زنگنه خبر داد:

گام های جدید ایران برای توسعه میادین نفتی مشترک

گام های جدید ایران برای توسعه میادین نفتی مشترک
چهارشنبه 14 تير 1396 - 14:07

وزیرنفت جمهوری اسلامی ایران از مذاکره با شرکت های خارجی برای توسعه میادین نفتی مشترک کشورمان خبر داد و گفت: فرایند مناقصه توسعه میدان نفتی آزادگان آغاز شده است.

العالم ـ ایران
« بیژن نامدار زنگنه» روز چهارشنبه و پس از پایان جلسه هیات دولت در گفت و گو با خبرنگاران در پاسخ به این پرسش که آیا عقد قراردادهای مشابه با شرکت توتال، با شرکت های دیگر در دست انجام است؟، گفت: در جلسه عقد قرارداد با توتال، اعلام کردم میدان های مشترک ما مانند میدان های آزادگان ، یاران ، یادآوران ، لایه نفتی پارس جنوبی ، فاز دوم میدان مشترک آذر در استان ایلام در اولویت هستند و افزایش ضریب بازیافت میدان های آب تیمور و منصوری در دست انجام است.
وزیر نفت درباره اینکه با چه شرکت هایی در حال مذاکره هستید، گفت: با شرکت های مختلفی در حال مذاکره هستیم، در میدان آزادگان فرآیند مناقصه را شروع کرده ایم. از یک سری از شرکت های تایید صلاحیت شده دعوت کرده ایم، بعضی از شرکت ها به عنوان رهبر کنسرسیوم و برخی به عنوان همکار تعیین شده اند که اطلاعات بگیرند و پیشنهادهاشون را بدهند.
زنگنه درباره قرارداد منعقد شده با شرکت توتال فرانسه برای توسعه فاز 11 پارس جنوبی و اینکه آیا تضمین های لازم برای اجرای این قرارداد برای مدت 20 سال پیش بینی شده است، گفت: بله پیش بینی شده است. در صورت اجرا نکردن قرارداد آنها ضرر می بینند، اگر یک موقعی به هر دلیلی آنها نتوانند کار را انجام دهند، تمام سرمایه گذاری که کردند همانطور می ماند تا روز بازپرداخت های شان که میدان باید به تولید برسد. ما فقط از محل بخشی از تولید میدان بازپرداخت را انجام می دهیم. این مهمترین ضمانت است برای اینکه طرف هایی که سرمایه گذاری می کنند مانع هر گونه اقدامی بشوند که سرمایه گذاری آن ها را به خطر بیاندازد.

قرارداد 5 میلیارد دلاری با توتال فرانسه/ بازگشت سرمایه و سود فقط از محل حداکثر 50 درصد تولید
زنگنه درباره قرارداد با شرکت توتال فرانسه گفت: ارزش خالص قراردادی که ما منعقد کردیم حدود 5 میلیارد دلار است. البته پولی که توتال می آورد حدود 6 میلیارد دلار است که یک میلیارد دلار بابت مالیات و عوارض به دستگاه های دولتی ایران پرداخت می شود و خالص سرمایه گذاری این شرکت حدود 5 میلیارد دلار است.
وزیر نفت افزود: سهم شرکت توتال از این قرارداد 50.1 درصد، شرکت ملی نفت چین 30 درصد و شرکت پتروپارس 11.9 درصد است که باید این مبالغ را بیاورند. بازگشت اصل و سود پول و سود کاری که انجام می دهند فقط از محل حداکثر 50 درصد تولید میدان پرداخت می شود.
زنگنه در توضیح برخی اظهارنظرها که برخی گفتند 75 درصد درآمد میدان را به خارجی ها می دهیم ، گفت: این حرف غلط است و حداکثر از محل 50 درصد تولیدمیدان بازپرداخت ها صورت می گیرد.
وزیر نفت افزود: برآورد ما از درآمد میدان با نفت 50 دلاری حدود 84 میلیادر دلار خواهد شد ، اما آنچه که به توتال و مجموعه این شرکت در طول 20 سال داده خواهد شد که به تصویب شورای اقتصاد هم رسیده حدود 12 میلارد دلار خواهد شد، یعنی حدود 15 درصد درآمد کل میدان در طول عمر میدان است.
به گفته زنگنه، با طولانی شدن دوره بازپرداخت ، مبلغ هم بیشتر می شود. در قراردادهای بیع متقابل هم که داشتیم مبلغ حدود دو برابر می شد.
وزیر نفت ایران قرارداد با شرکت توتال فرانسه را از نظر حقوقی و سرمایه گذاری نوعی سرمایه گذاری خارجی عنوان کرد و گفت: در شرایطی که برخی دشمنان ما می خواستند( چه دشمنانی که آن طرف اقیانوس ها هستند و چه دشمنان منطقه ) با تحریم هایشان هر گونه سرمایه گذاری و حضور شرکت های خارجی را در کشورمان منتفی کنند، این حرکت بزرگ توسط دو شرکت بزرگ نفتی دنیا یکی شرکت توتال فرانسه و دیگری شرکت ملی نفت چین انجام شد.
زنگنه ابرازامیدواری کرد، قرارداد منعقد شده با این دو شرکت راهگشا برای بقیه کارها چه در بخش نفت و چه در بقیه بخش ها باشد.

قرارداد توتال با شرکت پتروشیمی
وزیر نفت در پاسخ به پرسش خبرنگاری درباره سرمایه گذاری 2 میلیارد دلاری شرکت توتال فرانسه در صنعت پتروشیمی کشورمان گفت: بله، قرار است شرکت توتال سرمایه گذاری سنگینی دربخش زنجیره پتروشیمی انجام بدهد. این سرمایه گذاری در بخش تولید اتیلن و صنایع پایین دستی آن است که یک زنجیره کامل را شکل می دهد. در حال انجام مذاکره برای نهایی کردن یادداشت تفاهم آن هستیم و قصد نداریم تا نهایی شدن آن را اعلام کنیم.
نخستین قرارداد جدید نفتی در پساتحریم بین شرکت ملی نفت و و کنسرسیوم بین المللی به رهبری شرکت نفتی توتال فرانسه برای توسعه فاز 11 پارس جنوبی به ارزش 4.8 میلیارد دلار در دوازدهم تیرماه 1396 در تهران امضا شد.
این قرارداد را 'علی کاردر' مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران، 'پاتریک پویانه' مدیرعامل توتال، 'لو' مدیرعامل شرکت ملی نفت چین (اینترنشنال) و 'عزت الله اکبری' مدیرعامل شرکت پتروپارس در حضور وزیر نفت ایران امضا کردند.
با به ثمر رسیدن آن، روزانه 56 میلیون مترمکعب (معادل 2 میلیارد فوت مکعب) به ظرفیت برداشت ایران از میدان گازی پارس جنوبی مشترک با قطر افزوده می‌شود.
توافق‌نامه اصولی توسعه فاز 11 پارس جنوبی در هجدهم آبان پارسال میان شرکت ملی نفت ایران و کنسرسیومی متشکل از شرکت‌های توتال فرانسه، شرکت ملی نفت چین (سی.ان.پی سی CNPC) و شرکت پترو پارس ایران، با حضور زنگنه ، «علی کاردر» مدیرعامل شرکت ملی نفت، «استفان میشل» مدیر توتال در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا و «ژو ژان تینگ» مدیر شرکت ملی نفت چین در خاورمیانه، امضا شد.
ویژگی مهم این قرارداد، برنامه ریزی برای ساخت سکوهای تقویت فشار در پارس جنوبی برای نخستین بار در کشور است.
با توجه به افت فشار میدان گازی پارس جنوبی و کاهش تولید، قرار است در توسعه فاز 11 از طریق همکاری با شرکت های بین المللی، برای نخستین بار از فناوری های جدید برای افزایش فشار و جلوگیری از افت تولید این میدان استفاده شود.
به گفته مدیران صنعت نفت، قرار است کارشناسان ایرانی پس از بومی شدن دانش ساخت سکوهای تقویت فشار، از این تجربه در سایر فازهای پارس جنوبی استفاده کنند.
فاز 11 میدان گازی مشترک پارس جنوبی دارای 30 حلقه چاه است که با نصب و راه اندازی 2سکوی تولیدی، روزانه 2 میلیارد فوت مکعب گاز از آن برداشت می شود.
40 ماه پس از امضای قرارداد، تولید گاز آغاز می شود و پس از سه سال، تولید از این میدان، دچار افت فشار می شود که در آن زمان، سکوهای تقویت فشار، راه اندازی می شود.
سایر فازهای پارس جنوبی در سال های گذشته، تعیین تکلیف شده اند، برخی از فازها به بهره برداری رسیده و سایر فازها در مرحله راه اندازی یا توسعه قرار دارند اما فاز 11 به دلایل مختلف، همواره بلاتکلیف باقی مانده بود.
میدان گازی پارس جنوبی، بزرگ ترین منبع گازی جهان است که روی خط مرزی مشترک ایران قرار دارد؛ مساحت این میدان 9700 کیلومتر مربع است که سهم متعلق به ایران 3700 کیلومتر مربع وسعت دارد.
ذخیره گاز این بخش از میدان 14 تریلیون مترمکعب گاز به همراه 18 میلیارد بشکه میعانات گازی است که هشت درصد کل گاز دنیا و نزدیک به نیمی از ذخایر گاز کشور را شامل می شود.

ایرنا

دسته بندی ها :

پربیننده ترین خبرها