برنامه جدید وزیر خارجه آمریکا برای توسعه روابط با روسیه

برنامه جدید وزیر خارجه آمریکا برای توسعه روابط با روسیه
سه شنبه 30 خرداد 1396 - 14:42

به دنبال لغو توافقنامه امنیت پرواز میان روسیه و آمریکا و بالاگرفتن تنش میان دو کشور، منابع اعلام کردند وزیر خارجه آمریکا برنامه ویژه‌ای را برای توسعه روابط با روسیه تنظیم کرده است.

العالم-آمریکا

به گزارش تاس، رسانه‌های آمریکایی اعلام کردند رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه آمریکا برنامه‌هایی را در سه بخش مختلف برای توسعه همکاری‌ها با روسیه آماده کرده است.
براین اساس قسمت نخست، شامل گفتگو با روسیه در خصوص فروش سلاح‌های نظامی به طالبان، موضوع حوادث مرتبط با دیپلمات‌های آمریکا و کنترل آنها در مسکو است.
در قسمت دوم ایجاد همکاری با روسیه در مناطقی که دارای منافع استراتژیک برای آمریکا است از جمله موضوع سلاح‌های کشتار جمعی، تحولات سوریه، شکست داعش، تسلیحات هسته‌ای کره شمالی و همچنین کار مشترک در خصوص امنیت سایبری.
در بخش پایانی این طرح نیز به اهمیت حفظ رابطه با روسیه برای ثبات استراتژیکی آمریکا اشاره شده است.
روابط روسیه و آمریکا از سال ۲۰۱۴ میلادی و در پی تحولات اوکراین و الحاق شبه جزیره کریمه به خاک روسیه رو به تیرگی گذاشت.
تحریم‌های آمریکا علیه روسیه، اخراج ۳۵ دیپلمات روس در پایان سال ۲۰۱۶ میلادی توسط دولت اوباما، متهم کردن روسیه به دخالت در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و همچنین دست داشتن سرویس‌های امنیتی روسیه در حملات سایبری به آمریکا مجموعه‌ای از اتهامات واشنگتن به مسکو است که روابط دو کشور را به پایین‌ترین سطح خود پس از جنگ سرد رسانده است.
با این وجود دونالد ترامپ همواره در شعارهای انتخاباتی خود در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا  از تصمیم برای برقراری روابط سانده با مسکو خبر داده بود اما تا کنون وی نتوانسته به وعده‌های خود عمل کند.

ایسنا

دسته بندی ها :

پربیننده ترین خبرها