دستگیری 200 نفر در ترکیه به اتهام همکاری با گروه گولن

دستگیری 200 نفر در ترکیه به اتهام همکاری با گروه گولن
پنج‌شنبه 15 تير 1396 - 00:24

200 نفر از جمله 18 درجه‌دار نظامی با دستور دادستان کل ترکیه در شهرهای مختلف این کشور به اتهام همکاری با گروه گولن و استفاده از نرم افزار بایلوک طی دیروز و امروز دستگیر شدند.

العالم-ترکیه

به گزارش خبرگزاری آناتولی، در ادامه دستگیری و تحقیقات از عوامل مرتبط با گروه گولن، با دستور دادستانهای مقیم در شهرهای قونیه، قهرمان ماراش، آنکارا، ریزه، آدانا، آکسارای، نوشهیر، کایسری، ارزروم، هاتای، اسکی شهیر و سیواس قرار بازداشت 280 نفر از افراد مظنون به همکاری با گروه گولن صادر شد.

بنا به این گزارش، پلیس ضد ترور و مبارزه با جرایم سازمان یافته ترکیه نیز در این شهرها 200 نفر افراد تحت تعقیب را دستگیر کردند که در میان دستگیر شدگان 12 پلیس و 14 سرباز ترکیه نیز حضور دارند.
بنا به اعلام این رسانه، عملیات برای دستگیری سایر افراد با حمایت و پشتیبانی بالگرد و سایر تسلیحات نظامی همچنان ادامه دارد.

به گزارش ایرنا، وزیر دادگستری ترکیه یک ماه پیش تعداد افراد مرتبط با گروه فتح الله گولن را نزدیک 150 هزار نفر اعلام کرد و گفت: این افراد به صورت مستقیم و غیرمستقیم در کودتای 15 جولای سال گذشته ترکیه نقش داشتند.

ترکیه بعد از کودتا در چهار دوره متوالی حالت فوق العاده و با استفاده از اختیارات قانونی متاثر از آن و با صدور 'بخشنامه های در حکم قانون'، به تصفیه همه ارکان حکومتی و دولت از افراد متهم به کودتا پرداخته است.

ترکیه مدعی است که فتح الله گولن با تشکیل گروهی موسوم به 'فتو' و با رخنه در تشکیلات قضایی، نظامی، آموزشی و ارکان دولتی، کودتای 15 جولای(25 تیرماه سال 1395) را سازماندهی کرده است.
در کودتای 15 جولای سال 2016 (25 تیرماه 1395) ترکیه 249 نفر کشته و 2 هزار و 193 نفر نیز زخمی شدند.

محاکمه عوامل کودتای نافرجام 15 جولای ترکیه با کیفرخواست 2581 صفحه ای تنظیم شده در مرکز ستاد کل ارتش ترکیه علیه 221 متهم در مراجع قضایی ترکیه جریان دارد و در آن فتح الله گولن به عنوان متهم ردیف اول معرفی شده است.

 

ایرنا

دسته بندی ها :

پربیننده ترین خبرها