سرانجام آمریکا به روسیه تبریک گفت

سرانجام آمریکا به روسیه تبریک گفت
جمعه 26 خرداد 1396 - 16:38

در حالی که عدم تبریک روز ملی روسیه از سوی مقامات آمریکایی در سایۀ اظهارات آنان دربارۀ وخامت روابط واشنگتن با مسکو، گمانه زنی ها و واکنش هایی منفی به دنبال داشت، رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه آمریکا، با سه روز تاخیر این مناسبت را به روسیه و مردم آن تبرک گفت.

به گزارش پایگاه روسیا الیوم، رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه آمریکا از جانب رئیس جمهوری و مردم ایالات متحده روز ملی روسیه را تبریک گفت.

وی در این پیام تبریک آورده است: روابط میان آمریکا و روسیه به روزهای نخست جمهوری آمریکا باز می‌گردد. امروز، کشورهای ما مسئولیت‌های منحصر به فردی را برای برقراری صلح و ثبات بین‌المللی دارند و درباره مسائل مهم بی‌المللی نیز همکاری می‌کنند. ما بر این باوریم که می‌توانیم بهترین عملکرد را زمانی داشته باشیم که با یکدیگر در زمینه پشتیبانی ارزش‌های بنیادین شرافت و آزادی بشری همکاری کنیم.

وی ادامه داد: زمانیکه شما روز ملی روسیه را جشن می‌گیرید، باید بدانید که آمریکا درکنار شما برای استقلال شما به عنوان کشوری که دارای سنت‌هایی غنی و پر مسئولیت است، می‌ایستد.

این در حالی است که تاخیر در تبریک گفتن به مناسبت روز ملی روسیه واکنش‌هایی را به همراه داشته است. سخنگوی سفارت روسیه در آمریکا در این رابطه گفت:‌ این نخستین باری است که چنین اتفاقی می‌افتد. آمریکا همیشه در روز نخست مراسم روز ملی روسیه پیام تبریک می‌فرستاد.

اما بخش خبری وزارت خارجه آمریکا با کم اهمیت شمردن این مساله اعلام کرد که این تاخیر ناشی از رویکرد بازبینی شده دولت واشنگتن درباره  پروتکل‌های سیاسی است.

این در حالی است که رکس تیلرسون وزیر خارجۀ آمریکا یک روز پس از روز ملی روسیه اعلام کرده بود که روابط آمریکا و روسیه به بدترین شرایط خود رسیده و این وضع همچنان در حال بدتر شدن است.

روز ملی روسیه از سال 1992 جشن گرفته می‌شود.

پربیننده ترین خبرها