مخالفت پارلمان افغانستان با افزایش نیروهای آمریکایی

مخالفت پارلمان افغانستان با افزایش نیروهای آمریکایی
يکشنبه 28 خرداد 1396 - 02:34

شماری از اعضای مجلس نمایندگان افغانستان در واکنش به اعلام امریکا مبنی بر اعزام چهار هزار نظامی تازه نفس به افغانستان می گویند که اعزام این نظامیان جنگ در افغانستان را تشدید می کند.

العالم - افغانستان

به گزارش خبرگزاری آوای افغانستان، لطیف پدرام، نماینده مردم بدخشان در نشست علنی روز شنبه مجلس افغانستان با اشاره به تصمیم وزارت دفاع امریکا برای اعزام 4 هزار نیروی بیشتر نظامی به افغانستان گفت: آمدن نظامیان امریکایی جنگ در شمال و غرب افغانستان را تشدید خواهد کرد.

پدرام افزود که این حرف او در آرشیو پارلمان ماندگار می ماند که افغانستان در آستانه این است که به سوریه ای دیگر تبدیل شود.

وی با بیان این که حمله به مسجد الزهرا و آنچه در منطقه جریان دارد، بخشی از یک پروژه کلان است، گفت: اعزام سربازان اضافی چیزی را حل نمی کند، بلکه جنگ را تشدید میکند.

پس از آن که دونالد ترامپ رییس جمهور امریکا تعداد و نحوه اعزام نیرو به افغانستان را برعهده وزارت دفاع این کشور گذاشت، پنتاگون اعلام کرده که چهارهزار نیروی جدید به افغانستان اعزام خواهد کرد. افزایش تهدیدات داعش و طالبان، کمک به ثبات افغانستان و نیز آموزش نیروهای افغان در مقابله با تروریست ها، از دلایل اتخاذ این تصمیم توسط امریکا بیان شده است، اما این موضوع خشم برخی از اعضای مجلس نمایندگان افغانستان را به دنبال داشت.

مولوی عبدالرحمان رحمانی، نماینده مردم بلخ در مجلس هم گفت: امریکا پیشنهاد کرده که نیروها را افزایش می دهد و قدرت بیشتر هم به آنها می دهد؛ این به این معناست که افغانستان اشغال شده است.

رحمانی خطاب به دیگر نمایندگان مجلس افغانستان گفت: از خدا بترسید، ما هم پیش ملت مسئولیت داریم، پیمان ننگینی را که با امریکا امضا کردیم، همان روز فریاد کردیم بیایم این اشتباه را جبران کنیم.

وی تأکید کرد: امریکا یک نیرو اضافه نکند، بیاید پیمان سابقه خود با ملت افغانستان در میان بگذارد که چه کرده است؛ نمایندگان! وجدانتان را به کار بیندازید، قدرت و نظامی اضافی دردی را دوا نمیکند، قبلا امریکا 150 هزار نیرو و زندان که داشت چه توانست بکند؟

به باور این عضو مجلس، امریکا به خاطر منافع، راهکار و استراتژی خود، تن به اعزام نظامیان بیشتر به افغانستان داده و هیچ گاه به منافع ملی افغانستان اهمیتی نمی دهد.

این در حالی است که جف دیویس سخنگوی پنتاگون در واکنش به اعلام برخی رسانه ها مبنی بر اعزام 4 هزار نیروی امریکایی تازه نفس به افغانستان گفت: واشنگتن هنوز برای اعزام نظامیان بیشتر به افغانستان هیچ تصمیمی نگرفته است.

وی افزود:  افزایش نیروهای امریکایی در افغانستان بر بهبود اوضاع امینتی این کشور تأثیر زیادی خواهد داشت.

دیویس ادامه داد: تصمیم نهایی واشنگتن برای اعزام نظامیان بیشتر به افغانستان هفته جاری و توسط جیمز ماتیس، وزیر دفاع امریکا اعلام خواهد شد.

دسته بندی ها :

پربیننده ترین خبرها