دهن‌کجی صهیونیست‌ها به تصمیم یونسکو درباره الخلیل

دهن‌کجی صهیونیست‌ها به تصمیم یونسکو درباره الخلیل
شنبه 17 تير 1396 - 00:18

رژیم صهیونیستی روز جمعه اعلام کرد در واکنش به تصمیم یونسکو برای قرار دادن بخش قدیمی شهر الخلیل در فهرست میراث جهانی در معرض خطر، در این شهر یک موزه تاریخ یهودیان خواهد ساخت.

العالم – فلسطین اشغالی

سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد (یونسکو) روز جمعه بخش قدیمی شهر الخلیل واقع در کرانه باختری اشغالی را در فهرست میراث جهانی در معرض خطر قرار داد. رای مثبت یونسکو به قرار گرفتن این بخش از الخلیل در فهرست میراث جهانی در شهر کراکف لهستان با پیشنهاد حکومت فلسطینی صورت گرفت.

دوازده کشور در این رای گیری، رای مثبت، سه کشور رای مخالف و شش کشور نیز رای ممتنع دادند.

یونسکو خبر قرار گرفتن بخش قدیمی الخلیل در فهرست میراث جهانی در معرض خطر را در حساب کاربری رسمی خود در شبکه اجتماعی توئیتر اعلام کرد. هدف این اقدام یونسکو جلب توجه جامعه جهانی به شهر الخلیل است که شماری از مکان های مقدس مسلمانان و یهودیان در آن قرار دارد.

اما این تصمیم یونسکو با واکنش شدید مقامات اسرائیلی روبرو شد و بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل آن را یک اقدام متوهمانه دیگر از سوی یونسکو خواند.

دفتر نخست وزیری اسرائیل در بیانیه ای اعلام کرد نتانیاهو تصمیم گرفته است یک میلیون دلار از حق عضویت اسرائیل به سازمان ملل را در پی این اقدام یونسکو کاهش دهد و از این پول برای تاسیس یک موزه برای نمایش تاریخ ساکنان یهودی الخلیل استفاده خواهد کرد.

آویگدور لیببرمن وزیر دفاع اسرائیل نیز ضمن انتقاد از تصمیم یونسکو، این سازمان را دارای جهت گیری سیاسی شرم آور و ضد یهود خواند. لیبرمن در توئیتر خود نوشت: ما امیدواریم بودجه یونسکو با کمک دوستان خوبمان در آمریکا قطع شود (!)

تصمیم یونسکو با استقبال مقامات فلسطینی روبرو شد و وزیر امور گردشگری و میراث فرهنگی فلسطین آن را دستاوردی تاریخی خواند که هویت فلسطینی الخلیل و مقام ابراهیمی این شهر را که به مردم فلسطین تعلق دارد تایید می کند.

ریاض المالکی وزیر امور خارجه فلسطین نیز در بیانیه ای اعلام کرد این تصمیم یونسکو به اثبات دروغ های اسرائیل در مورد تاریخ شهر الخلیل کمک می کند و آن را یک پیروزی دیپلماتیک خواند.

از زمان به رسمیت شناختن فلسطین به عنوان یکی از اعضای یونسکو، این چهارمین محلی است که ذیل عنوان فلسطین ثبت می شود.

شهر الخلیل که در کرانه باختری رود اردن واقع است میزبان بیش از دویست هزار فلسطینی است و چند صد نفر جمعیت یهودی آن در یک شهرک به شدت محافظت شده زندگی می کنند.

اسرائیل شهر الخلیل را همراه با سایر نواحی کرانه باختری، شرق بیت المقدس و نوار غزه در جنگ سال 1967 خاورمیانه اشغال کرد و از آن زمان به بعد به رغم انتقادات گسترده بین المللی این مناطق را در کنترل خود دارد.


خبرگزاری صدا وسیما

پربیننده ترین خبرها