تولید نفت ایران از 3.9 میلیون بشکه در روز فراتر رفت

تولید نفت ایران از 3.9 میلیون بشکه در روز فراتر رفت
سه شنبه 13 تير 1396 - 10:58

سخنگوی دولت گفت: براساس آمار عملکرد خرداد ماه 96، تولید نفت برای نخستین بار بعد از رفع تحریم ها از سه میلیون و ٩٠١ هزار بشکه فراتر رفت.

العالم ـ ایران
محمدباقر نوبخت روز سه شنبه در نشست خبری افزود: تولید میعانات گازی نیز روزانه ٦٩٢هزار بشکه به ثبت رسید.
وی ادامه داد: گاز طبیعی هم روزانه ٨٥٢ میلیون متر مکعب تولید شد.
سخنگوی دولت اضافه کرد: ایران به رغم اعمال تحریم ها، پس از برجام موفق شد باردیگر تولید خود را به مقطع قبل از تحریم ها با سرعت برگرداند.

برنامه ششم توسعه در مسیر اجرا
وی گفت: قانون برنامه ششم توسعه در حال اجرا است و سازمان برنامه و بودجه مسئول اجرای آن است.
نوبخت در پاسخ به این سوال که برخی دستگاه‌ها از جمله وزارتخانه های صنعت، معدن و تجارت، امور اقتصادی و دارایی و راه و شهرسازی مدعی ابلاغ نشدن این قانون هستند، اظهار کرد: این برنامه در حال اجراست و سازمان برنامه و بودجه مسئول اجرای آن است و اگر دستگاهی مدعی چنین موضوعی است، توجیه می شود.
وی ادامه داد: در لایحه برنامه ششم توسعه درمورد ایجاد اشتغال ٩٥٠ هزار شغل که بارمالی دارد و همچنین نحوه دست یابی به آن بحث هایی وجود داشت که پس از ارائه نظرات دولت از سوی مجمع تشخیص مصلحت و شورای نگهبان مورد تایید قرار گرفت.

نظام در مورد اعزام زائران ایرانی به عربستان تصمیم می گیرد
یکی از خبرنگاران به نزدیکی ایام حج تمتع و اعزام زائران به خانه خدا اشاره و سوال کرد: با توجه به دشمنی عربستان با ایران دولت چه مسئولیتی در قبال زائران ایرانی دارد؟
سخنگوی دولت نیز گفت: موضوع اعزام زائران به حج در چنین فضایی تصمیم خاص دولت به معنای قوه مجریه نیست.
نوبخت ادامه داد: متاسفانه برخی در داخل نشان دادند همانند قرارداد توتال حاضر هستند تشکیک کنند و منافع ملی را به خطر بیندازند، حال اگر خدای نکرده اتفاقی بیفتد معلوم نیست چه سخنانی گفته شود بنابراین، این تصمیم برای دولت نیست و نظام تصمیم می گیرد.
وی افزود: سال گذشته نیز ما آمادگی داشتیم تا زائران خود را اعزام کنیم ولی طرف سعودی شروط ما را قبول نداشت ولی امسال خواسته هایی که ما داشتیم را پذیرفتند و امضا کردند.
سخنگوی دولت اظهار کرد: با توجه به تحولات منطقه و رخدادهای عربستان باید دقت بیشتری کنیم و موارد امضا شده را بررسی کنیم چرا که احترام به امنیت و سلامت زائران برای ما مهم است.
نوبخت با بیان این که در رابطه با اعزام زائران دو دیدگاه وجود دارد،گفت: برخی معتقدند توافقات را انجام داده ایم و بنابراین ضرورتی ندارد مردم را از این فریضه الهی محروم کنیم و عده ای معتقدند با توجه به ناامنی هایی که وجود دارد باید مراسم حج تعطیل شود.
وی خاطرنشان کرد: این مسئله در شورای عالی امنیت ملی مطرح و تصمیماتی گرفته شد و اگر نظام در مجموع به جمع بندی برسد که این اتفاق بیفتد در آن صورت همه باید کمک کنیم و دیگر نباید از برخی از تریبون ها از جمله نماز جمعه سخنانی گفته شود که موجب استرس مردم شود.
سخنگوی دولت در پاسخ به این که با توجه به تحرکات رئیس جمهوری آمریکا و منافقین در فرانسه چه تضمینی برای اجرای قرارداد توتال وجود دارد، گفت: از فضایی که در حال حاضر دولت ترامپ در آمریکا علیه منافع ایران ایجاد کرده و در حال تلاش است تا به اجماع برسد با خبر هستیم.
نوبخت اضافه کرد:با چنین اراده ای در دولتمردان جنگ طلب آمریکا شرکت توتال فرانسه طی فرآیندی در چهارچوب تفاهم نامه جدید قرارداد نفتی بیست ساله ای را در ایران با شرکای خود امضا کرد.
وی ادامه داد: کسانی که منافع ملی کشور را دنبال می کنند به جای عیب جویی از قراردادی که نوعی سنت شکنی از سوی توتال است از آن استقبال می کنند و باید خرسند باشیم آمریکایی ها نتوانستند جلو این قرارداد را بگیرند و این که بگردیم و در قراردادی که همه موارد قانونی مورد توجه قرار گرفته و امضا شده استناد کنیم به چیزی که آمریکایی ها می خواهند قابل تامل است.
سخنگوی دولت اضافه کرد:البته کسانی هستند که دلواپس منافع ملی کشور هستند و در زمان برجام هم همواره منافع کشور را در نظر می گرفتند و این افراد انسان های شریفی هستند هر چند دیدگاه های سیاسی آنها با دولت هماهنگ نیست ولی متاسفانه گروهی مخالف هر گونه سود رساندن به کشور هستند. 

ایرنا

دسته بندی ها :

پربیننده ترین خبرها