صورت درست بودن این ارزیابی که یک فاجعه برای آن خواهد بود، برای تشکیل دولت نیازمند به 12 کرسی است.
براساس بررسی های یاد شده، حزب کارگر 266 کرسی، حزب لیبرال دمکرات به رهبری 'تیم فارون ' 14 کرسی، حزب یوکیپ به رهبری 'پائول نوتال' هیچ کرسی، حزب ملی اسکاتلند به رهبری 'نیکلا استرجن' 34 کرسی بدست خواهند آورد.
بر اساس ارزیابی یاد شده ، حزب محافظه کار بدین ترتیب 17کرسی و حزب ملی‌گرای اسکاتلند هم 22 کرسی از دست خواهند داد.
حزب سبز نیز تنها کرسی پارلمانی خود را حفظ خواهد کرد.
به گزارش ایرنا در صورتی که براساس ارزیابی یاد شده، هیچ‌ کدام از احزاب سیاسی قادر به کسب اکثریت کرسی های مجلس عوام نشوند، انگلیس همانند سال 2010 میلادی، بار دیگر با 'پارلمان معلق ' مواجه خواهد شد.
پارلمان معلق در شرایطی پدید می آید که هیچ‌کدام از احزاب سیاسی انگلیس نتوانند اکثریت 650 کرسی مجلس عوام که 326 کرسی ( نصف به علاوه یک) است، را به دست آورند .
در صورت بروز این وضعیت، حزبی که بیشترین کرسی ها مجلس عوام را به دست آورده است برای تشکیل دولت بایستی با یک حزب دیگر ائتلاف کند.
براساس ساختار سیاسی انگلیس، حزبی که اکثریت کرسی های مجلس عوام را بدست آورد دولت را تشکیل و رهبر این حزب، نخست وزیر آینده این کشور خواهد بود.
مجلس عوام در 30 فروردین‌ماه گذشته، با 522 رأی موافق در برابر 13 رأی مخالف، موافقتش را با پیشنهاد غیرمنتظره 'ترزا می' نخست‌وزیر و رهبر حزب محافظه‌کار انگلیس برای برگزاری انتخابات زودرس پارلمانی در هشتم ژوئن (18 خرداد) اعلام کرد.
'ترزا می' با تصور اینکه حزبش قادر به کسب کرسی‌های بیشتری در مجلس عوام و وارد کردن شکست سنگین به حزب کارگر به رهبری جرمی کوربین هست، تن به انتخابات زودرس پارلمانی داد.
تا پیش از انحلال مجلس عوام، از 650 کرسی این مجلس، حزب محافظه کار 330 کرسی، حزب کارگر 229 کرسی، حزب ملی اسکاتلند، 54 کرسی، حزب لیبرال دمکرات 9 کرسی، حزب دمکراتیک وحدت طلب (ایرلند شمالی) 8 کرسی، حزب شین فین ( ایرلند شمالی) 4کرسی، حزب 'پلاید کامری' ( ولز) 3 کرسی در اختیار داشتند. 

دسته بندی ها :

پربیننده ترین خبرها