عربستان عامل اصلی صدور افراط گرایی در جهان

عربستان عامل اصلی صدور افراط گرایی در جهان
دوشنبه 19 تير 1396 - 13:06

تحقیق جدیدی که در انگلیس انجام شده نشان می‌دهد، عربستان مهم‌ترین عامل ایجاد گرایشهای افراطی است. سوزانه شرودر محقق امور اسلامی معتقد است که وهابیت در عربستان با بهره گرفتن از پول‌های نفتی در آلمان نیز تبلیغات گسترده‌ای دارد.

العالم-اروپا

به گزارش دویچه وله، پروفسور سوزانه شرودر، مردم شناس است و تحقیقات وسیعی در ارتباط با دگرگونی‌های فرهنگی و سیاسی در کشورهای اسلامی و کشورهایی با اقلیت‌های مسلمان دارد. او بیشتر در ارتباط با کشورهای جنوب شرق آسیا، شمال آفریقا و آلمان تحقیق می‌کند.

مرکز تحقیقات جهانی اسلام (FFGI) در شهر فرانکفورت نیز زیر نظر پرفسور سوزانه شرودر هدایت می‌شود. او در مصاحبه‌ای با ماتیاس فون هاین، خبرنگار دویچه وله، به سوالات او در ارتباط با فعالیت‌های  افراط گرایان و حمایت‌های مالی عربستان به آنها پاسخ داده که خلاصه آن در زیر می‌آید:

شیوه‌های صدور وهابیت

گزارش موسسه تحقیقاتی "هنری جکسون سوسایتی" در ارتباط با مهم‌ترین حامی مالی گروه‌های افراط‌گرا در بریتانیا، عربستان سعودی را معرفی کرده است. گفته می‌شود این کشور در ۵۰ سال گذشته دست‌کم ۷۶ میلیارد یورو صرف صدور وهابیت کرده است؛ تفکری که اساس ایدئولوژی افراط گرایی در سراسر جهان است.

سوزانه شرودر در توضیح محتوای گزارش موسسه تحقیقاتی "هنری جکسون سوسایتی" می‌گوید چنین آماری او را به هیچ وجه متعجب نکرده است. او توضیح می‌دهد که مشخص بود که عربستان به صدور ایدئولوژی وهابیت مشغول است و این هم مشخص بود که این ایدئولوژی در بخش‌های کلی‌اش همان ایدئولوژی گروه تروریستی "داعش" است.

حانم شرودر تاکید می‌کند که عربستان سعودی تنها به دادن پول بسنده نمی‌کند و منابع تبلیغاتی نیز در اختیار علاقمندان قرار می‌دهد. عربستان افرادی را در نظر می‌گیرد و به آنها فرمان ساخت مساجد، مراکز فرهنگی و آموزشی و غیره را می‌دهد. این مراکز پس از آماده شدن به تبلیغات ایدئولوژیک وهابیت می‌پردازند.

افزایش فعالیتهای وهابیت سعودی، پس از انقلاب اسلامی ایران

پرفسور شرودر می‌گوید اقدام عربستان در صدور "وهابیت"، پس از انقلاب اسلامی ایران افزایش یافت. انقلاب ایران عربستان را به شدت لرزاند و فشار بر عربستان افزایش یافت.

عربستان از آن پس با ارتباط با رابط‌های خود در آسیا، آفریقا و بخش‌هایی از اروپا به تبلیغ برای ایدئولوژی وهابیت پرداخت. مرکز این تبلیغ‌ها در اروپا، یوگسلاوی سابق بود که آنجا جنگ‌هایی میان مسلمانان و مسیحیان رخ داد.

عربستان می‌دید که مسلمانان این منطقه به پول نیازمندند و همچنین به خاطر شرایط‌شان آماده پذیرش ایدئولوژی افراطی وهابیت هستند. به این ترتیب بود که به تدریج افراط گرایی در جهان قدرتمندتر شد. رشد این افراط گرایی را می‌توان در جنوب شرقی آسیا، در جنوب تایلند، فیلیپین، اندونزی و بخش‌هایی از مالزی به خوبی مشاهده کرد.

شرودر می‌افزاید، طی ۳۰ سال افراط گرایی در این منطقه به شدت گسترش یافته و پول‌های هنگفت عربستان سعودی نقشی اساسی در این فرایند داشته است.

عربستان همچنین بورس‌هایی برای جوانان این کشورها در نظر می‌گرفت و این جوانان پس از تحصیل در دانشگاه‌های عربستان به کشورشان بازمی گشتند و به تبلیغ ایدئولوژی افراطی وهابیت می‌پرداختند.

خبرنگار دویچه وله در تایید سخنان خانم شرودر به مورد پیر فوگل، یکی از مشهورترین اعضای سلفی آلمان اشاره می‌کند که در مکه تحصیل کرده است. او در ادامه می‌گوید رسانه‌های آلمان به نقل از سازمان‌های امنیتی این کشور در سال گذشته میلادی (۲۰۱۶) اعلام کردند که عربستان در افراطی شدن مسلمانان آلمان به شدت موثر بوده است.

ارتباط نزدیک مقامات سفارت عربستان با گروه‌های افراطی

خبرنگار دویچه وله از پرفسور شرودر می‌پرسد که تا چه حد نظر سازمان‌های امنیتی آلمان با تحقیقاتی که او به عنوان محقق انجام داده همخوانی دارند. شرودر پاسخ می‌دهد که این همخوانی به طور کامل وجود دارد.

خانم شرودر در توضیح این مسئله گفت گاهی حتی مقامات بلندپایه عربستان سعودی نیز مستقیم در این اقدامات دست داشته‌اند. او از یک مقام دیپلماتیک عربستان در برلین یاد می‌کند به نام محمد فقیهی که با شبکه تروریستی هامبورگ در رخداد تروریستی یازدهم سپتامبر سال ۲۰۰۱ میلادی در آمریکا، همکاری کرده است.

دسته بندی ها :

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

آخرین مطالب

پربیننده ترین خبرها