دخالت نظامی قطر در سوریه

دخالت نظامی قطر در سوریه
چهارشنبه 7 دی 1390 - 07:17

يک پايگاه اينترنتي صهيونيستي اعلام کرد، قطر اين روزها به هدف براندازي سريع نظام سوريه درحال دخالت نظامي در اين کشور است.

به گزارش روز چهارشنبه پایگاه اطلاع رسانی شبکه العالم، پایگاه خبری "دبکا"، اعلام کرد، قطر حامی اصلی ارتش موسوم به آزادی سوریه است و آن را از نظر مالی و سلاح تأمین می کند.

بر اساس این گزارش، قطر هزینه آموزش نیروهای این گروه از نظامیان را در خاک ترکیه برعهده گرفته است.

پایگاه عبری دبکا تأکید کرد، قطر به حمایت از این نظامیان اکتفا نکرده، بصورتیکه ژنرال العطیه رییس ستاد ارتش قطر پس از کسب موافقت امیر قطر و سعودی ها برای تشدید دخالتهای نظامی در سوریه، گروهی متشکل از 2500 عنصر نظامی را تشکیل داده که هزار نفر از آنها از افراطی های مسلح لیبی و هزار نفر آنها نیز از عناصر گروه تروریستی انصار السنه عراق هستند.

دبکا به نقل از منابع اطلاعاتی خود تأکید کرد، قطر طی این ماه (دسامبر) این نیروها را از لیبی و عراق با هواپیما به شهر انتاکیه در مناطق مرزی ترکیه با سوریه منتقل کرده است. در این شهر کوچک مرزی 2 پایگاه آموزشی جداگانه برای عناصر مسلح عراقی و لیبیایی ایجاد شده است تا بتوانند از همین نقطه عملیات خود را در استانهای ادلب، حمص و جبل  الزاویه انجام دهند.

بر اساس گزارش این پایگاه اسرائیلی، فرماندهی این گروه را "عبدالحکم بلحاج" برعهده دارد و "المهدی خطاری" و "کیکلی ادم" بعنوان معاون او را در این مأموریتها همراهی می کنند؛ وی قبلا فرماندهی یورش به طرابلس پایتخت لیبی را برعهده داشت.

این نیروها از هفته گذشته با هماهنگی کامل لجستیکی و عملیاتی با عناصر انصار السنه و عناصر مسلح سوری، فعالیتهای خود را آغاز کرده اند.

دبکا به نقل از منابع خود خاطرنشان کرد، عملیات نظامی در این منطقه کاملا تحت کنترل و نظارت ارتش و دستگاه اطلاعات ترکیه صورت می گیرد، و ترکیه در قبال این مسأله سکوت کرده است.

دبکا با استناد به منابع اطلاعاتی و کارشناسان خود، هدف از تشکیل این گروه نظامی را اینگونه عنوان کرده است:

- حمایت مالی از این نیروها در اصل از سوی کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس صورت گرفته و با موافقت آمریکا، ناتو و ترکیه و سکوت آنها انجام می شود.

- تشکیل گروهی از نظامیان سنی برای نخستین بار در منطقه نزدیک مرز لبنان که امکان دارد در آینده قطر از آنها علیه حزب الله لبنان و یا غزه استفاده کند.

پایگاه دبکا در این خبر به هویت و ماهیت منابع خود اشاره ای نکرده است.الآلاف يغلقون طريق إمدادات بباكستان

الآلاف يغلقون طريق إمدادات بباكستان
يکشنبه 4 ارديبهشت 1390 - 14:36

قال مسؤولون إن طريق الإمدادات الرئيسي لقوات حلف شمال الأطلسي في أفغانستان أغلق موقتا اليوم الأحد بعد أن أغلق الآلاف طريقا سريعا رئيسيا في باكستان احتجاجا على الغارات التي تشنها طائرات أميركية بلا طيار.

غير أن قوة (إيساف) التابعة لحلف شمال الأطلسي قالت إن الحصار الممتد منذ يومين لن يؤثر على عمليات الحلف في أفغانستان.

 وتوفر الطرق التي تمر عبر باكستان 40 في المئة من الإمدادات لقوات حلف الأطلسي في أفغانستان وفقا لما ذكرته قيادة النقل الأميركية. اما بقية الإمدادات فتصل من خلال جيران افغانستان في الشمال بينما يتم توصيل 20 بالمئة عن طريق النقل الجوي.

 وجاءت الدعوة لإغلاق طريق الإمدادات من عمران خان لاعب الكريكت الذي اتجه الى العمل السياسي بعد أن رفض مسؤولون أميركيون مطلب باكستان بالخفض الحاد للغارات بلا طيار في المناطق القبلية .

وقال سراج احمد المسؤول الكبير في الحكومة الإقليمية إن الإمدادات لأفغانستان من خلال منطقة خيبر علقت منذ بدأت الاحتجاجات  السبت.

وقال مسؤول آخر إن معبر تشامان الحدودي في الجنوب الغربي مفتوح امام حركة المرور.

پربیننده ترین خبرها