ترامپ اینگونه جیب‌هایش را پر می‌کند

ترامپ اینگونه جیب‌هایش را پر می‌کند
دوشنبه 22 خرداد 1396 - 00:17

روزنامه الشرق چاپ قطر با هشدار درباره حمله به این کشور و استناد به رویدادهای سالهای اخیر در خاورمیانه و شمال آفریقا نوشت آمریکایی ها، عربها را به جان هم می اندازند تا ثروتهایشان را غارت کنند.

العالم - خاورمیانه

الشرق در شماره امروز خود در مقاله ای به قلم فیصل قاسم نوشت: کمترین تردیدی وجود ندارد که همه ملتهای منطقه عربی به حق، خواستار اصلاحات در رژیم های سیاسی کشورشان یا حتی تغییر آن بوده اند و هستند تا بتوانند همدوش کشورهای دیگری که در عرصه های سیاسی و اقتصادی و اجتماعی با فاصله بسیاری از آنها پیش افتاده اند قرار گیرند. براین اساس انقلاب های عربی از نظر تئوری و عملی صد در صد مشروعیت داشته اند. صدها دلیل برای انقلاب ملت های عربی و یا ناآرامی اگر نگوئیم برای تغییری فراگیر، برای اصلاحات وجود دارد. اما آنچه تحقق یافته همان چیزی نیست که این ملتها خواستار آن بوده اند بلکه با تأسف بسیار چیزی بوده است که قدرتهای خارجی می خواهند و در داخل و خارج سرزمین های ما همواره درکمین هستند.

اگر روشنفکران و فعالان رسانه ای عربی حقایق و رازها و علل نابودی سرزمین های عربی را فاش نسازند خودشان بخشی از توطئه ای هستند که با دقت ترسیم شده است. بریده باد دست این افراد که به مانند طوطی هرآنچه را می شنوند تکرار می کنند. قتل معمر قذافی براساس معامله و برای کسب پول بود و آزادی خواهی و دمکراسی خواهی هیچ نقشی در آن نداشت.

کسانی که سودان را تجزیه کردند به دنبال غارت ثروت سودان جنوبی بودند و کسانی که سوریه را ویران می سازند به دنبال همه چیز به جز آزادی و دمکراسی هستند. کسانی که عراق را نابود کردند شرکت های نفتی بودند و کسانی که یمن را ویران می کنند به دنبال منافع کوچک سیاسی خود هستند. کسانی که عربها را به بهانه مقابله با ایران به برقراری رابطه با اسرائیل ترغیب می کنند نیز به دنبال باقیمانده دارایی های عربها و تقویت توان اسرائیل برای شکست ناپذیر شدن و نابودی باقیمانده فلسطین هستند....

نویسنده در ادامه ضمن تائید دیدگاه های کلیب می افزاید: آمریکایی ها اکنون با هدف سلطه بر حوزه های نفتی و گازی، شرق سوریه را تحت کنترل گرفته اند. روسها برای تسلط بر ثروت های ساحلی سوریه اعم از نفت و گاز با رژیم این کشور قراردادهایی 25 ساله منعقد کرده اند. بی تردید اسرائیل نیز به گاز مدیترانه به ویژه در لبنان و سوریه چشم دارد...

میلیاردها [ دلار ] سرمایه های لیبی پس از انقلاب این کشور چه شد؟ نفت این کشور اکنون کجا می رود؟ پولهای این کشور در بانکهای غربی تبخیر شدند و نفت این کشور میان کفتارهای جهان تقسیم می شود. آنها ابتدا شعار آزادی لیبی از دست طاغوت را مطرح کردند اما هدفشان غارت ثروت های این کشور بود. آمریکا از چندین دهه پیش به دنبال ایجاد جنگ میان عربها و انداختن آنها به جان یکدیگر بوده است و هدفش از این اقدام فراهم کردن زمینه ای برای غارت ثروتهای منطقه به بهانه مداخله برای حل مناقشات و ایجاد امنیت و ثبات بوده است. صدام حسین را به همین شکل گرفتار کرد و عراق را مورد حمله قرار داد. این حمله میلیاردها دلار برای کویت هزینه داشت. عراق نیز ثروتهای خود را از دست داد و نفت این کشور تحت کنترل آمریکا قرار گرفت. آمریکا ثروت های کویت و عراق را از طریق به راه انداختن بازی جنگ غارت کرد.

اکنون نیز به نظر می رسد عربها آماده می شوند یکبار دیگر اشتباهات تاریخی خود را تکرار کنند. آنها از اشتباهات صدام و دیگران درس نگرفته اند. اگر هریک از کشورهای عربی خدای ناکرده جرأت حمله به کشوری دیگر را پیدا کند به سرنوشت عراق گرفتار خواهد شد و ثروتهای عربی نخستین قربانی خواهد بود. آمریکا اکنون سعی دارد عربها را به جان هم بیندازد و هرکس وارد این بازی شود باید بداند که قربانی بعدی به دست آمریکا خواهد بود.. آیا عربها پیش از آنکه دیر شود بیدار خواهند شد؟

پربیننده ترین خبرها