رونق در روابط تجاری تاشکند-کابل

رونق در روابط تجاری تاشکند-کابل
سه شنبه 23 خرداد 1396 - 17:00

وزیر تجارت خارجی ازبکستان از تحکیم روابط تجاری این کشور با افغانستان در عرصه حمل‌ونقل و ترانزیت خبر داد.

در دوشنبه، «ایلدر غنی اف» وزیر تجارت خارجی ازبکستان در سخنانی از تهیه توافق نامه تجاری میان «تاشکند» و «کابل» خبر داد و گفت: این توافق نامه امکان افزایش مبادله تجاری میان 2 کشور را فراهم می‌کند.

وی در ادامه در خصوص دیدار روسای جمهور ازبکستان و افغانستان در حاشیه نشست سازمان همکاری شانگهای گفت: در حال حاضر توافق نامه‌ای در زمینه تجاری و همکاری در عرصه ترانزیت میان 2 کشور در حال آماده شدن است که امضای آن امکان افزایش مبادله تجاری میان 2 کشور را فراهم می‌کند.

غنی اف افزود: در پایان مذاکرات روسای جمهور 2 کشور توافقی در زمینه عرضه 300 هزار تن کود طی هر سال، 2 هزار ماشین آلات کشاورزی و صادرات 250 هزار تن گندم و سایر محصولات لازم به افغانستان به امضا طرفین رسیده است.

وی در ادامه گفت: در حال حاضر تمام امکانات برای افزایش مبادله تجاری میان دو کشور حداقل تا یک میلیارد دلار در سال جاری وجود دارد.

به گفته وزیر تجارت خارجی ازبکستان در جریان مذاکرات روسای جمهور 2 کشور در «آستانه» قزاقستان همچنین بر اهمیت تسریع توسعه طرح ریزی و احداث راه آهن «مزار شریف – شبرغان-میمنه-هرات» که امکان ایجاد دالون حمل‌ونقل اقتصادی در شمال غرب افغانستان را فراهم می‌کند، تاکید شد.

نمایندگان ازبکستان و افغانستان در ماه ژانویه سال جاری در شهر کابل «نقشه راه» در زمینه افزایش مبادله تجاری میان 2 کشور تا 1.5 میلیارد دلار را به امضا رسانده بودند.

بنابر گزارش وزارت خارجه ازبکستان طی ماه های ژانویه – اکتبر سال 2016 میلادی مبادله تجاری میان 2 کشور 429 میلیون دلار را تشکیل می داد.

در چارچوب این سفر تجار 2 کشور قراردادهای در زمینه عرضه محصولات مختلف و خدمات تقریبا به حجم 50 میلیون دلار به امضا رساندند.

دسته بندی ها :

پربیننده ترین خبرها