الشرق‌الأوسط خبر داد

نشانه‌های موج جدید تشدید بحران علیه قطر

نشانه‌های موج جدید تشدید بحران علیه قطر
دوشنبه 12 تير 1396 - 11:02

همزمان با پایان یافتن مهلت تعیین شده برای قطر و تمدید ۲ روزه آن، برخی منابع دیپلماتیک و اقتصادی از احتمال موج جدید تحریم‌های عربستان و امارات علیه دوحه خبر دادند.

العالم - خاورمیانه

در حالیکه دوحه اعلام کرده پاسخ به خواسته‌های کشورهای عربی را امروز به کویت ارائه می‌کند، روز یکشنبه (دیروز) اعلام شد که وزرای خارجه عربستان، مصر، امارات و بحرین روز چهارشنبه در قاهره نشست برگزار می‌کنند.

هدف از برگزاری این نشست هماهنگی مواضع، بررسی پاسخ رسمی قطر، مشورت درباره گام‌های بعدی در تعامل با قطر و تبادل دیدگاه و ارزیابی در خصوص تماس‌های بین‌المللی و منطقه‌ای در این باره عنوان شده است.

روزنامه الشرق‌ الأوسط با اعلام این خبر به نقل از برخی منابع دیپلماتیک پیش‌بینی کرد که اقتصاد قطر با موج جدید تحریم‌ها از جمله خارج کردن سپرده‌های موجود در بانک‌های قطر و لغو مجوز شعب بانک‌های قطری در چهار کشور اعم از عربستان، امارات، مصر و بحرین مواجه خواهد شد.

قرار است قطر امروز دوشنبه، پاسخ رسمی خود به شروط عربستان و سه کشور عربی دیگر را به کویت (میانجیگر) تسلیم کند.

به نوشته این روزنامه احتمالا تحریم‌های جدید در همین حد باقی نمانده بلکه سرمایه‌گذاری‌های قطر در کشورهای اروپایی و آمریکا را شامل شود و احتمال می‌رود پارلمان‌ها و رسانه‌ها برای گشودن پرونده‌های مشکوک مالی قطر در این کشورها و وادار کردن آنها به خارج کردن سرمایه‌گذاری‌های قطر اقدام نمایند.

در همین رابطه «عبدالله بن یحیی المعلمی» نماینده عربستان در سازمان ملل روز یکشنبه (دیروز) گفت که قطر اصرار به برهم زدن امنیت عربستان و کشورهای منطقه دارد.

وی افزود که قطر ایران را به عنوان متحد خود برگزیده و طی 20 سال گذشته از گروه‌های تروریستی حمایت کرده است.

فارس

پربیننده ترین خبرها