تقصیری که ترامپ به گردن چینی ها انداخت

تقصیری که ترامپ به گردن چینی ها انداخت
چهارشنبه 31 خرداد 1396 - 20:21

رئیس جمهوری آمریکا با تشدید لحن خود در پی درگذشت دانشجوی آمریکایی که در بازداشت پیونگ یانگ به سر می برد اعلام کرد تلاش های چین برای قانع کردن کره شمالی در مورد کنترل برنامه هسته ای این کشور با شکست مواجه شده است.

العالم - آمریکا

دونالد ترامپ امیدوار بود پکن روی کره شمالی نفوذ بیشتری داشته باشد و به کمک رئیس جمهوری چین تکیه زیادی داشت.

رئیسان جمهوری آمریکا و چین، ماه آوریل گذشته در فلوریدا نشست مشترکی داشتند که بعد از آن ترامپ به تمجید گاه و بی گاه از شی جین پینگ می پرداخت و در برابر انتقاد از اقدامات تجاری چین مقاومت نشان می داد.

ترامپ گفته است تلاش های پکن بی نتیجه بود اما این کشور دست کم تلاش خود را کرد.

مشخص نیست منظور او تغییر دیدگاه آمریکا برای توقف برنامه هسته ای کره شمالی و آزمایش های موشکی آن است یا سیاستش در قبال چین تغییر کرده است.

سخنگوی وزارت خارجه چین روز چهارشنبه در واکنش به اظهارات ترامپ گفت کشورش هنوز در حال تلاش در مورد پرونده هسته ای کره شمالی است.

از این رو یقینا اظهارات ترامپ با هدف اعمال فشار بر پکن قبل از برگزاری گفت و گوی دیپلماتیک و امنیتی است که روز چهارشنبه میان تیلرسون وزیر خارجه آمریکا و ماتیس وزیر دفاع از یک سو و یانگ جی چی دیپلمات ارشد چینی و ژنرال فانگ فنگ هوی رئیس ستاد ارتش آزدی بخش مردم از سوی دیگر آغاز شده است.

وزارت خارجه آمریکا می گوید این گفت و گو بر راههای افزایش فشار بر کره شمالی تمرکز دارد تا برنامه هسته ای و موشکی خود را متوقف کند اما به همه زمینه ها از جمله مبارزه با تروریسم و منازعه بر سر حاکمیت بر دریای جنوبی چین نیز اشاره خواهد کرد.

202

دسته بندی ها :

پربیننده ترین خبرها