بررسی نقش «محمد دحلان» در کودتای نافرجام ترکیه

بررسی نقش «محمد دحلان» در کودتای نافرجام ترکیه
دوشنبه 19 تير 1396 - 11:38

یک منبع رسانه‌ای ترکیه‌ای می‌گوید که «محمد دحلان» عضو جدا شده فتح که یکی از بازوهای حمایتی در کودتا علیه «محمد مرسی» رئیس‌جمهور سابق مصر بود، قصد داشت همین برنامه را در ترکیه اجرا کند اما ناکام ماند.

العالم-ترکیه

 بحران‌های منطقه یکی پس از دیگری در حال اتفاق افتادن است، بحران‌هایی که از جنگ سوریه آغاز شد و اکنون با قطع روابط مصر، عربستان و امارات با قطر به اتهام حمایت از تروریسم در حال ادامه است.

«ترکیا پست» در گزارشی به این باره پرداخت و نوشت این بحران‌ها چگونه یکی پس از دیگری آمد؛ اولین نشانه‌های آن و ارتباط  [کودتای] ترکیه با آن چیست ؟ پاسخ به این سوال‌ها از آنجا آغاز می‌شود که هکرها ، ایمیل «یوسف عتبه» سفیر امارات در آمریکا را هک کردند و از خلال آن برخی اسناد فاش شد که نشان دهنده نقش امارات در کودتای نافرجام ترکیه بود.

در مقاله‌ای که هفته‌نامه «گرچک حیات» در ژانویه 2016 چاپ کرد؛ آمده است «محمد دحلان» رئیس سابق امنیت تشکیلات خودگردان و عضو جدا شده فتح در کودتای ترکیه دست داشته ؛ دحلان که از جمله حامیان مالی کودتا علیه «محمد مرسی» رئیس‌جمهور سابق مصر و سرنگونی وی بوده است.

«دیوید هارتز» سردبیر بخش خاورمیانه روزنامه گاردین نیز در آن زمان نوشت امارات در کودتای ترکیه دست داشته و محمد دحلان به عنوان رابطی میان «فتح الله گولن» مبلغ ترک مقیم آمریکا و ابوظبی در این راستا فعالیت کرده است. به نظر می‌رسد دحلان چند هفته پیش از کودتا ، عاملان آن در ترکیه را تامین مالی کرده است و همه اینها از طریق یک تاجر فلسطینی در آمریکا که با گولن و دحلان در ارتباط بوده، انجام شده است.

در ادامه گزارش ترکیا پست آمده است مرحله اول کودتا علیه رجب طیب اردوغان با همکاری محمد دحلان و امارات، پویش منظم و سازماندهی شده تخریب چهره اردوغان توسط دستگاه‌های اطلاعاتی عربی بود؛ این اقدام همه‌جانبه از روزنامه‌های عربی آغاز شد و به روزنامه‌های جهانی رسید و به طرح دحلان برای کارشناسان سیاسی در کشورهای عربی خاورمیانه شناخته شده است.

خرید رسانه‌ها

نشستی در امارات در 14 دسامبر 2016 برای چگونگی کار منظم رسانه‌ها  علیه اردوغان تشکیل شد، ریاست این نشست با محمد دحلان بود و 15 فعال سیاسی و و رسانه‌ای در آن شرکت کردند؛ موارد زیر در این نشست مذکور تصویب شد:

* خلق تصورات بد از اردوغان و انتشار آن در رسانه‌های عربی و ترکی معارض

* ارائه کمک مالی و غیر مالی از معارضان اردوغان و حزب عدالت توسعه به ریاست وی

* تنش‌آفرینی در ترکیه و حمایت از «پ‌ک‌ک»

* کمک به فرماندهان نظامی ارتش ترکیه که مخالف با اردوغان و حزب وی هستند.

کودتای ترکیه در 15 جولای 2016،  با مستقر شدن یگانی از ارتش ترکیه در مدخل پل «بسفر» در استانبول و مسدود شدن مسیر حرکت خودروها آغاز شد. بعد از آن هم اخباری از تیراندازی در آنکارا و پرواز جنگنده‌ها با ارتفاع کم خبر دادند.

نیروهای ارتش توانستند فقط برای ساعاتی محدود کنترل تلویزیون دولتی TRT و فرودگاه آتاتورک استانبول را به دست بگیرند.  

اما تنها ساعاتی بعد مقامات ترکیه از شکست کودتا خبر دادند ، در این جریان حدود 160 تن کشته و  یکهزار و 440 نفر زخیم شدند و 2839 نفر دیگر بازداشت شدند.

فارس

دسته بندی ها :

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها