قاچاق آثار تاریخی عراق از طریق امارات و "اسرائیل"

قاچاق آثار تاریخی عراق از طریق امارات و
جمعه 16 تير 1396 - 12:42

یک روزنامه انگلیسی از ماجراق قاچاق آثار تاریخی عراق از طریق امارات و رژیم صهیونیستی پرده برداشت.

العالم - عراق

روزنامه دیلی تلگراف چاپ لندن در گزارشی به نقل از خبرنگارش در نیویورک نوشت: شرکت آمریکایی فروش آثار هنری "هابی لابی"، در چارچوب یک تسویه قانونی، هزاران قطعه اشیای تاریخی قاچاق شده از عراق را که با استفاده از اطلاعات ساختگی از امارات و "اسرائیل" به آمریکا منتقل شده بودند بازگرداند.

گزارش دیلی تلگراف می افزاید: این شرکت با پرداخت سه میلیون دلار به عنوان جریمه و تحویل 5500 شیء تاریخی قاچاق شده از عراق، موافقت کرده است.

دادستانی آمریکا، این شرکت را به نقض قوانین آمریکا در زمینه انتقال لوح های گلی و همچنین آثار تاریخی از امارات و سرزمین های اشغالی با استفاده از اطلاعات جعلی و اظهار آنها به عنوان "کاشی" متهم کرده است.

گزارش مذکور می افزاید: هیچ گونه اشاره ای به دخالت گروهها تروریستی در این قضیه نشده است. اما شرکت "هابی لابی" اعتراف کرده است از پیچیدگی های مربوط به تعامل با این اشیای تاریخی بی اطلاع بوده است و در این زمینه به تجارب تجار و شرکت های باربری اکتفا کرده و این امر باعث به وجود آمدن "اشتباهات تأسف باری" شده است.

.

براساس این گزارش، استیو گرین رئیس هیأت مدیره شرکت که آثار تاریخی را برای موزه تحت تأسیس "کتاب مقدس" در واشنگتن خریداری کرده است می گوید: ما باید نظارت بیشتری داشته باشیم و درباره چگونگی دستیابی به این آثار تاریخی دقت بیشتری به کار بگیریم.

216
 

پربیننده ترین خبرها