نیویورک تایمز:

آمریکا؛ قدرت مسلط دیروز و قدرت منزوی امروز

آمریکا؛ قدرت مسلط دیروز و قدرت منزوی امروز
شنبه 17 تير 1396 - 13:54

نیویورک تایمز روز گذشته در گزارشی نوشت: آمریکا زمانی قدرت مسلط و غالب جهان بود؛ اما اجلاس سران 'گروه 20' در هامبورگ آلمان ثابت کرد که آمریکا امروز در جهان منزوی است.

العالم ـ یادداشت

نشریه آمریکایی نیویورک تایمز نوشت: سالیان درازی بود که آمریکا همواره نیروی غالب و مسلط در جهان بود و دستور کار تمامی اجلاس سالانه سران بزرگ ترین قدرتهای اقتصادی جهان را همیشه آمریکا تعریف می کرد.
اما اجلاس سران 'گروه 20' در روز جمعه، ثابت کرد که دیگر آن دوران گذشته است.
رئیس جمهور ' ترامپ' در دیدار با رهبران 19 کشور شرکت کننده در کنفرانس سالانه ' گروه 20 ' در هامبورگ آلمان؛ خوب متوجه شد که آمریکا امروز در همه شئونات جهانی از تجارت گرفته تا تغییرات آب و هوایی؛ در جهان منزوی است.
مصداق این فرض؛ بیانیه گروه 20 است که امروز /شنبه / منتشر می شود و به عیان نشان می دهد که آمریکا چقدر در جهان تنها مانده است.
ترامپ به نظر رسید که چندان هم از این انزوا بدش نیامد. از نظر ترامپ؛ مهمترین فراز اجلاس هامبورگ برای او؛ نشست طولانی مدت او در صبح روز جمعه با رئیس جمهور روسیه ' ولادیمیر پوتین' بود که ظاهرا هدفش از سرگیری روابط دو کشور بوده است، روابطی که ترامپ مدتی در گذشته آرزوی آن را می کرد.
این دیدار برای پوتین هم عاری از منفعت نبود چون او مدتها بود که منتظر آن بود به عنوان یک شریک تجاری واشنگتن مورد عزت و احترام قرار گیرد.
رهبران پیشین آمریکا همواره قدرت خود را؛ یک نیروی خیراندیش در جهان می دانستند و به این اصل اعتقاد صریح داشتند و همواره اهتمامشان بر این بود که با استفاده از ابزار بازارهای آزاد و همکاریهای چند جانبه، فرصت پیشرفت و خوشبختی را برای همگان در جهان مهیا سازند.
اما ترامپ اینطور فکر نمی کند. او در این مدت کوتاهی که بر مسند ریاست جمهوری آمریکا نشسته، خود را رهبری ملی گرا(ناسیونالیست)، یک جانبه گرا و حامی تولید داخلی که فقط به فکر رونق اشتغال در داخل آمریکاست عرضه کرده است.
اما اخیرا وقوع یک سری رخدادهای جهانی و به خصوص همین اجلاس سران ' G 20 ' به عیان ثابت کردند که امروز دیگر هیچ کشوری آنقدر بزرگ و آنقدر صاحب قدرت نیست که خواست خود را به دیگران تحمیل کند.
'آنگلا مرکل' صدر اعظم آلمان میزبان اجلاس گروه 20، در نطق افتتاحیه این نشست اعلام کرد که میان آمریکا و سایر کشورهای این گروه اختلافاتی وجود دارد.
مرکل تاکید کرد:' سازش فقط وقتی اتفاق خواهد افتاد که ما همه نقطه نظراتمان را با هم انطباق دهیم اما در عین حال بگوییم که با هم اختلاف نظر داریم'.
مرکل در ادامه صحبتهایش به توافق همه کشورهای جهان با 'توافق پاریس' و مخالفت آمریکا با آن اشاره کرد.
ترامپ در راه به کرسی نشاندن آراء و عقاید خود فقط متحدان آمریکا را با خود دشمن کرد گویی آمریکا یک جزیره و ملک طلق شخصی خود ترامپ است.
در اجلاس 'گروه 20 ' ترامپ در هیچ مقوله ای به اندازه تجارت منزوی نماند.
ترامپ فکر می کند که توافقنامه های جامع و فراگیر تجارت آزاد مانند ' توافنقامه تجارت آزاد آمریکای شمالی' و یا 'پیمان مشارکت دو سوی اقیانوس آرام' به ضرر آمریکا تمام شده است. او معتقد است که به خصوص صنعت فولاد زیر چکش جهانی سازی خرد و نابود شده است.
امکان دارد ترامپ ظرف چند روز آینده محدودیت ها و تعرفه هایی را بر روی واردات فولاد وضع نماید. اگر ترامپ دست به این کار بزند تجارت آمریکا با بیشتر از دوازده کشور جهان حتی کشورهایی که هوادار آتشین آمریکا هستند را خراب خواهد کرد.
این کار در نهایت امر منتج به یک جنگ تجاری خواهد شد.
اروپایی ها در هامبورگ خیلی تند و تیز به این پیشنهاد ترامپ واکنش نشان دادند.
' ژان - کلود یونکر' رئیس شورای اروپا روز جمعه در صحبت هایی گفت:' ما هم اگر لازم باشد اقدامات متقابل خود را انجام خواهیم داد اما امیدواریم که فعلا نیازی به این کار نباشد. اما اگر لازم باشد ما آماده ایم آستین هایمان را بالا بزنیم'.
آمریکا بزرگ ترین وارد کننده فولاد در جهان است. این کشور سال گذشته 30.1 تن فولاد وارد کرده است. کشورهای کانادا، برزیل و کره جنوبی بزرگ ترین صادر کنندگان فولاد به آمریکا هستند و مکزیک و ترکیه هم در رده های بعدی قرار می گیرند.
چین که همواره منظور و هدف اصلی تمام مخالفتها با جهانی سازی بوده است؛ حداقل در بحث فولاد چندان متضرر از سیاست های جدید آمریکا نخواهد بود.
ترامپ حتی بررسی می کند که آمریکا را از 'سازمان تجارت جهانی' هم خارج کند.
در مورد تغییرات آب و هوایی هم، دقیقا یک سال پیش آمریکا پرچمدار کشورهای جهان در یک اقدام جهانی برای کاستن از انتشار گاز کربن بود اما امروز همین آمریکا دارد در این موضوع مهم تکروی می کند و راه خود را می رود.
به غیر از آمریکا 19 کشور حاضر در اجلاس گروه 20 جمعه شب سعی کردند کاری کنند که در یک سند مکتوب، 'توافقنامه پاریس ' را 'غیر قابل برگشت' اعلام کنند تا بدین ترتیب آمریکا یک منفک شده از گروه که خود را از قید ضوابط آن خلاص کرده است و ناقض این تصمیم گیری است؛ معرفی نمایند.
مقامات آمریکایی اعلام کردند که آمریکا با سایر کشورها کار خواهد کرد تا به آنها کمک کند که به سوخت های فسیلی پاک تر و موثرتر دسترسی پیدا کنند و از آن استفاده نمایند.
' امانوئل مکرون' از جمله مخالفان جدی این پیشنهاد آمریکایی ها بود.
البته ترامپ هنوز این نارضایتی خود را از 'توافق پاریس' به صورت مکتوب اعلام نکرده است اما کارکنان او اطمینان داده اند که ترامپ وقعی به انتقادات نمی گذارد.
دیروز /جمعه/ در جلسه کاری G-20 در مورد ' رشد پایدار؛ آب و هوا و انرژی ' ترامپ بعد از یک سخنرانی کوتاه در این نشست، فورا جلسه را ترک کرد و عازم ملاقات با پوتین شد که برنامه ریزی شده بود 15 دقیقه بعد از شروع جلسه انجام شود.

ایرنا

دسته بندی ها :

پربیننده ترین خبرها