ژنرالی که به عربستان رفت و بازنگشت

ژنرالی که به عربستان رفت و بازنگشت
چهارشنبه 31 خرداد 1396 - 16:43

رئیس دستگاه دیپلماسی پاکستان و مشاور نخست وزیر این کشور در امور خارجی روز چهارشنبه گفت: موضوع پیوستن ژنرال راحیل شریف فرمانده سابق ارتش پاکستان به ائتلاف نظامی عربستان به عنوان فرمانده آن، یک موضوع شخصی است بنابراین دولت پاکستان نمی تواند دستور بازگشت به او بدهد.

العالم - آسیا

رسانه های پاکستان در اخبار و گزارش های خود از 'جلسه غیرعلنی' امروز کمیسیون سیاست خارجی سنا که 'سرتاج عزیز' نیز برای ارائه توضیحاتی درخصوص مواضع پاکستان در قبال تحولات جاری در منطقه خاورمیانه و خلیج فارس در آن حضور یافته بود، به نقل از سخنان این دیپلمات عالی در جلسه یاد شده اعلام کردند: ژنرال راحیل شریف بطور رسمی از سوی دولت پاکستان به عربستان برای عهده دار شدن مسئولیت فرماندهی ائتلاف فرستاده نشده است بلکه وی شخصا این مسئولیت را پذیرفته و اگر بخواهد به پاکستان بازگردد، باید داوطلبانه تصمیم به این کار بگیرد و دولت پاکستان نمی تواند وی را بازگرداند.

خبرنگار ایرنا در اسلام آباد برای کسب جزئیات بیشتر با خانم 'نُزهت صادق' رئیس کمیسیون سیاست خارجی سنای پاکستان تماس گرفت. خانم نزهت صادق با تاکید بر اینکه جلسه یاد شده یک جلسه غیرعلنی و بدون حضور نمایندگان رسانه ها بوده، گفت: هیچ یک از شرکت کنندکان در این جلسه محرمانه حق بازگو کردن جزئیات آن را ندارند اما این را تاکید می کنم که پاکستان به دنبال روابط دوستانه هم با ایران و هم با عربستان و هم با قطر است و سیاست بیطرفی، چیزی است که پاکستان در حفظ روابط دوستانه خود با این کشورها و سایر کشورهای منطقه خاورمیانه دنبال می کند.

سرتاج عزیز درحالی موضوع عهده دار شدن فرماندهی ائتلاف نظامی تحت رهبری عربستان توسط ژنرال راحیل شریف یک مسئله شخصی و غیررسمی اعلام کرده است که دولت پاکستان حدود دو ماه پیش رسما 'مجوز بلامانع بودن' پیوستن ژنرال راحیل شریف به ائتلاف نظامی عربستان برای عهده دار شدن فرماندهی آن را صادر کرد.

دولت پاکستان درشرایطی به ژنرال راحیل شریف مجوز پیوستن به ائتلاف نظامی یاد شده را داده است که این موضوع با انتقادهای فراوان در داخل پاکستان مواجه است.

منتقدان داخلی معتقدند پاکستان در شرایط کنونی که از تروریسم به عنوان بزرگ ترین مشکل این کشور رنج می برد، نباید وارد بازی های خارجی و منطقه ای شود و بهتر است شخصیت های عالی نظامی و فرماندهان باتجربه ارتش این کشور، توان، دانش و تجربه خود را در مسیر مبارزه با تروریسم در داخل پاکستان به کار بگیرند.

سرتاج عزیز در جلسه امروز کمیسیون سیاست خارجی مجلس سنا با تاکید براینکه اسلام آباد خود را درگیر تنش ها و تحولات جاری درخاورمیانه نخواهد کرد، گفت: پاکستان تصمیم گرفته در قبال بحران ها و تنش های جاری در منطقه خاورمیانه همچنان موضع بیطرفی خود را حفظ کند و خود را متعهد به تلاش برای نقش آفرینی در کمک به این تنش ها می داند.

با وجود مخالفت اکثر نمایندگان سنا با پیوستن فرمانده سابق ارتش پاکستان به ائتلاف سعودی، در این جلسه، 'شیبلی فراز' یکی از نمایندگان مجلس سنا از این اقدام راحیل شریف و پاکستان حمایت کرد و گفت: ژنرال راحیل شریف نباید از عربستان بازگردانده شود زیرا چنین اقدامی ممکن است برای روابط اسلام آباد-ریاض عواقبی داشته باشد.

این نماینده سنا مدعی شد: 50 درصد ذخایز ارزی پاکستان از طریق درآمد حاصل از اشتغال تعداد زیادی از پاکستانی ها در کشورهای مختلف خاورمیانه و حوزه خلیج فارس تامین می شود.

'محمد نواز شریف' نخست وزیر پاکستان حدود دو هفته پیش به همراه ژنرال 'قمر جاوید باجوا' فرمانده ارتش این کشور با هدف تلاش برای کمک به حل مناقشه میان ریاض و دوحه، به عربستان سفر کرد اما تاکنون، نتیجه ملموسی از این سفر حاصل نشده است.

نخست وزیر پاکستان این روزها نیز برای سپری کردن ایام پایانی ماه رمضان، در شهرهای مقدس عربستان به سر می برد./ منبع: ایرنا

 

پربیننده ترین خبرها