کره شمالی چگونه درآمدهایش را به دست می آورد؟

کره شمالی چگونه درآمدهایش را به دست می آورد؟
دوشنبه 2 مرداد 1396 - 00:21

درحالی که جهان، کره شمالی را یکی از منزوی ترین کشورهای جهان می شناسد، اما مقام های پیونگ یانگ راههای متعددی برای کسب درآمد دارند که ظاهرا انزوا نتوانسته است آنها را قطع کند.

العالم - آسیا 

ما می دانیم که کره شمالی کشوری منزوی است و یکی از کشورهای استبدادی در جهان معاصر است به همین دلیل بعید می دانیم که این کشور آسیائی فعالیت های تجاری خارجی داشته باشد ولی واقعیت خلاف تصور ماست زیرا کره شمالی تولیدات بسیاری دارد که آن را قانونی و غیرقانونی به کشورهای دیگر صادر می کند.

صادرات 10 گانۀ کره شمالی :

1 – زغال سنگ

آیا تاکنون می دانستی که کره شمالی بزرگترین تأمین کنندۀ زغال سنگ چین است. صادرات زغال سنگ کره شمالی به چین 25 درصد افزایش یافته است و در سال 2015 به 108 میلیون تُن رسید.   

هر چند کره شمالی تحریم اقتصادی شده است ولی صادرات مواد خام مجاز است و این کشور می تواند مواد خام خود را قانونی صادر کند.

2 – موشک های بالستیک

کره شمالی معروف به شلیک موشک های بالستیک خود برای تحریک دشمنانش است ولی از این موشک ها استفادۀ دیگری نیز می کند به عبارت دیگر فروش موشک های بالستیک یکی از منابع درآمدهای ملی این کشور است.

3 – دلارهای تقلبی  

کره شمالی که به استبداد و دیوانگی معروف است ، به چاپ اسکناس های تقلبی هم معروف است . دولت آمریکا بارها اعلام کرد که کره شمالی اسکناس 100 دلاری را جعل می کند. اسکناس 100 دلاری برترین اسکناس جهان از لحاظ دقت و ظرافت طراحی است.

کره شمالی برای جعل اسکناس 100 دلاری از تجهیزات و دستگاه های ژاپنی ، کاغذ هنگ کنگی و جوهر فرانسوی استفاده می کند. کره شمالی به حدی در جعل اسکناس 100 دلاری مهارت دارد که آمریکا سال 2013 مجبور شد یک اسکناس 100 دلاری دیگر با طراحی متفاوت چاپ و تولید کند.

4 – کارخانه های اسلحه سازی

ارتش کره شمالی یکی از مجهزترین ارتش های جهان است و حدود یک میلیون نیروی اصلی دارد.

ساخت اسلحۀ بومی یکی از مهمترین منابع تأمین ارز برای کره شمالی است. کره شمالی نَه تنها سلاح های سنگین تولیدی خود را به کشورهای دیگر می فروشد بلکه به کشورهائی همچون اتیوپی ، نیجریه و ماداگاسکار پیشنهاد مشارکت در ساخت کارخانه های اسلحه سازی را نیز می دهد.  

5 – مجسمه سازی  

کره شمالی در ساخت مجسمه مهارت دارد و مجسمه یکی از مهمترین صادرات این کشور است.کره شمالی چندی پیش 2 مجسمه به قیمت 5 میلیون دلار به رابرت موگابه رئیس جمهوری زیمبابوه  فروخت.

کره شمالی همچنین چند پروژۀ مجسمه سازی را در بسیاری از کشورهای جهان همچون گینه استوائی ، آنگولا و آلمان اجراء کرده است.

نزدیک به 4 هزار نفر در صنعت مجسمه سازی کره شمالی مشغول به کار هستند که هزار نفر از آنها هنرمند هستند.  

کره شمالی سال 2000 یک بنای یادبود جنگی در کشور نامیبیا احداث کرد و 60 میلیون دلار دریافت کرد.

6 – غذای اعیانی

شاید باور نکنی که رستوران های کشورهای مختلف آسیا غذاهای کره شمالی را سِرو می کنند . کره شمالی از سال 1990 رستوران های زنجیره ای "پیونگ یانگ" را اداره می کند که شامل حداقل 100 رستوران در سراسر قاره آسیا می شود. رستوران های زنجیره ای پیونگ یانگ 3 هدف را دنبال می کنند اول اینکه منبع درآمد خوبی برای نظام حاکم کره شمالی هستند دوم اینکه به سفارتخانه های کره شمالی کمک می کنند و سوم اینکه به پولشوئی اموال غیرقانونی نظام حاکم می پردازند.

7 – نساجی

مناطق مرزی کره شمالی و چین مرکز بسیاری از صنایع کره شمالی خصوصاً صنعت نساجی است ولی تولیدات پوشاک کره شمالی با مارک " ساخت چین" صادر می شود.

نساجی یک صنعت قدیمی در کره شمالی است . هلند در دهه هفتاد پوشاک از کره شمالی وارد می کرد . هر چند صنعت نساجی کره شمالی در دهه نود رونق خود را از دست داد ولی مدتی بعد رونق خود را بازیافت. کارگران نساجی کره شمالی جزء کم حقوق ترین کارگران نساجی جهان هستند و از مهارت خوب و بالائی در زمینه بافندگی و دوزندگی برخوردار هستند.

8 – کارگران

نظام کره شمالی تعداد بسیاری از مردم را برای کارگری به خارج اعزام می کند و خانواده های آنها را به عنوان گروگان در نزد خود نگه می دارد . حدود 50 هزار تبعۀ کره شمالی در خارج برای تأمین درآمدهای نظام حاکم کشورشان کارگری می کنند و سالاهانه حواله هائی به ارزش 2 میلیارد دلار به کشورشان می فرستند. کارگران کره شمالی در بیش از 40 کشور جهان مشغول به کار هستند ولی اکثر آنها در روسیه و چین کار می کنند.

9 – مادۀ مخدر " متامفتامین"

کره شمالی از سال 1970 به فروش مواد مخدر می پردازد. آمریکا کره شمالی را به صادر کردن مادۀ مخدر متامفتامین به خارج متهم می کند. کره شمالی برای پرداخت بدهی های خارجی خود مواد مخدر را صادر می کند و از سفارتخانه های خود خواسته است که بودجۀ خود را خودشان تأمین کنند.

قاچاق مواد مخدر به روش سوء استفاده از مصونیت دیپلماتیک یکی از روش های کارکنان سفارتخانه های کره شمالی برای تأمین بودجۀ خودشان بود . متامفتامین کره شمالی درجۀ خلوص بالائی دارد و این مادۀ مخدر در کارخانه های دولتی و تحت نظر کارشناسان ماهر تولید می شود.

کیفیت متامفتامین کره شمالی پس از سال 2000 کاهش یافته است زیرا دولت مثل گذشته به تولید این مادۀ مخدر چندان اهمیت نمی دهد چون صنعت کشاورزی رونق خود را از دست داده است و مواد غذائی و محصولات کشاورزی در این کشور کمیاب شده است ولی گیاه متامفتامین همچنان در خاک این کشور کاشته می شود.

10 – رآکتورهای هسته ای

یکی از اتهامات وارده به کره شمالی کمک کردن به سوریه برای احداث یک رآکتور هسته ای در اوایل هزارۀ کنونی است ولی این رآکتور در سال 2007 منهدم شد. این اتهام با استناد به اطلاعات دریافتی از آمریکا به کره شمالی وارد شده است.

214

دسته بندی ها :

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها